Избягване на ситуации, предизвикващи страх
Избягване на ситуации, предизвикващи страх е характерно поведение за хората, страдащи от фобии и психически проблеми.
Избягването обикновено се счита за неадаптивна поведенческа реакция към прекомерен страх и тревожност, водеща до поддържане на тревожни разстройства. При такива ситуации човек обикновено променя поведението си, за да избегне мисли, чувства или действия.
Избягването на ситуации, предизвикващи страх, се счита за нездравословно, защото често изостря стреса, без да помаха на човек да се справи с нещата, които го предизвикват. Това води до увеличаване на стреса, защото:
- Подходите за избягване могат да създадат повече тревожност.
- Поведението за избягване не решава проблема и е по-малко ефективно от изправянето срещу него.
- Избягването позволява на проблемите да растат.
Какви могат да бъдат причините за избягване на ситуации, предизвикващи страх?
Причините, които могат да предизвикват избягване на ситуации, предизвикващи страх са:
Психични и поведенчески разстройства - Фобийни тревожни разстройства, Обсесивно-компулсивно разстройство, Паническо разстройство
Болести на нервната система - Болестта на Alzheimer, Съдова деменция.
Кои са най-честите причини за избягване на ситуации, предизвикващи страх?
Паническо разстройство
За паническо разстройство се смята състояние, при което има поне две паник атаки и постоянна тревога от появата на нова. То се свързва още с промяна в рутината и ежедневието, за да се избегне следващо изживяване на паник атака. Представлява вид тревожно разстройство.
Паническата атака е внезапно силно чувство на страх, което може да се случи навсякъде и по всяко време. Характеризира се с много различни симптоми, някои от които са: учестен пулс, треперене, задух, чувство на замаяност, горещи вълни, изпотяване, гадене и много други. Атаката обикновено преминава за 5 до 10 минути, но може да продължи с часове. Много хора с паническо разстройство свързват атаката с това, което са правили, когато се е случило. Те може да я свързват и с мястото, на което са се намирали. Тогава те започват да избягват тези места и ситуации.
Фобии
Фобията е ирационален страх от нещо, което е малко вероятно да причини вреда. Когато човек има фобия, той изпитва силен страх от определен обект или ситуация. Фобиите се различават от обикновените страхове, защото причиняват значителен дистрес, пречат на нормалния живот и карат хората да избягват ситуации и предмети, които ги предизвикват.
Фобиите се появяват във всякакви форми, тъй като има безкраен брой обекти и ситуации.
Тревожност
Тревожността е нормална реакция на стрес. Например, човек може да се почувства тревожен. когато се сблъска с проблем или преди да вземе важно решение. Но за хората с тревожни разстройства страхът не е временен и може да бъде непреодолим.
Тревожните разстройства са състояния, при които тревожността не изчезва и може да се влоши с течение на времето. Симптомите могат да попречат на ежедневните дейности и да доведат до избягване на ситуациите, които я предизвикват.
Лечение
Лечението е насочено към основната причина за избягване на ситуации, предизвикващи страх. Основно то включва психотерапия и медикаментозно лечение.
- Когнитивно-поведенческа терапия - вид психотерапия, която често се използва за лечение на тревожни разстройства. Тя ви учи на различни начини на мислене и поведение. Може да помогне да промените начина, по който реагирате на нещата, които ви карат да изпитвате страх или безпокойство. Фокусирана е върху това човек да се изправи срещу страховете си, така че да може да прави нещата, които е избягвал.
- Медикаментозно лечение - Лечението на тревожни разстройства включва медикаменти против тревожност и някои антидепресанти.
Превенция
Когато човек избягва ситуации, които предизвикват страх, е добре да потърси възможности да замени това поведение с активни стратегии за справяне. Ето няколко съвета, които могат да бъдат полезни.
- Търсене на причината: Първата стъпка е да разберете защо избягването на различни ситуации, като начин да се справяте с тях, е станало част от живота ви. Това може да помогне да предприемете по-ефективен подход. Важно е също да се помисли в кои ситуации сте склонни да го правите.
- Правете малки стъпки: Идеята за справяне със стресова ситуация понякога може да се струва непреодолима. Въпреки това, предприемането на първата стъпка може да я направи да изглежда по-осъществима. Всяка малка крачка към промяна на поведението ще ви насочи в посоката, към която искате да вървите.
- Определете активни опции за справяне: Следващият път, когато се сблъскате със стрес, направете пауза и разгледайте възможностите си. Можете ли да преформулирате мислите си и да идентифицирате варианти, за които не сте подозирали, че имате? Можете ли да разпознаете скрити ползи в ситуацията? Можете ли да подходите към ситуацията от ментална гледна точка, която не включва избягване?
- Намерете нови начини за справяне със стреса: Ако се научите да успокоявате стресовата ситуация в тялото си, ще бъдете много по-продуктивни, когато сте изправени пред конфликт. Различни техники за справяне със стреса могат да бъдат полезни. Те също могат да подобрят увереността ви и това да се справяте с всякакви предизвикателства.
- Научете се да толерирате неприятни чувства: Когато умеете да се чувствате комфортно, дори в неприятна за вас ситуация, увеличавате шанса за справяне с негативните емоции. Научете се да се справяте с чувствата си и да ги опознаете. Позволете им да преминат и продължете напред.
- Потърсете помощ. Ако ви е трудно да се справите или не сте сигурни от къде да започнете, обърнете се към специалист по психично здраве, който може да ви помогне.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Избягване на ситуации, предизвикващи страх
- Агорафобия
- Бяс
- Други специфични разстройства на личността
- Други фобийни тревожни разстройства
- Социални фобии
- Специфични (изолирани) фобии
Библиография
https://www.verywellmind.com/how-to-reduce-your-panic-related-avoidance-behaviors-2584148
https://www.fastcompany.com/40564662/7-strategies-for-conquering-procrastination-and-avoidance
https://www.verywellmind.com/avoidance-coping-and-stress-4137836
https://medlineplus.gov/anxiety.html
Коментари към Избягване на ситуации, предизвикващи страх