Недостатъчно развити нокти
Недостатъчно развити нокти: нарушение в развитието на нокътните плочки, при което те остават твърде малки по размер, слаби и чупливи. Може да се наблюдава отклонение в цвета им.
Недостатъчно развити нокти може да се установи при редица състояния и заболявания като брахидактилия тип Б, ониходистрофия-вродена глухота синдром, хиподонтия-дисплазия на ноктите синдром, синдром на Юнис-Варон (Yunis-Varon), дупликация (2) (q11.2-q13), неврокутанна трихотиодистрофия, дистрофична булозна епидермолиза, нокти-патела синдром, синдром на Фурман (Fuhrmann), експозиция на фенитоин по време на бременност и други.
Брахидактилия тип Б е много рядко генетично заболяване, характеризиращо се с непропорционално къси пръсти на ръцете и краката. Крайните части на втори и трети пръст обикновено са недоразвити с пълна липса на нокти. Костите на палеца може да бъдат сплескани или разделени. Други симптоми могат да бъдат къси или липсващи средни фаланги, рудиментирали крайни фаланги, ципести пръсти (синдактилия), сливане на ставите (симфалангизъм) и други. Състоянието се причинява от мутация в ген ROR2 и се унаследява автозомно доминантно.
Заболявания при симптом Недостатъчно развити нокти
- Chondrodysplasia punctata
- Epidermolysis bullosa dystrophica
- Други вродени аномалии на космите
- Други вродени аномалии на костно-мускулната система
- Други пълни и частични тризомии на автозоми, некласифицирани другаде
- Други редукционни дефекти на неуточнен крайник (крайници)
Коментари към Недостатъчно развити нокти