Липса на кислород в тъканите (кислороден глад)
Липсата на кислород в тъканите се нарича хипоксия или кислороден глад. Това е състояние, при което кислородът не е наличен в достатъчни количества на тъканно ниво за поддържане на адекватна хомеостаза. Може да е в резултат на неадекватно кръвоснабдяване или ниско съдържание на кислород в кръвта.
Парциалното налягане на кислорода в кръвта е около 100 mmHg. В кръвта кислородът е свързан с хемоглобина.В периферните тъкани кислородът дифундира надолу по градиент на налягането в клетките и техните митохондрии. Там се използва за производство на енергия във връзка с разграждането на глюкоза, мазнини и някои аминокиселини.
Липсата на кислород в тъканите може да варира по интензитет от лека до тежка и може да се прояви в остри или хронични форми.
Патофизиология
Кислородът в кръвта се пренася от хемоглобина. Има няколко механизма, които да доведат до липса на кислород в тъканите. Те включват:
- Хиповентилация - Този механизъм включва факторите, които намаляват процента на кислород в алвеолите. Причина може да бъде или запушване на дихателните пътища, или повишаване на парциалното налягане на въглеродния диоксид. Хиповентилацията може да възникне и поради нарушено дихателно задвижване, например в случаи на дълбока седация или при синдром на хиповентилация при затлъстяване или анкилозиращ спондилит. Този тип хипоксия лесно се коригира с допълнителен кислород.
- Несъответствие между вентилация и перфузия - Това се получава в случаи на дисбаланс между белодробната вентилация и притока на кръв. Несъответствието се увеличава при съдови заболявания или ателектаза. Такъв процес води до хипоксия, която е по-трудна за коригиране с допълнителен кислород.
- Нарушена дифузия на кислород през алвеолите в кръвта - Обичайните причини са интерстициален оток, възпаление на белодробната тъкан или фиброза. В зависимост от степента на заболяването може да се наложи умерено до голямо количество кислород за коригиране на този тип хипоксемия.
Какви могат да са причините за възникване на липса на кислород в тъканите?
Липсата на кислород в тъканите може да се дължи на:
- Болести на дихателната система - бронхиална астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), белодробен оток, облитериращ бронхиолит, пневмония, емфизем, фиброзиращ алвеолите.
- Болести на органите на кръвообращението - инфаркт на миокарда , сърдечна недостатъчност, белодробна емболия, аортна клапанна стеноза, белодробна хипертония, сърдечен шънт, стеноза на трикуспидната клапа.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - планинска болест, вдишване на въглероден окис, вдишване на дим, вдишване на серен диоксид, мастна емболия, отравяне.
- Инфекциозни и паразитни болести - магарешка кашлица (коклюш), дифтерия, инфекция с хантавирус.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - белодробна артериовенозна малформация, белодробна атрезия с камерен преграден дефект, вродени нарушения на сърдечната преграда, транспониране на големите артерии, тетралогията на Фало (Fallot's tetralogy).
- Болести на храносмилателната система - остър панкреатит, чернодробна недостатъчност.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - муковисцидоза.
- Болести на нервната система - злокачествен невролептичен синдром, сънна апнея
- Новообразувания - бронхогенен карцином.
- Някои състояния, възникващи в перинаталния период - неонатална асфиксия.
Кои са най-честите причини за възникване на липса на кислород в тъканите?
Исхемия
Исхемията е състояние, което означава недостатъчен приток на кръв към дадена тъкан, което може да доведе до хипоксия. Това може да е резултат от емболия, травма и др. Пример за недостатъчен кръвен поток, предизвикващ локална липса на кислород е гангрената, която се среща при диабет.
Болести като периферни съдови заболявания също могат да доведат до локална хипоксия.
Бронхиална астма
Бронхиалната астма представлява хронично възпалително заболяване на дихателните пътища. Характеризира се с променливи симптоми, обратима обструкция на въздушния поток и лесно предизвикван бронхоспазъм. Симптомите включват кашлица, задух, хрипове, сънливост и дихателна недостатъчност с хипоксия и/или хиперкарбия. Липсата на кислород в тъканите възниква поради невъзможността за постигане на адекватна оксигенация поради тежък бронхоспазъм.
Пневмония
Пневмонията представлява възпалително състояние на белия дроб, което засяга предимно алвеолите. Симптомите обикновено включват комбинация от продуктивна или суха кашлица, болка в гърдите, треска и затруднено дишане. Обикновено се причинява от инфекции с вируси или бактерии, по-рядко от други микроорганизми.
Пневмонията може да варира по сериозност от лека до животозастрашаваща. Най-сериозно е за кърмачета, малки деца, хора над 65 годишна възраст и хора със здравословни проблеми или отслабена имунна система.
Симптоми като затруднено дишане, развитие на синкаво оцветяване по устните и върховете на пръстите и висока температура могат да бъдат показател за намалено ниво на кислород в тъканите.
Инфаркт на миокарда
Инфаркт на миокарда е изключително опасно състояние, причинено от намален кръвоток към сърдечният мускул Може да възникне поради различни фактори, но обикновено е свързана със запушване на една или повече от коронарните артерии. Това води до исхемия на миокарда.
Най-честият симптом е болка и дискомфорт в гърдите, която може да ирадира към рамото, ръката, гърба или челюстта. Други симптоми могат да включват задух, гадене, обилно потене.
Кръвоносната система разпределя притока на кръв към всяка тъкан и транспортира кислород и хранителни вещества. Периферната циркулация е необходима за поддържане на физиологичната функция на всяка тъкан. Следователно, всяко нарушение в кръвообращението, намалява доставката на кислород.Това е причина за развитие на тъканна хипоксия.
Сънна апнея
Сънната апнея е сериозно нарушение на съня. Характеризира се с епизоди на спиране на дишането. Ако не се лекува, може да причини силно хъркане, дневна умора или по-сериозни проблеми.
Това състояние е различно от обикновеното хъркане, което може да се причини от заболявания на носа или гърлото, наднормено тегло, употреба на алкохол и др. Отличителният белег на сънната апнея са повтарящи се епизоди на хипоксемия и възбуда през цялата нощ. Тези възбуди са придружени от изблици на симпатикова стимулация, които предизвикват периферна вазоконстрикция, повишаване на сърдечната честота и кръвното налягане.
Повече информация по темата може да намерите на: "Сънна апнея".
Височинна болест
При планинско катерене, туризъм или извършване на друга дейност на голяма надморска височина, тялото може да страда от липса на кислород.
Височинната болест обикновено се появява на надморска височина над 2 500 метра. Най-честият симптом е главоболието. Състоянието може да бъде опасно.
Симптоми
Симптомите на липса на кислород в тъканите могат да бъдат:
- недостиг на въздух
- учестено дишане
- ускорен сърдечен ритъм
- кашлица и хрипове
- главоболие
- чувство за обърканост и дезориентация
- синкаво оцветяване на кожата, устните и ноктите
Това е сериозно състояние, което изисква незабавна медицинска помощ.
Диагноза
Има различни тестове, които могат да помогнат за поставянето на диагноза. Те включват:
- Оксиметрия - чрез пулсоксиметър се измерва нивото на кислород в кръвта.
- Кръвно-газов анализ - кръвен тест, който помага за диагностициране на хипоксия и проверява количеството на кислород и въглероден диоксид.
- Пълна кръвна картина - това лабораторно изследване е необходимо, за да се диагностицират причините за липса на кислород в тъканите, като анемия и признаци на инфекция.
- Рентгенография или компютърна томография на гръден кош - образните изследвания също могат да бъдат полезни за откриване на причината за хипоксия. Правят се при съмнение за белодробна патология.
- Електрокардиограма (ЕКГ) - неинвазивен тест, който помага за диагностициране на причините за хипоксия при съмнение за сърдечна патология.
Лечение
Лечението на липса на кислород в тъканите е насочено към основното заболяване. Могат да бъдат използвани различни лекарства за облекчаване на симптомите, като например инхалатори. В по-тежки случаи обаче може да бъде необходима кислородна терапия. Тя може да включва използването на кислородна маска или интубация.
Превенция
Не е възможно да се предотврати липсата на кислород в тъканите, но има някои стъпки, които могат да намалят риска от това състояние:
- Обръщайте внимание на здравословните си проблеми: Ако страдате от заболяване, което потенциално може да доведе до намалено количество на кислород в тъканите, като астма или сънна апнея, приемайте всички необходими медикаменти.
- Отказ от тютюнопушене: Тютюнопушенето може сериозно да увреди белите дробове и е рисков фактор за много здравословни състояния.
- Избягвайте излагането на замърсен въздух: Дългосрочното излагане на замърсители, като химически изпарения и силно запрашена среда, може да навреди на белите дробове. Ако работите в такава среда, носете маска за лице или друго защитно средство.
- Предотвратете инфекции: Различни инфекции могат да доведат до пневмония, която да доведе до липса на кислород в тъканите. Вземете мерки за предостватяване на инфекции, като миете ръцете си, избягвате контакт с други болни и си поставяте всички необходими ваксини.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Липса на кислород в тъканите (кислороден глад)
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482316/
https://www.verywellhealth.com/hypoxia-types-symptoms-and-causes-2248929
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypoxia_(medical)#Treatment
https://www.healthline.com/health/hypoxemia
Коментари към Липса на кислород в тъканите (кислороден глад)