хлортетрациклин (chlortetracycline) | ATC J01AA03
chlortetracycline | J01AA03
Хлортетрациклин е широкоспектърен антибиотик, който спада към групата на тетрациклините. Той е първият представител на тетрациклините, открит е през 1945 г. от Бенджамин Дугар.
Показания за употреба
Хлортетрациклин се използва рядко в съвременната клинична практика и е заместен с други по-ефективни полусинтетични тетрациклини. Ефективен е в терапията на бактериални пневмонии, дизентерия, бруцелоза, туларемия, коклюш, гонорея, тиф, амебна дизентерия, акне вулгарис и за предотвратяване на следоперативни инфекции.
Противопоказания за употреба
Хлортетрациклин е противопоказан за употреба при свръхчувствителност към антибиотика, гъбични заболявания, тежки увреди на черния дроб и бъбреците, детска възраст, бременност, кърмене.
Предупреждения и предпазни мерки
Хлортетрациклин може да причини кожна фоточувствителност при директно излагане на слънце или ултравиолетова светлина. Антибиотиците могат да причинят свръх растеж на гъбички от вида Candida, както и на Clostridium difficile в дебелото черво с развитие на диария и псевдомембранозен колит.
Нежелани лекарствени ефекти
Подобно на другите тетрациклинови антибактериални средства, хлортетрациклин потиска минерализацията на костите и зъбите, и води до оцветяване зъбите в жълто или кафяво. Приемът на хлортетрациклин може да причини следните нежелани лекарствени реакции: бъбречно и чернодробно увреждане, дерматит, кандидоза, диспепсия (нарушено храносмилане), намален апетит, алергични реакции.
Симптоми на предозиране
Наблюдават се гаден, повръщане, диарични изхождания, чернодробна недостатъчност.
Лекарствени взаимодействия
Хлортетрациклин повишава антикоагулантната активност на аценокумарол. Рискът за поява и тежестта на нежеланите лекарствени реакции се увеличи при комбинация с ацитретин, адапален или алитретиноин. Алуминиевият фосфат и алуминиевият хидроксид намаляват чревната резорбция на хлортетрациклин, което води до намалена серумна концентрация и намаляване на ефикасността. Терапевтичният ефект на мецилин (амдиноцилин), амоксицилин и ампицилин намалява при едновременен прием с хлортетрациклин. Той увеличава нервно-мускулната блокираща активност на атракуриум безилат.
Фармакологични характеристики
Фармакодинамика: антибиотикът потиска свързването на аминоацилния комплекс на транспортната РНК към 30 S-субединицата на рибозомите и възпрепятства белтъчния синтез в микроорганизмите.
Фармакокинетика: при перорален прием хлортетрациклин достига пикова плазмена концентрация след 3 часа. Бионаличността му при този прием е 25-30%. Свързва се с плазмените протеини в 50-55%. Елиминира се главно чрез жлъчката в изпраженията.
Дозировка и начин на употреба
Отпуска се с рецепта. Орален прием - дози 100-200 мг 5-6 пъти на ден. Може да се приложи и локално под формата на крем.
Коментари към хлортетрациклин (chlortetracycline) | ATC J01AA03