Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Тумори Тумори от мезенхимен произход Злокачествени мезенхимни тумори Хемангиоперицитом

Хемангиоперицитом

от 28 март 2018г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Хемангиоперицитом - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Хемангиоперицитомът е термин, използван за описване на група от злокачествени съдови тумори, произтичащи от мезенхимни клетки с перицитна диференциация. Понятието хемангиоперицитом е поставено под въпрос. Много саркоми на меките тъкани могат да имат подобен на хемангиоперицитом модел. Флечер поставя под съмнение съществуването на тази единица, защото туморните клетки иматсамо ограничено морфологично сходство с перицитите.

Солитарният фиброзен тумор за първи път е описан през 1870 година от Вагнер и по-нататък е установен през 1931 година от Клемперер и Рабин като плеврален неоплазъм. Терминът "хемангиперицитом" е използван за пръв път от Stout and Murray през 1942 година, за да опише отделна неоплазма от перицитен произход. Обаче, с течение на времето се установява, че прогресивно- разклоняващият съдов модел, присъства най-малко в 15% от всички мекотъканни тумори и е по-скоро характерен хистопатологичен модел, отколкото специфична клиникопатологична единица.

Днес диагнозата хемангиоперицитом е предназначена предимно за невропатолози. Терминът е облагодетелстван от патолозите на меките тъкани, за да опише рядка, хетерогенна група от доброкачествени и злокачествени неоплазми по морфологичен произход.

Хемангиоперицитомът обикновено се разпространява по хематогенен път, предимно в белите дробове, но рядко се разпространява чрез лимфната система. Метастатичното заболяване обикновено е причина за смърт. Етиологията е неизвестна.

Три класически клинични форми на солитарен фиброзен тумор се признават, както следва:

  • Плеврален
  • Мекотъканен
  • Менингеален

Лезиите, известни преди това като хемангиоперицитом, са разделени на три основни групи, както следва:

  • Първата група включва така наречените истински - тези лезии показват ясни доказателства за миоидна и перицитна диференциация и включват подгрупа на синоназална, подкожна инфантилна миофиброматоза, и гломангпиперицитом или миоперицитом.
  • Втората група включва различни лезии с подобни на хемангиоперицитом функции, които понякога са неправилно класифицирани.
  • Третата група включва конвенционален или липоматозен хемангиоперицитом, и богат на гигантски клетки вариант на хемангиоперицитом.

Смит разделя този необичаен тумор на две групи. Обичайната форма на хемангиоперицитом (възрастен тип) се среща при възрастни и рядко при деца. Тя възниква в дълбоките меки тъкани, особено в долните крайници, таза и ретроперитонеума, а понякога и в други органи. Рядко възниква в подкожието. Втората форма (вроден или инфантилен тип) присъства при раждането или възниква през първата година от живота. Тя е по-разпространена при момчетата. Туморите в тази група са многобройни и възникват почти изцяло в подкожната тъкан на главата и шията, крайниците или торса. Понякога те се появяват в дермата. Повечето са единични, но се появяват и множествени лезии.

Конвенционалните хемангиоперицитоми имат непредсказуем ход и могат да се появят отново след лечение. Те могат да метастазират, предимно в белите дробове и костите. По-малко от 25% от случаите се държат като злокачествени тумори. Вродените и детските тумори имат доброкачествен клиничен ход, въпреки че те могат да растат бързо в ранна детска възраст или да бъдат усложнени от кръвотечение. Хемангиоперицитом при деца над 1 година не се различава при поведение от възрастния тип.микроскопско изследване на хемангиоперицитом

Клетката на произход на солитарен фиброзен тумор е спорна. Фибробластите са удължени, вретеновидни клетки. Върху електронна микроскопия те са лишени от основна мембрана и демонстрират видно грубо ендоплазмен ретикулум. Перицитите също имат удължени клетъчни израстъци и са с форма на вретено. Въпреки това, малко тумори, които преди това са били означени като хемоангиоперицитоми, са имали действителна перицитична диференциация и повечето от тях са имали неспецифични ултраструктурни особености. При хистологията може да се оцени разклонението на съдовете, молекулярна клетка и позитивно оцветяване за CD34 (фигура 1).

Възрастният тип показва характерен образец на плътно опаковани клетъчни области, обграждащи циркулиращи с ендотелиум пластове. Клетъчните граници са слабо дефинирани. Ядрата са кръгли или овални. Туморни клетки се отделят от ендотелните клетки чрез основна мембрана и сами са обградени от мрежа от ретикулинови влакна. Хистологичните вариации включват миксоидни области, фиброзни участъци и рядко костни и хрущялни метаплазии.

Липоматозният хемангиоперицитом (фигура 2), се разглежда от другите като мастно-съдържащ вариант на единичен фиброзен тумор. Епителиоидни хистиоцитоми могат показват туморни клетки. Туморни клетки експресират само виментин. Те са отрицателни за алфа-гладкомускулен актин и алфа-саркомерен актин. Нормалните съдови перицити са равномерно реактивни за виментин и алфа- изоформи на актин.микроскопско изследване на хемангиоперицитом

Вродени и инфантилни хемангиперицитоми имат типичния модел на клетките и съдовете, както е описано по-горе, но те са многобройни, с периваскуларен и интраваскуларен тумор извън главната туморна маса. Могат да бъдат наблюдавани митотични фигури и некроза, но не показват лоша прогноза, тъй като тези тумори имат доброкачествен курс. Понякога се наблюдават хемангиоперицетоми като детски миофиброматози, които засягат бебета и деца и могат да включват кожни и подкожни съдове. Обратно, фокуси на клетки, имащи вид на миоид, типичен за миофибробласти, могат да се видят в типични случаи на инфантилен хемангиперицитом. Тези случаи показват фокално оцветяване за актин. В друг случай, гладкият мускулен актин оцветява много клетки около съдовите пространства и някои ендотелни клетки. Това е подобно на инфлатилната миофиброматоза.

Ултраструктурните изследвания на възрастни случаи показват, че туморните клетки са частично или напълно заобиколени от добре образувани базови мембрани. В клетките се наблюдават пиноцитозни везикули и цитоплазмени филаменти, понякога с образуване на плътно тяло. Повече от половината от случаите не показват перицитични признаци.

5.0/5 1 оценка

Библиография

Color atlas of pathology, Section Tumor pathology
https://emedicine.medscape.com/article/1255879-overview
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/hemangiopericytoma
http://www.pathologyoutlines.com/topic/softtissuehemangiopericytoma.html
https://emedicine.medscape.com/article/1255879-workup


Коментари към Хемангиоперицитом

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хемангиоперицитом
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 23:48
    Коментирайте "Хемангиоперицитом"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Тумори
  • Тумори от мезенхимен произход
  • Злокачествени мезенхимни тумори
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4278 дни, 7 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 7 часа и 58 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 40 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 7 часа и 31 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 14 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival