Окапване на миглите
Окапването на миглите е симптом, който се характеризира с намаляване на броя на космите, разположени по ръба на горния и долния клепач. Ускорената загуба на космите, разположени по ръба на клепачите, може да разкрие жизненоважна информация за заболяване.
На какво може да се дължи окапването на мигли?
Окапването на мигли може да се дължи на:
- Последица от действието на външни фактори – лоши навици за поддържане на хигиената на лицето и очите, използване на некачествена козметика.
- Инфекции на окото и на клепача – блефарит.
- Болести на ендокринната система – заболявания на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм).
- Системни заболявания – ревматоиден артрит, лупус еритематодес.
- Кожни заболявания – алопеция.
- Злокачествени заболявания – рак на кожата на клепачите.
Защо имаме мигли?
В процеса на еволюцията костмите по тялото и по лицето на човека са намалели. Но веждите и миглите остават основна част от човешките черти. Това се дължи на факта, че те имат важна функция. Миглите са група от косми, които растат по ръба на горния и долния клепач. Те работят като уловители на прах и замърсявания, като препазват окото от инфекции и нарараняване. Миглите действат и като сензори за обекти. Например когато към окото се приближи обект като насекомо, се предизвиква рефлексно и защитно мигане. Някои учени, описват миглите като уникални сред космите по тялото, защото те никога не побеляват и са най-късите косми с най-дълъг живот.
По-чести причини за окапване на мигли
Лоши навици за поддържане на лицето и очите
Използването на грим и в частност отстраняването му могат да доведат до окапване на миглите при неправилно почистване. Рутинният грим не води до нараняване на миглите, но липсата на почистване и преспиването с грим през нощта, може да доведе до увреждане. След почистване на грима с памучен тампон, трябва да измиете очите си само с вода или с мек почивстващ препарат. Ежедневното почистване ще доведе до заздравяване на фоликула на миглите и те ще станат по-дебели и по-дълги.
Блефарит
Блефаритът представлява възпалитено заболяване на клепачните ръбове. Заболяването обикновено е хронично и има две форми – прост и язвен блефарит. Причините за възникването на блефатит включват лоша хигиена и хранене, дерматози, себореен дерматит, хиповитаминоза, заболявания на ендокринната система. Клиничната картина на простия и язвения блефарит е различна. Простият блефарит се характеризира със зачервяване и задебеляване на клепачните ръбове, лек сърбеж и окапване на миглите. Язвеният блефарит се дължи на инфекция със стафилококи. Възпалитеният процес се локализира в мигления фоликул. Около миглите се образуват жълто-кафяви корички, които при премахване водят до изпадане на миглите. Лечението включва масаж на клепачите с антибиотични очни мехлеми.
Прочете повече тук:
Изображение: freepik.com
Заболявания на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза е изключително важна част от ендокринната система. Хормоните и участват в регулация на по-голяма част от процесите в тялото. Както намалената функция, така и увеличената функция на щитовидната жлеза могат да доведат до окапване на миглите.
Повече прочетете тук:
» Функция и хормони на щитовидната жлеза
» E03 Други видове хипотиреоидизъм
» E05 Тиреотоксикоза [хипертиреоидизъм]
Алопеция
Алопецията е заболяване, което е свързано със загуба на коса. Състоянието се характеризира с инхибиране на растежа на космите по тялото, главата и лицето. Липсата на мигли или окапването им може да се дължи на алопеция.
Хронични възпалителни заболявания
Хроничните възпалителни заболявания могат да соведат до загуба на мигли, поради автоимунните механизми, които участват в тях. Загубата на коса и мигли могат да бъдат дискретни симптоми на заболявания като ревматоиден артрит и лупус.
Как да си помогнете сами?
При минално окапване на миглите, което се дължи на промяна в козметичните продукти, кито употребявате, трябва да започнете да се грижите по-добре за хигиената на лицето и очите си?
Кога да потърсите лекар?
Ако забележите значително окапване на миглите, заедно със зачервяване на клепачите, задължително се консултирайте с офламолог.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.goodhousekeeping.com/health/wellness/g2338/eyelashes-falling-out/
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/why-are-my-eyelashes-falling-out
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/why-do-humans-have-eyebrows-eyelashes
Коментари към Окапване на миглите