Болка в корема на гладно
Болката в корема на гладно представлява болка в областта на корема, която по своя интензитет може да бъде силна или слаба, проявяваща се при празен стомах и облекчаваща се след прием на храна. Често болката е придружена от глад или желание за нахранване.
На какво може да се дължи болката в корема на гладно
Болката в корема на гладно може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - дехидратация
- Болести на храносмилателната система - язва на дванадесетопръстника, гастроентерит, гастрит, синдром на раздразненото черво, болест на Крон, улцерозен колит, лактозна непоносимост, глутенова ентеропатия(целиакия, спру), синдром на малдигестия и малабсорбция
- Лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества, причинили неблагоприятни реакции при терапевтично прилагане - прием на нестероидни противовъзпалителни средства
- Други – нередовно хранене, периодично гладуване
По-чести причини за болка в корема на гладно
Периодично гладуване
Периодичното гладуване или т.нар. фастинг е метод, чрез който за определен период от време не се приемат храни и напитки, имащи калорийна стойност и през останалото време могат да се консумират, като е най-известен моделът 16 часа гладуване и 8 часа хранене - методът 16:8. За някои хора този модел на хранене е удобен, поради естеството на работата си, дневния си режим и други, но рисковете, свързани с него, са множество. Грелинът е хормон, който се произвежда в най-големи количества в стомаха на човек, а също и в панкреас, тънко черво, мозъка и надбъбречните жлези, и отговаря за чувството на ситост в организма. Когато нивата му са високи, човек изпитва глад, а когато са ниски намалява апетита. Колкото по-често се храните, толкова нивата на грелин ще бъдат по-ниски, и обратно – колкото по-дълго гладува човек, толкова нивата му ще бъдат по-високи. Най-често симптомите, които придружават фастинга, са свързани с болки в корема на гладно, поради дългия прозорец от време, през който не се приема никаква храна и стомахът се контрахира, обща отпадналост и слабост на организма, поява на киселини или рефлукс в резултат на последващото преяждане от глада, главоболие и др. Ако се появят някои от следните симптоми, докато спазвате периодично гладуване, то най-удачно е да го прекратите.
Прием на нестероидни противовъзпалителни средства
Нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) представляват група лекарства, чиито основни действия се изразяват в овладяване на треската, облекчаване на болката и ограничаване на възпалението, благодарение на блокирането на ензима циклооксигеназа(COX) в организма, отговорен за синтеза на простагландини. Циклооксигеназата съществуват в три изоензима, един от които(СОХ-1) стимулира образуването на стомашния мукус, отговорен за предпазването на стомашната лигавица от агресивните фактори. Повечето НСПВС блокират СОХ-1, поради което техният прием е свързан с повишен риск от увреждане на гастродуоденалната лигавица – гастрит, дуоденит, язва. Ето защо при приема на НСПВС е възможно да присъства болка в корема на гладно. Повече информация за това какво представляват НСПВС, какъв е техният механизъм на действие, нежелани лекарствени реакции може да прочетете на:
» Нестероидни противовъзпалителни средства
Синдром на малдигестия и малабсорбция
Малдигестията, наричана също лошо храносмилане, представлява процес, при който настъпват смущения в храносмилането в резултат на нарушено пристенното и интралуменалното смилане на хранителните вещества, а когато има и нарушена абсорбция на хранителни вещества присъства и малабсорбция, като състоянието носи името синдром на малдигестията и маабсорбцията(СММ). Причините, поради които настъпва СММ, се свързват с прекаран остър гастроентерит, целиакия, непоносимост към въглехидрати, хроничен улцерозен колит, болест на Крон, панкреасна екзокринна недостатъчност и т.н. Клиничната симптоматика, с която се манифестира синдромът, се свързва с коремна болка, която се проявява по-често след нахранване, но може да присъства и на гладно, загуба на тегло, безапетитие, повръщане, наличие на несмлени частици от храната в изпражненията, които са кашави, воднисти, с неприятна миризма, налични витаминозни дефицити, най-често на витамини от група В и желязо и хронична диария, продължаваща повече от 14 дни. Лечението на малдигестивно-малабсорбционният синдром е свързано с лечението на основното заболяване, което го предизвиква.
Гастрит
Гастритът представлява възпаление на стомашната лигавица, което може да протича остро или хронично в зависимост от това от колко време продължава, или според степента на инвазия на лигавицата да бъде ерозивен, когато протича с нарушаване нейната цялост, и неерозивен. Сред основните причини, водещи до развитието на гастрит, се смятат приемът на нестероидни противовъзпалителни средства, наличие на Helicobacter pylori, прием на алкохол и тютюнопушене. Симптомите, които се проявяват при гастрит, са свързани с болка в корема, най-често на гладно, засилваща се след нахранване, гадене, повръщане, загуба на апетит, загуба на тегло, метеоризъм и др. Единственият сигурен диагностичен метод за доказване на наличен гастрит остава горната ендоскопия. Пълна информация относно заболяването гастрит може да намерите в рубриката „Здравни проблеми“ на:
» Гастрит
Язва на дванадесетопръстника
Язвената болест се наблюдава в две форми – като стомашна или като дуоденална язва. Дуоденалната язва, наричана също язва на дванадесетопръстника, представлява дефект, локализиран в стената на тънкото черво, като може да протече остро или хронично. Дуоденалната язва се среща по-често при мъже, отколкото при жени, с тенденция към появата и при по-млади пациенти. Етиологията, отговорна за появата на дуоденална язва, се свързва с налични генетична предизпозиция, Helicobacter pylori, вредни навици като прием на алкохол и тютюнопушене, прием на НСПВС и други. Характерните симптоми, които придружават язвата на дванедесетопръстника, се свързват с характерната болка на гладно, за разлика от стомашната язва, при която болката е след нахранване, може да присъстват гадене, повръщане, оригване. Повече за това какво представлява язвената болест, методите на диагностика и лечение може да прочетете на:
» Язва
Диагностика и лечение
Болката в корема на гладно обикновено се повлиява положително след нахранване и изчезва. Ако след това тя продължава или имате останали оплаквания, които персистират с времето, то е редно да потърсите Вашия личен лекар, който ще ви насочи към съответния специалист. Лечението на болка в корема на гладно зависи от първопричината, отговорна за нейната поява. Диагностицирането и отграничаването на различните заболявания се извършва чрез широк набор от клинични и лабораторни изследвания, като пълна кръвна картина, ехография на корем, горна ендоскопия други методи на изследване.
Изображения: freepik.com
Коментари към Болка в корема на гладно