Хипотиреоидизъм - щитовидна недостатъчност
Хипотиреоидизъм - щитовидна недостатъчност е болестно състояние, което се изразява с понижена до липсваща функция на щитовидната жлеза и в резултат на това, намалена секреция на тиреоидни хормони.
Синтезът на двата хормона на щитовидната жлеза е намален - трийодтиронин (Т3) и тетрайодтиронин (Т4), като по-често боледуват жените. Понятието хипотиреоидизъм обхваща редица други патологични състояния, които се проявяват с намалена секреция на хормони от щитовидната жлеза и бива:
- Вроден - аплазия на щитовидната жлеза; ензимни дефекти в хормоносинтезата на щитовидната жлеза.
- Придобит - автоимунен атрофичен вариант, тиреоидит на Хашимото, хипотиреоидна струма (недостиг на йод), медикаментозен (употреба на високи дози йод, тиреостатици), хипофизен хипотиреоидизъм (напр. хипопитуитаризъм), хипоталамичен хипотиреоидизъм.
Признаците, които могат да ни накарат да се усъмним, че функцията на щитовидната жлеза е понижена - хипотиреоидизъм - щитовидна недостатъчност, са поява на лесна уморяемост, сънливост, чувствителност към студ, косата става чуплива, има отоци около очите, кръвните изследвания показват повишен холестерол. По-късно кожата става бледожълтеникава, развиват се отоци по лицето и тялото, гласът става груб и дрезгав, болния не се изпотява, паметта отслабва, мисленето и движенията отслабват, болните се оплакват от запек, настъпват сърдечни увреждания.
Коментари към Хипотиреоидизъм - щитовидна недостатъчност