сулбеницилин (sulbenicillin) | ATC J01CA16
sulbenicillin | J01CA16
Сулбеницилин е антибиотик, който спада към групата на широкоспектърните пеницилини.
Показания за употреба
Сулбеницилин се използва за лечение на инфекции, причинени от чувствителни към този антибиотик Грам-отрицателни бактерии (вкл. Pseudomonas aeruginosa и анаеробни бактероиди) и Грам-положителни бактерии, чувствителни към пеницилин - G
Показан е за лечение на:
- Инфекции на пикочните пътища - пиелонефрит, пиелит, пионефроза, цистит и уретрит.
- Инфекции на жлъчните пътища - холецистит и холангит.
- Инфекции на дихателните пътища - тонзилит, перитонзилит, перитонзиларен абсцес, остър и хроничен бронхит, инфектирани бронхиектазии, бронхопневмония, пневмония и плеврит.
- Гинекологични инфекции - вътрематочна инфекция, аднексит, интрапелвична инфекция и бартолинит.
- Кожни и мекотъканни инфекции - фоликулит, фурункул, карбункул, абсцес, панарициум, флегмон, еризипел.
- Очни инфекции - блефарит, язва на роговицата, дакриоцистит, хордеолум.
- Инфекции на хирургични и травматични рани, при кожни изгаряния.
- Тежки и усложнени инфекции - перитонит, септицемия и подостър бактериален ендокардит.
Противопоказания за употреба
Свръхчувствителност към сулбеницилин, други пеницилинови или цефалоспоринови антибиотици, чернодробно увреждане.
Предупреждения и предпазни мерки
Сулбеницилин не трябва да се назначава при пациенти, при които има данни за предишни реакции на свръхчувствителност (алергия, кожни обриви, уртикария, анафилаксия) към пеницилини или цефалоспорини.
Широкоспектърните антибиотици, сред които е и сулбеницилин, могат да причинят неконтролируем растеж на устойчиви микроорганизми като гъбички и клостридии. Възможна е появата на тежка и продължителна диария по време и след приложение на антибиотика. Подобно състояние налага прекратяване на лечението и своевременна консултация с лекар.
Симптоми на предозиране
Прилагането на много високи дози може да доведе до поява на гадене, повръщане, диария, невротоксични прояви като главоболие, световъртеж, гърчове. Лечението при предозиране е симптоматично и поддържащо.
Нежелани лекарствени ефекти
Лечението със сулбеницилин, подобно на повечето пеницилини, може да причини появата на следните нежелани лекарствени реакции: гадене, диария, стоматит, глосит, реакции на свръхчувствителност (кожни обриви, уртикария, еозинофилия, анафилаксия, затруднено дишане, оток на ларинкса, серумна болест, алергичен васкулит), вулвовагинална кандидоза, нарушения на кръвотворните органи (анемия, левкоцитопения, тромбоцитопения) и кръвосъсирването, преходно повишение на чернодробните ензими, псевдомембранозен и хеморагичен колит - наблюдават се рядко.
Лекарствени взаимодействия
Сулбеницилин не трябва да се прилага едновременно с бактериостатични антибиотици като тетрациклини и макролиди, поради антагонизъм по отношение на антибактериалната му активност. Едновременното приложение с антикоагуланти увеличава риска от възникване на кръвоизливи и кръвонасядания. Пробенецид забава отделянето на антибиотика с урината и увеличава неговата плазмена концентрация.
Фармакологични характеристики
Фармакодинамика: сулбеницилин нарушава синтеза на мукопептида муреин (пептидогликан) в бактериалната клетъчна стена. Това води до бактериостаза и в последващ етап до осмотично обусловена бактериолиза.
Фармакокинетика: сулбеницилин се екскретира не променен в урината и жлъчката във висока концентрация. В урината достига концентрации, които надхвърлят значително, необходимите за ерадикация на патогените от бъбреците и пикочните пътища.
Дозировка и начин на употреба
Отпуска се с рецепта. Прилага се интравенозно (i.v.) в денонощна доза за възрастни от 2-4 гр, а за деца - 40-80 мг/кг телесно тегло, разделени на две до четири инжекции.
Коментари към сулбеницилин (sulbenicillin) | ATC J01CA16