Вагинално кървене извън цикъла
Вагиналното кървене извън цикъла е всяко кървене, което се случва извън периода на менструация. Нарича се още метрорагия. Менструацията е външният израз на месечния цикъл у жената. Представлява изхвърляне на мъртвата неоплодена яйцеклетка и ендометриума, придружено с кръвотечение. Менструацията се повтаря от пубертета до менопаузата, средно през 28 дни и трае най-много 7 дни, като най-късият нормален интервал е 21 дни, а най-дългият-35 дни.
Вагиналното кървене извън менструация се нарича метрорагия. То представлява вагинално кървене, което се появява на неравномерни интервали, които не са свързани с менструалния цикъл. Метрорагията може да бъде симптом на заболяване, но може да бъде и вследствие от физиологични явления. При метрорагията кървенето настъпва извън очакваната времева рамка на менструалния цикъл. Понякога тези кръвотечения се означават като дисфункционални маточни кръвотечения. Атипичното вагинално течение може да бъде безболезнено, но появата му може да се съпровожда и с други симптоми, като болки в корема, подуване и крампи. Кръвотечението обикновено е леко, но може да бъде и доста обилно, което да доведе до настъпване на по-сериозни и опасни състояния. Цветът на кръвта варира от тъмнокафяв до червен и светло розов.
На какво може да се дължи вагиналното кървене изън цикъла?
Причините за настъпване на вагинално кървене извън цикъла са много. В повече случаи за появата на този симптом ключова роля играят нивата на хормоните в организма. Основните причини за вагинално кървене извън менструалния цикъл са:
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност, раждане, извънматочна бременност.
- Физиологични състояния – менархе и менопауза.
- Болести на пикочо-половата система - инфекция на пикочните пътища, инконтиненция, хиперплазия на простатата, пролапс на женските полови органи, нарушения свързани с менопаузата и периода около нея, атрофичен вагинит, цистит, ректоцеле, цистоцеле, уретрална стриктура.
- Инфекциозни и паразитни болести – болести предавани по полов път.
- Болести на кръвта и кръвоносната система – нарушения в коагулацията, болест на фон Вилебранд, левкемия;
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – болести на щитовидната жлеза, хипофизата или надбъбречните жлези, недохранване.
- Болести на женската полова система – ендометрит (възпаление на матката), цервицит (възпаление на маточната шийка), вагинит, тазова-възпалителна болест, ендометриоза, синдром на поликистозните яйчници, аденомиоза, кисти на яйчниците, торзия на маточната тръба, полипи на матката, нарушения в структурата, размера и позицията на матката.
- Новообразувания - рак на матката, рак на яйчниците, рак на маточната шийка, рак на влагалището.
- Психични разстройства – истерия, страх.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от употреба на медикаменти за контрол на раждаемостта (перорални противозачатъчни средства), при наличие на вътрематочна спирала.
- Други - стрес.
По-чести причини за вагинално кървене извън цикъла
Менархе и менопауза
С термина менархе се означава първата настъпила менструация в живота на момичето. При първоначалното настъпване на менструация обикновено циклите не са редовни. Те са с характера на зацапване, което се проявява по различно време на менструалния цикъл. С течение на времето и със стабилизирането на нивата на хормоните постепенно менструацията става редовна и стабилна.
Непредвидимо и нередовно кървене може да се прояви и по време на климактериума. Кървенето в менопаузата винаги е патологично явление. То винаги е симптом на заболяване на женската полова система. Към злокачествените заболявания се включват неоплазмите на маточното тяло, маточната шийка и на вулвата. Доброкачествените заболявания са предимно атрофия на гениталиите, пролапс на матката и влагалището. Рядка причина за генитално кървене могат да бъдат и хематологични заболявания и артериална хипертония.
Прочетете повече на:
Тазова възпалителна болест
Тазовата възпалителна болест е термин, с който се означават инфекциите на горния генитален тракт. Те включват ендометрит, салпингит, оофорит, аднексит и тубоовариален абцес. Тазовата възпалителна болест е с полимикробна етиология. Предразпологащи фактори за възникването и се прекарани възпалителни гинекологични заболявания, наличие на вътрематочна спирала, рисково сексуално поведение. Клинично се проявява с болки ниско долу в корема двустранно, болка по време на полов контакт, увеличено вагинално течение, вагинално кървене извън цикъла, повишена температура, гадене и повръщане. При кръвни изследвания се устновява левкоцитоза с олевяване, повишаване на С-реактивния протеин. Задължително трябва да се направи серологично излседване на сифилис и микробиологично излседване. Лечението включва антибиотична терапия и оперативни методи.
Изображение: freepik.com
Ендометриоза
Ендометриозата е състояние, при което извън маточната кухина съществува ендометриална тъкан, която функционира под контрола на овариалните хормони. При наличие на острови от ендометриум, разположени дълбоко в миометриума, състояниято се означава като аденомиоза. Аденомиоза се нарича още интраутеринна ендометриоза. Съществуват няколко теории за произхода на ендометриозата – имплантационна, метапластична и други. Ендометриозните импланти проявяват пролиферативна, секреторна и десквамативна активност. Десквамираната ендометриална тъкан води до образуване на псевдокисти, които с течение на врмето увеличават обема си. Околото тях се образуват сраствания. Първоначално ендометриозата се проявява като точки и малки възелчета, които са кафеникави на цвят. Прогресиращата ендометриоза се проявява като шоколадови кисти, задебелени сакроутеринни връзки, постепенно обхващане на Дъгласовото пространство. Основните симптоми на ендометриозата са болезнена менструация (дисменорея), болка по време на полов контакт (диспареуния), менструални смущения, стерилитет, вагинално кървене извън менструацията, диария по време на менструация, вследствие срастване на лявата сакроутеринна връзка с ректосигмоидната област. Лечението включва лапаротомия, лапароскопия, блокиране на ендометриалния цикъл.
Прочетете повече на:
Пренеопластични заболявания на маточната шийка и рак на маточната шийка
Основното пренеопластично заболяване на маточната шийка е цервикалната интраепителна неоплазия. Това заболяване е свързано предимно с клетъчния и тъканния атипизъм на лигавицата на шийката на матката. Основно място в етиологията на цервикалната интраепителна неоплазия е инфекцията с онкогенните щамове човешки папиломен вирус, а именно 16 и 18. В развитието на заболяването влизат и други фактори като рисково сексуално поведение, тютюнопушене. Ракът на маточната шийка е неопластично заболяване с първичен тумор, изхождащ от плоския или цилиндричния епител. В началото заболяването е безсимптомно. Най-важният признак на рака на маточната шийка е контактното кървене, болка, оток на долните крайници. Лечението включва лъчетерапия и хирургични методи.
Прочетете повече на:
» Злокачествено новообразувание на шийката на матката (цервикс) МКБ C53
» Човешки папиломен вирус (HPV)
Как да си помогнете сами?
При наличие на вагинално течение извън менструацията в никакъв случай не е добра идея да търсите методи за самолечение. Най-добрият вариант е да потърсите лекар, с който да уточните причината за появата на този симптом и адекватно лечение.
Кога да потърсите лекар?
При наличие на вагинално кървене извън менструалния цикъл задължително трябва да потърсите вашият акушер-гинеколог за консултация. Той ще ви зададе въпроси относно кървенето, като например кога започна кървенето, колко дълго трае, каква е вашата сексуална история, били ли сте бременна, как сте родили. Вероятно ще ви назначат изследвания като кръвни изследвания, тестове за проверка на хормоналните нива и на функцията на щитовидната жлеза, изследване на урина, ултразвуково изследване на корема и таза, цитонамазка. Лечението на метрорарията може да бъде специфично в зависимост от етиологията. То включва промени в начина на живот, хормонална терапия, инвазивни методи на лечение. Промените в начина на живот може да включват намаляване на теглото, ако сте с наднормено тегло, или повишаване, ако сте с поднормено тегло.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Вагинално кървене извън цикъла
Библиография
https://www.verywellhealth.com/an-overview-of-metrorrhagia-4584380
https://www.mydynamics.co.za/condition/womens-health/metrorrhagia-intermenstrual-bleeding/
https://www.healthline.com/health/womens-health/menometrorrhagia#complications
Коментари към Вагинално кървене извън цикъла