Спастична болка в корема
Спастичността представлява състояние, отнасящо се до скованост, причинена най-често от неволеви мускулни спазми. Може да варира от относително лека до много изявена, предизвикваща неконтролируеми болезнени спазми. Спастичната болка в корема се характеризира с внезапни, неволеви, болезнени контракции на мускулите на коремната стена, стомаха или червата, причиняващи силна болка в областта на корема. В повечето случаи спастичната болка сама по себе си е безвредна и преминава без допълнително лечение, но може да бъде и индикация за налично основно заболяване.
На какво може да се дължи спастичната болка?
Спастичната болка в корема може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести – инфекциозен гастроентерит, диария и гастроентерит с предполагаем инфекциозен произход, амебиаза, жиардиаза(ламблиаза)и др.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – лактозна непоносимост, дехидратация и др.
- Болести на храносмилателната система – болест на Крон, хроничен улцерозен колит, гастрит, гастоентерит, илеус, запек, синдром на раздразненото черво, дивертикулоза, апендицит и др.
- Болести на пикочо-половата система - обилна и честа менструация с редовен цикъл.
- Симптоми и признаци, отнасящи се до храносмилателната система и коремната кухина – мускулно разтягане, метеоризъм и сродни състояния, гастропареза и др.
По-чести причини за спастична болка
Запек
Запекът или т.нар. констипация е състояние на затруднена дефекация, втвърдяване на изпражненията и намаление честотата на изхожданията, поради различни причини – дехидратация, наличие на недостатъчно фибри в храната, прием на медикаменти (желязо), липса на двигателна активност, стрес и др. Основните симптоми, придружаващи констипацията, се свързват с подуване на корема и наличие на метеоризъм(газове), умора, гадене, повръщане и спастична болка в корема. Лечението на запека зависи от първопричината за неговата поява – добавяне на повече фибри в приетата храна, увеличаване на приема на течности и т.н. В рубриката ни „Здравни проблеми“ може да откриете подробна информация относно лечебното поведение при това състояние на:
» Запек
Синдром на раздразненото черво
Синдромът на раздразненото черво, наричан също IBS(Irritable bowel syndrome) е хронично и функционално смущение на стомашно-чревния тракт, придружаващо се от спастична коремна болка и променена моторика на червата. Характерна е повишената активност на дебелочревните мускули, поради породени промени в автономната нервна система, като резултатът от това е наличието на спазми на гладката мускулатура на червото. Най-характерният симптом, придружаващ синдромът на раздразненото черво, е наличието на трудно повлияващата се болка, която присъства през различни интервали от време. Интензитетът и продължителността на болката са различни, като най-често намалява след дефекация или флатуленция. Друг характерен симптом е наличието на запек или редуващи се епизоди на запек и диария, наличие на метеоризъм и чувство за непълно изхождане. Лечението на синдрома на раздразненото черво е свързано с цялостно промяна в начина на живот и диетата на болния.
Илеус
Илеус или т.нар. чревна непроходимост е заболяване, при което има наличие на нарушен чревен пасаж. В резултат настъпват тежки електролитни и белтъчни нарушения, разстройство на кръвоснабдяването и инервацията на чревен участък или чревни гънки. Илеусът може да се класифицира като механичен и динамичен. Към механичния илеус спадат обтурационния и странгулационния, а към динамичния – паралитичен и спастичен илеус. Внимание ще обърнем на т.нар. спастичен илеус – това е състояние, дължащо се на спазъм на червата, дължащо се както на вътрешни, така и на външни причини. Клиничната картина е разнообразна, но винаги присъства наличието на спастична болка в областта на засегнатия участък.
Метеоризъм
Като метеоризъм в медицината се означава състояние, при което се натрупват газове в стомашно-чревния тракт на човека, поради което се създава усещане за подуване на корема. Причините за появата на метеоризъм могат да бъдат свързани с неправилен начин на хранене, погълнат въздух, прием на храни с високо съдържание на фибри, прием на някои плодове като кайсии, сини сливи, а също се наблюдава и при състояния като лактозна непоносимост, синдром на раздразненото черво, пептична язва, болест на Крон, гастрит с или без гастроентерит, диабет, автоимунен панкреатит и други. Симптомите, които се наблюдават при метеоризъм на първо място са свързани с усещането за подут корем у пациента, а също и налично силно газоотделяне, придружено или не от мирис, спастична болка в корема, поради отделянето на газ, което се осъществява от мускулите на червата. Препоръчва се при хора, които често страдат от метеоризъм, да ограничат приема на храни като пшеница, боб, леща, млечни продукти. Повече за симптома метеоризъм може да прочетете в рубриката ни „Медицинска енциклопедия“ на:
» Метеоризъм и сродни състояния
Болест на Крон
Болестта на Крон(регионален ентерит) представлява полиморфно заболяване с хронифициращ ход и възпалителен характер, което може да засегне всяка част от храносмилателната система на човек – от устната кухина до ануса. Най-често обаче се засягат следните участъци – краят на тънко черво, както и дебело черво. Етиологията на заболяването все още остава неясна. Счита се, че наследствената предиспозиция, генетични фактори, както и факторите на околната среда допринасят за развитието на болестта. Стресът и неправилното хранене също водят до нейното обостряне, но не и до появата и. Обикновено се наблюдават т.нар. „прекъснати зони“ - редуване на нормална чревна флора с последващи зони на възпаление. Болестта на Крон протича с периоди на ремисия и рецидивиране(обостряне). Симптоматиката, която придружава болестта на Крон, е свързана с усещане на дискомфорт, умора, наличие на повишена температура, спастични болки в корема, загуба на апетит. Болестта на Крон е подробно описана в рубриката „Здравни проблеми“ на:
» Болест на Крон
Лечение
Спастичната болка в корема обикновено преминава самостоятелно без допълнителна намеса. Ако болките обаче продължават и състоянието Ви не се подобрява, то тогава е най-добре да се обърнете към Вашия личен лекар. Освен физикален преглед, който е задължителен в хода на диагностицирането на всяко едно заболяване, в зависимост от предполагаемата причина се правят и различен набор от изследвания – пълна кръвна картина, ехография на коремни органи, компютърна томография, ако е необходимо оперативно и медикаментозно лечение.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Спастична болка в корема
Библиография
https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/spasticity
https://www.healthline.com/health/stomach-spasms
https://www.healthline.com/health/colon-spasm
Коментари към Спастична болка в корема