Повишени неутрофили в кръвта
Повишени неутрофили в кръвта: състояния, при които се установяват високи стойности на неутрофилните левкоцити в кръвта. В медицината това се означава като неутрофилия или неутрофилна левкоцитоза.
Неутрофилите са най-многобройния вид бели кръвни клети, които съставляват приблизително 40-70% от общия брой на левкоцитите. Нормалните им стойности са между 2500 и 7500 неутрофили на микролитър кръв. Те помагат на тялото да се бори с инфекции и да лекува наранявания. Помагат за предотвратяване на инфекции, като блокират, деактивират, усвояват или предпазват от попаднали в организма чужди вещества и патогенни микроорганизми. Те също така комуникират с други клетки, за да им помогнат да поправят клетките и да създадат правилен имунен отговор.
Стойностите на неутрофилните левкоцити могат да бъдат измерени и в mm3. Количеството им в кръвообращението се променят с течение на времето с възрастта и други събития, като бременност.
Новородено: 13 000 до 38 000 на mm3
Бебета: 5000 до 20 000 на mm3
Възрастен: 4500 до 11 000 на mm3
Бременна жена (трети триместър): 5800 до 13 200 на mm3
Неутрофилите са важни, тъй като за разлика от други бели кръвни клетки не са с ограничено движение, а могат свободно да преминават през стените на вените и в тъканите на тялото, за да атакуват незабавно всички чужди антигени.
В много случаи увеличеният брой неутрофили е необходима реакция на организма, тъй като той се опитва да лекува или предпазва от нахлуващ микроорганизъм или чуждо вещество. Инфекциите от бактерии, вируси, гъбички и паразити могат да увеличат броя на неутрофилите в кръвта.
Повишените неутрофили в кръвта може да се установят при:
- Инфекциозни и паразитни болести - бактериални инфекции (причинени от стафилококи, пневмококи, стрептококи, менингококи, гонококи, Ешерихия коли, Псевдомонас аеругиноза), варицела, инфекция с херпес зостер, бяс, полиомиелит, гъбична инфекция (с кандида албиканс), паразитна инфекция (чернодробен метил).
- Болести на органите на кръвообращението - инфаркт, перикардит, остър кръвоизлив.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – наранявания, фрактури, изгаряния, отравяне (олово, живак, дигиталис, камфор, антипирин, фенацетин, хинидин, пирогалол, терпентин).
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на медикаменти (преднизон, кортизол, адреналин, продължително приложение на кортикостероид).
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - анемия, спленектомия.
- Болести на храносмилателната система – апендицит, хепатит, заболявания на червата.
- Болести на дихателната система - астма.
- Бременност, раждане и послеродов период – бременност, еклампсия.
- Психични и поведенчески разстройства – стрес.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - уремия.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - диабетна кетоацидоза, болест на Кушинг (Cushing disease), тиреоидит, затлъстяване.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - подагра, ревматоиден артрит.
- Болести на пикочо-половата система - остър гломерулонефрит.
- Новообразувания - хронична миелогенна левкемия, полицитемия вера, есенциална тромбоцитемия, миелофиброза, миелоидна метаплазия, болест на Ходжкин (Hodgkin's disease).
- Фактори, влияещи върху здравното състояние – тютюнопушене.
- Други – хирургични интервенции.
Механизми, увеличаващи броя на неутрофилните левкоцити
Реактивен
При реактивна неутрофилия се повишава броят на неутрофилите в отговор на инфекции или стрес. Хормоните на стреса в организма предизвикват освобождаване на по-голям от нормалния брой неутрофили от костния мозък.
Пролиферативен
Пролиферативната неутрофилия се отнася до увеличаване на броя неутрофили поради увеличаване на производството им в костния мозък. Това се наблюдава най-често при ракови заболявания, като остра миелоидна левкемия. Типът на белите кръвни клетки в този случай често са анормални и въпреки че има повече неутрофили, те не функционират правилно.
Дермагинация
Неутрофилите често "живеят", прикрепени към лигавицата на кръвоносните съдове. Тези неутрофили могат да станат „демарганизирани“ и да циркулират в кръвния поток поради стрес, инфекции, а понякога и физически упражнения. Освобождаването на неутрофили от кръвоносните съдове в кръвообращението е една от причините, поради които броят на този вид бели кръвни клетки понякога се повишава бързо (тъй като повече време отнема, производството и освобождаването им от костния мозък).
Диагностика
Установяването на повишени неутрофили в кръвта става при кръвни изследвания. Те се правят с профилактична цел или при наличие на симптоми, за които се цели откриване на причината (треска, кашлица, болка в корема, загуба на тегло, умора).
Ако при изследването на кръвната картина се установят повишени неутрофили в кръвта, но няма ясна за това причина (видима инфекция) е необходимо кръвната проба да се разгледа под микроскоп, за да се установи имали наличие на незрели неутрофили (миелобласти).
Незрели неутрофили могат да се открият, ако тялото е стресирано и има нужда от повече неутрофили. При такава нужда незрелите форми могат да си проправят път от костния мозък и да навлязат в кръвта още преди да са достигнали зрялост. Незрелите неутрофили също така са индикация за увреждане на костния мозък и левкемия.
Лечение
Увеличеният брой зрели неутрофили в кръвта обикновено сам по себе си не е проблем. Ето защо лекарите се фокусират върху лечението на състоянието, което е довело до повишените стойности на този вид бели кръвни клетки.
За понижените стойности на неутрофилите може да прочетете в:
»Нисък брой на неутрофилите в кръвта
Подробна информация за изследването на левкоцити може да прочетете в:
Заболявания при симптом Повишени неутрофили в кръвта
Библиография
https://www.verywellhealth.com/what-are-neutrophils-p2-2249134
https://www.healthline.com/health/neutrophils
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323982
https://www.merckmanuals.com/home/blood-disorders/white-blood-cell-disorders/neutrophilic-leukocytosis
Коментари към Повишени неутрофили в кръвта