Повишени еозинофили в кръвта
Повишени еозинофили в кръвта: състояния, при които след кръвни изследвания се установяват завишени стойности на определен вид левкоцити (еозинофили). В медицината това се означава като еозинофилия. Еозинофилията се приема, като индикатор на алергично състояние или паразитна инфекция.
Повишените еозинофили в кръвта може да са резултат от:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергична реакция, анафилакитчен шок, серумни реакции.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - уртикария, атопичен дерматит, псориазис, пемфигус, екзема.
- Болести на дихателната система - астма, емфизем, алергичен ринит, синдром на Льофлер (Loffler syndrome).
- Болести на храносмилателната система - язвен колит, болест на Крон (Crohn's disease), чернодробна цироза.
- Инфекциозни и паразитни болести - скарлатина, туберкулоза на кожата, паразитни инфекции (краста, трихинелоза, цистицеркоза, ехинококоза, кокцидиоза, фасциолоза), гъбична инфекция, инфекциозна мононуклеоза, аспергилоза.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - еозинофилия-миалгия синдром.
- Болести на органите на кръвообращението - перикардит.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - надбъбречна недостатъчност.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - след ваксина.
- Новообразувания - еозинофилна левкемия, неходжкинов лимфом (Non-Hodgkin lymphoma), болест на Ходжкин (Hodgkin's disease).
Болестта на Ходжкин (Hodgkin's disease) е злокачествено образувание на лимфната система, при което има струпване на клетки (грануломи). Етиологията все още не е добре известна, но се предполага е участие вземат някои вируси, като вируса на Епщайн-Бар (Epstein-Barr virus). Този лимфом най-често се диагностицира при хора на възраст между 15 и 30 години, както и тези по-възрастни от 55 години. Заболяването се среща по-често при мъже. По-голям риск имат тези хора с HIV/СПИН или приемащи медикаменти за потискане на имунната система. Заболяването започва с подуване на лимфните възли (безболезнено подуване). Има температура с вълнообразен характер тип Pel-Ebstein (Пел-Ебщайн), нощно изпотяване, сърбеж по кожата, загуба на тегло, затруднено дишане (поради подути лимфни възли на шията), болка в костите, лесно получаване на фрактури, жълтеница, кашлица, увеличена слезка, хепатомегалия (увеличен черен дроб). Установява се още анемия (в резулт на разрушаване на еритроцитите) и свързаните с нея симптоми - умора, слабост, бледост, недостиг на въздух, ниско ниво на тромбоцитите в кръвта, намален брой на някои бели кръвни клетки (неутрофили и еозинофили), повишено ниво на калций в кръвта, намалено ниво на фосфати. При засягане на гръбначния мозък се наблюдават - парализа, слабост, необичайни усещания. При това заболяване има повишена чувствителност към ефектите на алкохола или болка в лимфните възли след приемане на такъв.
Повече информация по темата може да намерите в:
Подробна информация за изследването на левкоцити може да прочетете в:
Заболявания при симптом Повишени еозинофили в кръвта
- Анкилостомидоза
- Аспергилоза
- Белодробна еозинофилия, некласифицирана другаде
- Болест на дихателните пътища, предизвикана от друга уточнена органична прах
- Висцерална форма на заболяване, предизвикано от миграция на личинките на хелминтите [висцерална Larva migrans]
- Вродена токсоплазмоза
Коментари към Повишени еозинофили в кръвта
Виолета
Здравейте , има ли повод за притеснение от следните резултати EOS# - 0.97 при реф. Ст-ти 0.02-0.50 EOS % - 0.101 при реф. С-ти 0.005-0.05 Бременна съм в 14 г.с. На лекар ще ходя след 3 дни , но до тогава ще се побъркам от притеснение
Здравейте! При Вас се установяват завишени стойности на еозинофилите, като възможни причини могат да бъдат алергия (астма, сенна хрема), реакция към някои лекарства, физическо натоварване преди изследването, а в някои случаи причината не може да се открие.
Този показател обаче не може да се тълкува самостоятелно, а заедно с придружаващите признаци и симптоми, данните от физикалното изследване, резултатите на другите показатели от пълната кръвна картина (ПКК), както и с резултатите от други назначени изследвания. Ако те са нормални, не би трябвало да има повод за притеснение.
Ето защо е необходимо да се консултирате с проследяващия акушер-гинеколог, който е подробно запознат с Вашето състояние и ще определи причината за това отклонение.
Здравейте , има ли повод за притеснение от следните резултати EOS# - 0.97 при реф. Ст-ти 0.02-0.50 EOS % - 0.101 при реф. С-ти 0.005-0.05 Бременна съм в 14 г.с. На лекар ще ходя след 3 дни , но до тогава ще се побъркам от притеснение