Болка по време на секс
Болка по време на секс: състояние, характеризиращо се с постоянна или повтаряща се болка в гениталиите, която се проявява преди или по време на полов акт. В медицината се означава с термина диспареуния.
Видове болка по време на секс
Болката по време на полов контакт може да бъде повърхностна (да се усеща в областта около отвора на влагалището, вулвата или гениталната област) или дълбока (да се усеща при дълбоко проникване на половия член във влагалището). Болката може да бъде пареща, остра или схващаща. Тазовите мускули допълнително се свиват, което увеличава болката, независимо дали е повърхностна или дълбока.
Причините варират в зависимост от това дали болката се усеща повърхностно или по-дълбоко.
Повърхностна болка
Най-често половият акт може да бъде болезнен поради липсата на секреция от влагалището (вагинална сухота). Причините за тази сухота обикновено са липсата или недостатъчната любовна игра.
Друга причина за повърхностна болка по време на секс може да се окаже необичайно стегнат химен. Хименът е мембрана, която покрива отвора на влагалището. Когато жените имат сексуален контакт за първи път, той може да се разкъса, причинявайки болка и кървене.
Изображение: freepik.com
Дълбока болка
Дълбоката болка по време или след сексуален контакт може да бъде резултат от следното: инфекция на шийката на матката, ендометриоза, кисти на яйчниците, тумор, сраствания между органите в тазовата кухина, тазова възпалителна болест и други.
Болка, възникнала по време на дълбоко проникване или по-остра при определени пози, може да се дължи освен на някакъв здравословен проблем и на проведено лечение.
Лечения, които могат да доведат до болка по време на секс, включват: оперативни интервенции в областта на таза (хистеректомия) и някои терапии на ракови заболявания.
Само жените ли са засегнати?
Болезненият полов акт, освен при жени може да се среща и при мъже. Но състоянието по-често се проявява при женския пол. Болката може възникне в резултат на различни причини – от структурни до психологически. Но най-често се проявява след менопаузата.
Болката по време на полов контакт може да варира. Тя може да се появи:
- във влагалището, уретрата, пикочния мехур;
- по време на проникване;
- по време или след половия акт;
- при контакт с определен партньор или при определени обстоятелства;
- в комбинация с парене и сърбеж;
- подобна на менструални спазми.
Рискови фактори
Фактори, които намаляват сексуалното желание или засягат способността за възбуда, също могат да причинят болка по време на секс. Някои от тях са:
- стрес;
- страх, вина, срам;
- прием на медикаменти (противозачатъчни);
- проблеми в отношенията с партньора;
- здравословни проблеми – рак, диабет, заболяване на щитовидната жлеза;
- насилие.
Болка по време на секс може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - вагинизъм, менопауза, тазова възпалителна болест, ендометриоза, вулвит, атрофичен вагинит, остър простатит, фимоза, парафимоза, бактериална вагиноза, баланит, бартолинит, овариална киста, болест на Пейрони (Peyronie's disease), приапизъм, цистит, уретрит, вагинална сухота, цервицит, проблеми с шийката на матката, менопауза.
- Инфекциозни и паразитни болести - гъбична инфекция (кандидоза), генитални брадавици, хламидиоза, генитален херпес, гонорея, трихомониазата.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - лихен склерозус, лихен планус.
- Болести на храносмилателната система - синдром на раздразненото черво, анална фисура, анална фистула.
- Болести на органите на кръвообращението - хемороиди.
- Бременност, раждане и послеродов период – извънматочна бременност, след раждане.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – заболявания на щитовидната жлеза, захарен диабет.
- Новообразувания - миома на матката, рак на шийката на матката, рак на ендометриума, рак на пениса, рак на простатата.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на някои медикаменти (орални контрацептиви, антихистамини, успокоителни, антихипертензивни), лъчетерапия.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации – вагинална агенезия (отсъствие на напълно оформена вагина), имперфориран химен (мембрана, която блокира влагалищния отвор).
- Фактори, влияещи върху здравното състояние – химиотерапия.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – нараняване на влагалището, сексуално насилие.
- Други - намалено либидо, липса на достатъчно предразполагане преди половия акт, страх от болка, проблеми с интимния партньор, операция (хистеректомия).
По-чести причини за болка по време на секс
Нараняване, травма, дразнене
Тук могат да се отнесат травми и наранявания получени по време на злополука, оперативна интервенция в тазовата област или разрез направен по време на раждане (епизиотомия).
Раждане
При много жени болката по време на секс, след раждане може да бъде доста неприятно преживяване. Желателно е да се изчака периода на възстановяване, който обикновено трае шест седмици, преди отново да се възобнови сексуалният живот.
Вагинизъм
При някои жени вагиналните мускули неволно се свиват и причиняват дискомфорт, парене и болка при опит за вагинално проникване. Това може да се случи дори при гинекологичен преглед или при опит за поставяне на тампон. Състоянието се нарича вагинизъм. Контракциите на мускулите могат да предотвратят полов акт или да го направят много болезнен.
Вагинизмът може да предизвика както повърхностна, така и дълбока болка, вследствие на смесица от психологически и физически причини.
Изображение: invitra.com
Още за състоянието може да прочетете в: "Вагинизъм МКБ N94.2".
Вагинална сухота
Често липсата на сексуално желание, възбуда или недостатъчната любовна игра могат да се окажат причина за вагинална сухота. Но вагинална сухота може да настъпи и с напредване на възрастта, тъй като лигавицата на влагалището изтънява и нивата на естроген намаляват. Това състояние се нарича атрофичен вагинит. След менопауза, раждане или по време на кърменето също може да се прояви вагинална сухота – отново поради понижените нива на естроген.
Допълнителна информация за състоянието може да научите в: "Вагинална сухота".
Инфекции
Гъбичните, бактериални и вирусни инфекции, предавани по полов път, могат да причинят болка по време на секс и обикновено се съчетават с други симптоми, като:
- усещане за парене;
- сърбеж;
- изтичане на необичаен секрет (понякога с неприятна миризма).
Допълнителна информация може да отриете в: "Инфекции, предавани предимно по полов път МКБ A50-A64".
Хирургични и медицински процедури
Белези след операция (например при хистеректомия) могат да са причината за болка по време на секс. Лечението при ракови заболявания (химиотерапия, лъчетерапия) също могат да доведе до усещане за болка по време на полов акт.
Емоционално състояние
Емоциите са дълбоко преплетени със сексуалната активност, така че те могат да играят важна роля в усещането за болка при полов контакт. Тревожността, депресията, притесненията за физическия външен вид, страхът от интимност или проблеми във връзката могат да допринесат за ниско ниво на възбуда и произтичащ от това дискомфорт или болка.
Диагноза и лечение
За да се постави правилна диагноза е необходимо да се извърши преглед. По време на тази процедура лекарят ще установи липсата или наличието на:
- сухота във влагалището;
- възпаление или инфекция;
- анатомични проблеми;
- генитални брадавици;
- необичайни образувания.
- допълнително може да се извършат и други изследвания:
- ултразвук;
- микробиологично изследване;
- изследване на урина;
- тест за алергия.
Лечението на болката по време на секс се основава на причината за състоянието. Ако болката е причинена от инфекция може да се лекува с противогъбични медикаменти, антибиотици, локални или инжекционни кортикостероиди.
При болка породена от сухота във влагалището, поради ниски нива на естроген се предписва употребата на таблетки, крем или естрогенен пръстен.
Алтернативна терапия
Алтернативната медицина може да се окаже ефективна в някои от случаите на болка по време на секс. При този проблем подходящи са вагинални техники за релаксация – упражнения на Кегел, които могат да намалят болката. Също така ефективна е и сексуалната терапия, при която може да възстановите интимността и да подобрите комуникацията с партньора си.
Повече за техниките за релаксация може да научите в темата: "Упражнения за тазово дъно (упражнения на Кегел)".
Предотвратяване на болка по време на секс
Няма специфична превенция за болката при полов контакт. Но може да направите следното, за да намалите риска:
- след раждане изчакайте поне шест седмици, преди да възобновите сексуалния си живот;
- използвайте водоразтворим лубрикант при вагинална сухота;
- поддържайте добра интимна хигиена;
- посещавайте лекар за профилактични прегледи;
- използвайте презерватив, за да се предпазите от полово предавани болести.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Болка по време на секс
- Аногенитална херпес-вирусна [herpes simplex] инфекция
- Аногенитални (венерични) брадавици
- Атрофичен вагинит
- Баланопостит
- Възпалителна болест на шийката на матката
- Възпалителни болести на женските тазови органи
Библиография
https://www.webmd.com/sexual-conditions/guide/female-pain-during-sex#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/painful-intercourse/symptoms-causes/syc-20375967
https://www.healthline.com/health/dyspareunia
https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/sexual-dysfunction-in-women/dyspareunia
Коментари към Болка по време на секс