Излишната течност в черепа
Излишната течност в черепа е състояние, при което се наблюдава увеличено количество на вътречерепната течност. Нормално само при новородените бебета и в първите месеци от развитието им течността е повече, като в последствие преминава към постоянни количества.
Излишната течност в черепа е симптом на заболявания от различен произход свързани с развитието, растежа, крайното оформяне и третирането на черепномозъчната кухина и мозъка. Характеризира се с уголемен череп, смущения в зрението, увелично вътречерепно налягане, увеличено очно налягане, главоболие, деформация на черепа, костите на черепа не са така плътни както при здрав индивид, общо изоставане в развитието, парези, парализи, нарушена координация.
Симптом е и при генерализирани малформации в организма (Тетрамелия - множество малформации), при травми и фрактури на черепномозъчната кухина, хидроцефалия, Zimmer фокомелия, синдром на Гейм-Фридман-Парадайс (Game-Friedman-Paradice), синдром на Гръдната дисплазия-хидроцефалия, арахноидни кисти, катаракта, НЕС синдром, синдром на Лурие-Клетски (Lurie-Kletsкy), мозъчен кръвоизлив, енцефалити, заболявания на кръвоносната система свързани с невъзможност за правилна циркулация на кръвта от и към мозъка, обструкция на акведукта на Силвиус (Sylvius).
При изследване с помощта на образната диагностика, излишната течност в черепа се установява в определена кухина или пропива на мозъчното вещество.
Коментари към Излишната течност в черепа