Други вродени аномалии на космите МКБ Q84.2
Към рубриката "Други вродени аномалии на космите" спадат следните състояния:
- Вродена хипертрихоза
- Персистиращо лануго
Вродена хипертрихоза представлява патологичното окосмяване, което се характеризира с увеличаване броя на космите по тялото и тяхното пигментиране и задебеляване. Те загрубяват и се удължават.
Етиологията не е изяснена. Предава се автозомно-доминантно.
Проявява се в първите години от живота, като може да бъде ограничена в една област или дифузна.
Вродена генерализирана хипертрихоза е повишено окосмяване по-горната част на тялото при мъжете, при жените е по-слабо, изразено е по лицето. Лигавиците, стъпалата и дланите не се засягат.
Терминална хипертрихоза има наличие на напълно пигментирани косми, покриващи цялото тяло. Това състояние често протича в комбинация с хиперплазия на венците. Вродената терминална хипертрихоза се среща като „синдром на върколака” заради наличието на тъмни, гъсти и дълги косми.
Диагнозата се поставя чрез трихограма - специфично изследване на космите, позволяващо на дерматолога да установи патологични изменения в структурата на косъма. Необходимо е да се вземат около 60 косъма, които се гледат под светлинен микроскоп.
Хипертрихозата в повечето случаи влошава социалния живот при жените - съвременната медицина предоставя различни начини за отстраняването й. Ефективни козметични интервенции са термодеструкция чрез електрическа игла или пинсета, химични депилатори и студена епилация. Лазерната епилация дава най-дълготраен ефект, защото намалява окосмяването и въздейства директно на космения фоликул. Медикаментозно може да бъде повлияна и от орални контрацептиви, антиандрогенни препарати, спиронолактон, флутамид, кортикостероиди.
Персистиращо лануго представлява вродена ланугинозна хипертрихоза - при развитие на плода в утробата, нормално е покрит с фин пласт от безцветен мъх - лануго. Този пласт пада след навлизането в осмия месец от бременността и се заменя от нормалния за скалпа пласт коса. При това заболяване ланугото не пада, а продължава да расте.
Коментари към Други вродени аномалии на космите МКБ Q84.2