Частична дислокация на палеца на крака
Частична дислокация на палеца на крака: представлява деформация на големия пръст на крака, характеризираща се с изкривяването му навътре към останалите пръсти, като в последствие се оформя костна издутина по вътрешната повърхност на стъпалото. Задълбочаващата се деформация започва да измества втория пръст нагоре. Получава се т.нар. „пръст-чукче”. Състоянието е известно под имената халукс валгус, кокалчета на пръстите на краката, бунион. Халукс валгус (Hallux Valgus) е предимно срещано при жените, като интересното е, че това заболяване не съществува у народите, които не носят обувки.
Частична дислокация на палеца на крака може да бъде наследствена или да се дължи на носене на тесни и остри обувки съчетани с висок ток, хлабави връзки, слаби мускули, ревматоиден артрит, подагра, остеоартрит, псориатичен артрит, церебрална парализа, множествена склероза, синдрома на Шарко-Мари-Тут (Charcot-Marie-Tooth syndrome), синдром на Даун (Down syndrome), синдром на Марфан (Marfon syndrome), синдром на Елерс-Данлос (Ehlers-Danlos syndrome), синдром Wiedemann Oldigs Oppermann и други.
Wiedemann Oldigs Oppermann синдромът е рядко срещано заболяване, характеризиращо се главно със скелетни аномалии (деформация нокът на граблива птица, лакътни деформации, халукс валгус, частично изместване на тазобедрената става), умствена изостаналост, хирзутизъм, прекомерен растеж на косата, силно изпъкнала и извърната навън долна устна.
Коментари към Частична дислокация на палеца на крака