Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на гърдата Клинична патология при доброкачествени тумори на гърдата Фиброаденом

Фиброаденом

от 21 авг 2019г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Фиброаденом - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Фиброаденомите са доброкачествени тумори на гърдата, характеризиращи се с примес на стромална и епителна тъкан. Гърдите са изградени от лобули (жлези, произвеждащи мляко) и канали (тръбички, които пренасят млякото до зърното). Те са заобиколени от жлезисти, влакнести и мастни тъкани. От лобулите се развиват фиброаденоми. Жлезистата тъкан и каналите растат над лобула и образуват плътна бучка.

Видовете фиброаденом могат да бъдат класифицирани по следния начен:

  • Комплексен фиброаденом - бързо растящи хиперпластични клетки. Патологът може да установи диагноза след внимателно преглед на биопсията.
  • Ювенилен фиброаденом - среща се често при пациенти на възраст от 10 до 18 години. Тези фиброаденоми имат по-бърз темп на растеж и в крайна сметка се свива или изчезва.
  • Гигантски фиброаденом - тази неракова лезия е малко по-голяма от другите видове. Обикновено се нуждае от ексцизия, защото компресира нормалната тъкан на гърдата.

Етиология и разпространение

Фиброаденомът има тенденция да се проявява в ранна възраст. Най-често се среща при юноши и по-рядко се среща при жени в менопауза. Честотата намалява с увеличаване на възрастта и обикновено се среща преди 30-годишна възраст при жените от общата популация. Изчислено е, че 10% от световното женско население страда от фиброаденом веднъж в живота.

Причините за фиброаденом са спорни, но професионалистите смятат, че лезията има хормонална етиология, свързана с повишената чувствителност на тъканта на гърдата към женския репродуктивен хормон естроген. Фиброаденомът обикновено расте по време на бременност и има тенденция да се свива по време на менопауза. Това подкрепя хормоналната етиологична теория. Жените, които приемат перорални контрацептиви преди 20-годишна възраст, са склонни да страдат от фиброаденом с по-висока честота от общата популация.

Патогенеза

За възникването на фиброаденомите се предполага влиянието на повишените нива на bcl-2 гена в епителните клетки. Генът води до удължаване живота на клетката чрез блокиране на апоптоза. Като протективни фактори се посочва тютюнопушенето. Фиброаденомът възниква от стромални и епителни клетки на съединителната тъкан, които са функционално и механично важни в гърдата. Тези тъкани съдържат рецептори както за естроген, така и за прогестерон. Поради тази причина фиброаденомите са склонни да се размножават по време на бременност поради прекомерно производство на женски репродуктивни хормони. Хормоналната чувствителност причинява прекомерна пролиферация на съединителните тъкани на гърдата.

Клинична характеристика

Клинично се проявяват като малка, окръглена, твърда формация с голяма подвижност. Най-често се локализира в лявата гърда, нараства при бременност, намалява в менопаузата. Фиброаденомите нямат склонност да малигнизират, но могат да съпровождат злокачествени процеси в гърдата. Имат бавен растеж, с изключение на ювенилната форма. Диагностицират се чрез мамография и тънкоиглена аспирационна биопсия.

Патологични характеристики

Патогенетично фиброаденомите се дължат на хормонално индуцирани реакции на набъбване водещи до хиперплазия на мантийната тъкан на жлезните дялове.

Макроскопски представляват заоблени плътна, безкапсулна, но добре ограничена формация с диаметър 1-2 сантиметра, изхождаща от съединителнотъканните и епителни елементи на лобулите. Приблизително 90% от фиброаденомите са с диаметър под 3 сантиметра. Въпреки това, тези тумори имат потенциал да растат, достигайки забележителни размери, особено при млади индивиди. На срез имат изпъкнала, налобена, сиво-бяла повърхност, с цепковидни пространства, понякога са налице и смесени области.

Хистологично фиброаденомът се класифицира като смесен тумор - мезенхимно-епителен. Туморът е представен от тесни, покрити с епител цепнатини и бедна на клетки строма с миксоидна структура от рехави мрежи от ретикуларни фибрили и колагенови влакна. микроскопско изследване на фиброаденомС напредване на възрастта стромата фиброзира или фиброхилианозира с огнища на калциране и в крайния етап води до пълна атрофия на епитела. Срещат се апокринни метаплазии, метаплазии на плоския епител, папиларни пролиферации на епитела (фигура 1).

Комплексният фиброаденом показва склерозираща аденоза, калцификация, апокринна метаплазия. Ювенилният фиброаденом се характеризира с епителна и стромална хиперплазия, липса на митози, тънки микропапили, а миксоидният - със строма с миксоидни характеристики.

Различават се два хистологични подтипа:

  • Периканаликуларен - характеризира се със строма, нарастваща около жлезните структури, които са с окръглен лумен.
  • Интраканикуларен - характеризира се с проминиране на стромата в каналите, налице е изразена стромална пролиферация и деформация на жлезните компоненти, които стават цепковидни.

Поведение

Поведението при диагностициран фиброаденом е съобразно възрастта и включва проследяване динамиката на тумора - ехографски и клинично при млади пациентки, мамографски контрол при жени в напреднала възраст. Терапията е чрез хормонална терапия или хирургично отстраняване.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535345/
https://jcp.bmj.com/content/71/5/381
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/fibroadenoma
https://en.wikipedia.org/wiki/Fibroadenoma
http://www.pathologyoutlines.com/topic/breastfibroadenoma.html


Коментари към Фиброаденом

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Фиброаденом
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:00
    Коментирайте "Фиброаденом"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на гърдата
  • Клинична патология при доброкачествени тумори на гърдата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4232 дни, 9 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival