Спадане, увисване на горния клепач
Спадане, увисване на горния клепач: състояние, проявяващо се със спускане на горния клепач, при което очната цепка се притваря. Това в медицината се означава като птоза. Птозата може да засегне едното или и двете очи. Може да присъства от раждането (вродена) или да се развива постепенно в продължение на десетилетия (придобита). Понякога спадането на горния клепач е изолиран проблем, който променя външния вид на човека, без да засяга зрението или здравето. В други случаи обаче това може да бъде предупредителен знак на по-сериозно състояние, засягащо мускулите, нервите, мозъка или очната кухина.
Симптоми
Основният симптом е, че единият или двата горни клепача увисват. В някои случаи това повлиява зрението. Може да се установи:
- сухота в очите;
- сълзене от очите;
- болезненост в областта на очите.
- някои хора с тежка птоза може да се наложи да наклонят главата си назад, за да виждат;
- в зависимост от тежестта на състоянието зрението може да бъде затруднено.
Изображение: freepik.com
Кой може да бъде засегнат?
Всеки човек може да получи спадане, увисване на горния клепач. Няма съществени разлики между разпространението между мъжете, жените или отделните етноси.
Състоянието обаче се среща най-често при възрастни хора поради естествения процес на стареене. Мускулът отговорен за повдигането на клепача с напредване на възрастта може да се разтегне и в резултат на това да се стигне до увисване на горния клепач. Състоянието е възможно да се наблюдава дори при бебета – понякога те се раждат с него (макар това да е рядкост).
Спадането, увисването на горния клепач може да се дължи на:
- Болести на нервната система - слабост на очните мускули, парализа на Бел (Bell's palsy), парализа на лицето, миастения гравис, синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barre syndrome), синдром на Толоса-Хънт (Tolosa-Hunt syndrome), синдром на Парино (Parinaud's syndrome), кластърно главоболие, увреждане на лицевия нерв.
- Болести на окото и придатъците му - катаракта, ектропион, синдром на Хорнер (Horner's syndrome), хордеолум, дълбоки възпаления на клепача.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт, мозъчна аневризма.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, надбъбречна недостатъчност.
- Новообразувания - тумор на очите, мозъчен тумор.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – удар в окото, нараняване на нерв, алергична реакция.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вроден ектропион, синдром на Мьобиус (M?bius syndrome), синдром на Дъбовиц (Dubowitz syndrome).
- Инфекциозни и паразитни болести - късен сифилис (третичен).
- Психични и поведенчески разстройства - психоза на Вернике-Корсаков (Wernicke-Korsakoff psychosis).
По-чести причини за спадане, увисване на горния клепач
Травми и инфекции
Едни от най-честите причини за увисване на горния клепач са травмата, удара в окото или инфекция на клепача. Състоянията могат да са съпроводени и от зачервяване на окото, повишена чувствителност към светлина, усещане за болка.
Неврологични увреждания
Тъй като очните мускули се контролират от нерви, които идват от мозъка, състояния, увреждащи мозъка или черепно-мозъчните нерви, понякога могат да причинят птоза. Тези състояния включват: инсулт, мозъчен тумор, мозъчна аневризма (гроздовиден оток на кръвоносен съд в мозъка) и увреждане на нервите, свързани със захарен диабет. Друга причина за птоза е синдромът на Хорнер, който също може да причини необичайно малка зеница и загуба на способността за изпотяване - на половината от лицето. Една особено опасна причина за синдрома е тумор, разположен в горната част на белите дробове.
Мускулни заболявани
Птозата може да бъде симптом на наследствено мускулно заболяване, наречено окулофарингеална мускулна дистрофия, което засяга движението на очите и може да причини затруднено преглъщане. При възрастни птозата може да бъде причинена и от група мускулни заболявания, наречени прогресивна външна офталмоплегия.Те причиняват птоза на двете очи, проблеми с движението на очите, а понякога и други симптоми, които включват гърлото или сърдечния мускул.
Спадане, увисване на горния клепач при деца
Най-честата причина за вродена птоза, при деца е мускулът повдигащ клепача, който не се развива правилно. Децата, с увиснал горен клепач, могат също да развият амблиопия, известна като мързеливо око. Това разстройство може също да доведе до проблеми със зрението.
Как се лекува?
Лечението на увисналия клепач зависи от конкретната причина и тежестта на птозата.
Ако увисването на клепача настъпва с напредване на възрастта или е вродено състояние, лекуващият лекар вероятно ще обясни, че не е необходима намеса, тъй като това обикновено не е опасно за здравето. За да намалите обаче дискомфорта може да изберете хирургична интервенция – пластична операция.
Изображение: freepik.com
В случай, че увисването на клепача е причинено от основно заболяване, лечението ще бъде насочено срещу него.
Възможно ли е да се предотврати спадането на горния клепач?
Няма начин да се предотврати увисването на горния клепач, но влошаване на състоянието може да се избегне, ако веднага посетите лекар. Самото познаване на симптомите и провеждането на редовен очен преглед може да помогне да се преборите с разстройството.
Ако забележите, че детето ви има увиснал клепач, веднага посетете лекар, за да бъде наблюдавано, диагностицирано и лекувано.
Тъй като птозата може да повлияе на зрението на нея трябва да се гледа сериозно.
Каква е дългосрочната перспектива за хората със спадане, увисване на горния клепач?
Увисването на горните клепачи обикновено не е опасно за здравето. Ако обаче това попречи на зрението, трябва да избягвате шофиране, докато състоянието не бъде излекувано.
Дългосрочната перспектива ще зависи от причината за спадане на клепача. През повечето време състоянието е само козметичен проблем.
Тъй като понякога увисналите клепачи могат да бъдат признак на по-опасно състояние, винаги първо се консултирайте с лекар.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Заболявания при симптом Спадане, увисване на горния клепач
- Arthrogriposis multiplex congenita
- Epidermolysis bullosa simplex
- Myasthenia gravis
- Албинизъм
- Артериовенозна аномалия на церебрални съдове
- Блефарохалазис
Библиография
https://www.webmd.com/eye-health/ptosis
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/drooping-eyelid-ptosis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323386
https://www.healthline.com/health/eyelid-drooping
Коментари към Спадане, увисване на горния клепач