Малформации на гръбначния стълб
Малформации на гръбначния стълб са специфични вродени дефекти на прешлените на гръбнака. Има три вида деформации на гръбнака: хуперлордозис, кифоза и сколиоза. Тези малформации се случват по време на бременността и затова се означават като вродени дефекти. Гръбначните дефекти се проявяват с някои от следните клинични признаци: слабост в крайниците, парализа, пикочо-фекална инконтиненция, гръбначна болка, мускулна слабост или атрофия на мускулите, неврологична сензорна загуба, фрактури на прешлени и ребра.
Малформации на гръбначния стълб преди всичко са резултат на вродени заболявания или са в комбинация с някои други аномалии, като анални, сърдечно-съдови, трахеоезофагеална фистула, азофагеална стрезия, бъбречни и дефекти на крайниците, синдром на Даун, Кабуки синдром, Нунан синдром, Арскод синдром, Ярхо-Левин синдром, Протеус синдром, синдрома на Опитц-Кавега. Аномалии на гръбначния стълб могат да възникнат при неприемане на фолиева киселина по време на бременността, прием на алкохол, никотин и наркотици, интоксикации, радиация, някои медикаменти - валпроева киселина, фактори на околната среда, наследствена обремененост и др.
Синдрома на Опитц-Кавега (Opitz-Kaveggia syndrome) е вродено заболяване, което се дължи на дефект в X - хромозомата. При него се наблюдават разнообразни аномалии в различни органи и системи. Синдромът може да предизвика аномалии на ануса и лицето, сърдечни и дихателни проблеми, голяма глава, аномалии на гръбначния стълб, намален мускулен тонус, забавено двигателни и умствено развитие, припадъци, мегалокорнея и др. Спина бифида (Spina bifida) е вродено заболяване, което се причинява от непълно затваряне на прешлените на гръбнака. Това е най-често срещаното вродено заболяване на гръбнака в световен мащаб. Появата на спина бифида най-често се свързва с липсата на прием на фолиева киселина през бременността. Състоянието е най-крайния случай на вроден гръбначен дефект.
Коментари към Малформации на гръбначния стълб