АНТИИНФЕКЦИОЗНИ СРЕДСТВА ЗА СИСТЕМНО ПРИЛОЖЕНИЕ (ANTIINFECTIVES FOR SYSTEMIC USE) | ATC J
ANTIINFECTIVES FOR SYSTEMIC USE | J

Инфекция- биологичен процес на взаимодействие между микро- и макроорганизма, който се характеризира с голяма сложност, развива се в условията на околната среда и включва компенсаторни и защитно-адаптивни реакции.
Инфекциозен процес- процес на развитие на инфекцията, който включва физиологичните и патофизиологичните механизми, които се развиват в микро- и макроорганизма при тяхното взаимодействие.
Инфекциозна болест- нозологично обусловен инфекциозен процес или частен случай на инфекциозния процес.
Инфекциозните болести притежават няколко специфични характеристики:
- имат строго определен причинител;
-имат различен инкубационен период- това е периодът от настъпването на заразяването до появата на първите симптоми на заболяването;
-имат определена цикличност в развитието на клиничните прояви;
-наблюдава се образуване на специфичен имунитет след преболедуване от дадена болест. Имунитетът може да бъде краткотраен, продължителен или пожизнен.
-инфекциозните болести имат контагиозен индекс (индекс на заразност) и склонност към епидемично разпространение.
Антиинфекциозните средства за системно приложение се използват за етиологичното лечение на инфекциозните болести. То цели унищожаване на патогенните микроорганизми или спиране на тяхното размножаване. Така се нарушава биологичната система на взаимодействие между микро- и макроорганизма, което в крайна сметка води до прекъсване на инфекциозния процес.
Коментари към АНТИИНФЕКЦИОЗНИ СРЕДСТВА ЗА СИСТЕМНО ПРИЛОЖЕНИЕ (ANTIINFECTIVES FOR SYSTEMIC USE) | ATC J