Липса на осъзнаване на заобикалящия свят
Липса на осъзнаване на заобикалящия свят представлява състояние, при което пациентът загубва възприятия и връзка с нещата, които се случват около него.
Липса на осъзнаване на заобикалящия свят може да се дължи на: употреба на наркотици, апатия, невнимание, деменция, биполярно разтройство, шизофрения, незаинтересованост, прострация (чувство за изтощение и умора), енцефалит, тежка преумора и липса на сън, менингит, състояние пред припадък, компулсивни разстройства, състояния на тревожност, деменция, епилепсия на темпоралния лоб, паническа атака, страничен ефект от лекарства, депресии, травма на главата, комплексни частични припадъци и други.
Комплексни частични припадъци представляват смущаване на електричните импулси, което се наблюдава само в една част от мозъка. В резултат на това се наблюдават симптоми свързани с телесните части и функции, които се контролират от съответната част от мозъка. Частичните припадъци, при които пациентът е с изменено съзнание, се наричат комплексни частични припадъци. Характерни симптоми са: липса на осъзнаване на заобикалящия свят, празен поглед, анормален усет на неприятен вкус в устата, автоматизъм, чуване на гласове, промяна в съзнанието, невъзможност за движение, внезапно изпотяване, неспособност на пациента да говори, визуални халюцинации, звукови халюцинации, чуване на анормални звуци - звънене, съскане, жужене, повтарящи се действия, стягане и втвърдяване на мускулите от едната страна на тялото, изчервяване или бледост, треперене на мускулите от едната страна на тялото, чувство за изкривяване на времето, анормални неконтролируеми движения на очите и мускулите, мигане, внезапна поява на необикновени усещания, умора и объркване след припадъка.
Коментари към Липса на осъзнаване на заобикалящия свят