Патологии във формирането на женския пол
Патологии във формирането на женския пол представляват вродени или придобити нарушения на половата система, които водят до хормонални смущения и метаболитни отклонения в организма, при което човек с женски фенотип носи мъжки генотип и обратно. Състоянието е известно още с термина хермафродитизъм.
Патологии във формирането на женския пол могат да се дължат на хромозомни мутации, генетични заболявания, хермафродитизъм, псевдохермафродитизъм, синдром на андрогенна резистентност, синдром на Търнър, синдром на Фрейзър (Frasier), синдром на Суиър (Swyer), синдром на Любс (Lubs), синдром на Морис, синдром на Клайнфелтер, гинекомастия, овариални кисти, повишено ниво на кортизол, тумори на надбъбречните жлези, тумори на тестисите, вродени аномалии на синтеза на андрогени, употреба на медикаменти и др.
Хермафродитизмът е биологично състояние, при което човек притежава едновременно яйчник и тестис. Това е рядко срещано анатомично и функционално смущение на репродуктивната система и е съпроводено с отклонения в сексуалното поведение. В повечето случаи на хермафродитизъм външните полови органи са неправилно развити и неясно оформени, като организмът може да менструира, но не може да бъде оплоден.
Коментари към Патологии във формирането на женския пол