Лакътна полидактилия на ръце
Лакътна полидактилия на ръце е най-често срещаното състояние на допълнителни пръсти и представлява допълнителен пръст към лакътната става. Може да се види като недоразвит израстък на малкия пръст или като напълно развит пръст.
Лакътната полидактилия на ръце е често срещано нормално състояние в африканската раса, докато при европоидната винаги са свързани със синдром. Причина за тази полидактилия може да са синдром на Даун, синдром на Мекел (Meckel), синдром на Елис ван Кревелд (Ellis-wan Creveld), синдром на McKusick-Kaufman, синдром на Баред-Бийдъл (Bardet-Biedl),синдром на Смит-Лемил-Опитц (Smith-Lemli-Opitz), акрокалозал синдром и др.
Акрокалозал синдром е автозомно-рецесивно състояние, което е видно след раждането. Заболяването обикновено се характеризира с хипоплазия или агенезия на мазолестото тяло, умерена или тежка степен на умствена изостаналост. В допълнение много от засегнатите индивиди имат малформация на черепа и лицето или отличителни аномалии на пръстите на ръцете и краката, като полидактилия и синдактилия. Характерни лицево-черепни аномалии могат да включат необичайно голяма глава с високо чело, широко разположени очи, сгъвка на клепача, дисплазия на ушите. Появяват се и често очни аномалии, сърдечни дефекти и др.
Коментари към Лакътна полидактилия на ръце