Раздразнителност
Раздразнителност: емоционално състояние, което се изразява с неудовлетвореност, придружено от неочаквана, неадекватна и негативна реакция на човек към определен стимул (дразнител) от околна или социална среда. Обикновено е резултат от стресова ситуация. Раздразнителността е често срещана емоция, която може да бъде и временен симптом на стрес, тревожност или да бъде признак на заболяване.
За много хора понятието "раздразнителност" е отрицателна черта и се отнася до човек, който реагира много силно на незначителни неудобства. Това емоционално състояние може да доведе до множество проблеми в училище, на работното място, както и в отношенията с околните.
То може да възникне във всяка възрастова група и етнос и да бъде краткосрочно или да продължи дълъг период от време. При бебета и малки деца се проявява особено често, когато са уморени или болни (най-често при болки в ушите и стомаха).
В зависимост от основната причина раздразнителността може да е придружена още от:
- възбуда;
- агресия;
- халюцинации;
- нервност;
- параноя;
- дезориентация;
- затруднена концентрация;
- учестен пулс;
- учестено и повърхностно дишане;
- прекомерно изпотяване.
Раздразнителността може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести - настинка, грип, внезапна екзантема (шеста болест), вирусна инфекция, характеризираща се с увреждане на кожата и лигавиците.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на главата, субдурален хематом.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, безпокойство, генерализирана тревожност, депресия, биполярно разстройство, шизофрения, алкохолизъм, накромания, посттравматично разстройство, нервна анорексия, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на опиоиди, стимуланти, рецидивиращо депресивно разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство, остра стресова реакция, сексуална дисфункция, непредизвикана от органично разстройство, преждевременна еякулация, нарушение на активността и вниманието, деменция, аутизъм.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт.
- Болести на нервната система - болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease), деменция, преходна исхемична атака, хидроцефалия, мозъчен абсцес, менингит, епилепсия, апнея по време на сън, повишена сънливост, главоболие от тензионен тип, безсъние.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - хронична болка, треска, главоболие, неуточнени болки в областта на корема.
- Болести на пикочо-половата система - предменструален синдром, менопауза.
- Новообразувания - тумор в мозъка.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипертиреоидизъм, захарен диабет, тиреотоксикоза, хипогликемия, намаляване обема на течностите, недоимък на магнезий, недоимък на калций в храната, недоимък на есенциални мастни киселини, недоимък на цинк в храната, недостиг на витамини и минерали, синдром на поликистозните яйчници.
- Болести на дихателната система - хипоксия, остър бронхиолит, грип.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - фолиевонедоимъчна анемия, желязонедоимъчна анемия, витамин B12-недоимъчна анемия.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - шум в ушите, болка в ушите.
- Болести на храносмилателната система - запек, функционална диария, зъбобол.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - преумора, стресово състояние.
По-чести причини за раздразнителност
Стрес
Преминаването през период на стрес може да накара човек да се почувства по-раздразнителен от обикновено.
Когато се преживява стресиращо събитие, което може да бъде свързано с работа, училище, травма или скръб – е трудно емоциите да се управляват и човек става по-малко толерантен към околните.
Продължителните периоди на стрес могат да доведат до емоционално изтощение.
Изображение: СС0 Public Domain
Депресия
Депресията е състояние, което засяга все повече хора. Проявява се с широк спектър от симптоми и често причинява умора, раздразнителност и постоянна тъка. Един от ранните признаци на депресията е силната раздразнителност. Проявява се по-често при мъжете и нерядко е съпроводена и от агресия.
Симптомите на депресия могат да включват още:
- чувство на вина, безполезност и безнадеждност;
- загуба на интерес към предишни приятни дейности;
- умора;
- главоболие;
- проблеми с храносмилането;
- промени в апетита и теглото;
- проблеми с концентрацията и паметта.
- признаците не се проявяват при всеки, но проявата им може да варира по тежест и продължителност.
Повече за състоянието може да намерите в темата: "Депресия".
Безпокойство и тревожност
Чувството за безпокойство често се появява в отговор на стресови ситуации в живота - проблеми в работата, предстоящ изпит или настъпващи промени в живота. Този тип тревога обикновено изчезва, след като стресовата ситуация отмине.
Тревожността обаче може да се задържи или да се влоши с течение на времето и може сериозно да повлияе на ежедневните дейности на човек, на работата и личните взаимоотношения.
При подобно състояние, което продължава 6 месеца или повече може да се касае за заболяване – генерализирано тревожно разстройство. Симптомите при това състояние може да включват: раздразнителност, бърз сърдечен ритъм, повърхностно дишане, трудности с концентрацията и вземането на решения, проблеми със съня и други.
При някои хора могат да се проявят и пристъпи на паника. Паник атаката е период на интензивен страх, който настъпва внезапно и достига връх в рамките на минути.
Липса на сън
Недоспиването и безсънието могат да доведат до повишена раздразнителност на следващия ден. При децата повишената емоционалност и раздразнителност се наблюдава по-често, ако сънят им е бил недостатъчен.
Качественият сън е важен за здравето. Той играе роля в повишаването на умствената дейност, концентрацията и функцията на имунната система, а също така намалява риска от сърдечни заболявания и депресия.
Изображение: СС0 Public Domain
Ниска кръвна захар
Ниската кръвна захар, известна още като хипогликемия, може да повлияе на физическото и психологическото здраве на човека. Състоянието засяга най-често хора със заболяването захарен диабет, но засегнати могат да бъдат и всички останали, ако не са се хранели продължително време. Симптомите на хипогликемия включват:
- раздразнителност или нервност;
- затруднена концентрация;
- учестен пулс;
- треперене;
- главоболие;
- виене на свят и замаяност.
Изображение: framar.bg ©
Допълнителна информация ще откриете в симптома: "Ниска кръвна захар".
Предменструален синдром
Състоянието е пример за често срещан хормонален дисбаланс, който може да доведе до промени в настроението и раздразнителност. Предменструалният синдром е много често срещано състояние, при жени, което обикновено настъпва седмица или две преди менструацията. Характерни за него са още: повишен апетит, подуване на корема, запек или диария, повишена чувствителност на гърдите, лошо настроение, главоболие, умора и други.
Раздразнителност при деца
Малките деца преминават през фази на раздразнителност, които са нормална част от развитието им. Децата често изглеждат раздразнителни при бактериална или вирусна инфекция. Обикновено това емоционално състояние отминава скоро след като се почувстват добре.
В други случаи при деца и юноши раздразнителността може да е признак на заболяване – тревожно разстройство, разстройство с хиперактивност с дефицит на внимание, депресия.
Изображение: СС0 Public Domain
Раздразнителност при възрастни
Причините за раздразнителност при възрастните са същите като при по-младите, въпреки че има повишена вероятност от промени в настроението, депресия и раздразнителност, свързани с физическа болка, изолация, самота или основно медицинско състояние.
Диагностика и лечение
Повечето хора се чувстват раздразнителни от време на време. Например често това се случва след безсънна нощ и недостатъчна почивка. При други раздразнителността е по-честа. Ако установите, че това пречи на ежедневието ви, говорете с вашия лекар.
Диагностицирането на подобни състояния изисква подробна фамилна анамнеза, симптоми, пълен физически преглед, включително консултация с невролог, психолог или психиатър. При необходимост се извършва изследване на кръв и урина (за установяване употреба на алкохол, наркотици), рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечението включва поставяне на правилна диагноза и премахване на основния проблем. При някой пациенти раздразнителността се лекува бързо и успешно, докато при други се изисква по-интензивно лечение.
Може да се използват медикаменти като антидепресанти, които да помогнат за лечение на депресивни състояния. Професионалното консултиране спомага за намаляване на симптомите, свързани с настроението, като страх, безпокойство и раздразнителност. Лечението при хормонален дисбаланс включва диета и промени в начина на живот, както и хормонална терапия.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Раздразнителност
- Адисонова криза
- Адреногенитални разстройства
- Алкалоза
- Алфа таласемия
- Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна
- Апнея по време на сън
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325564
https://www.healthline.com/symptom/irritable-mood
https://www.buoyhealth.com/symptoms-a-z/irritability/
Коментари към Раздразнителност