Сквамозна метаплазия на маточната шийка
Сквамозната метаплазия на маточната шийка е термин, използван за описание на промените, настъпващи в епитела на шийката на матката. В това състояние жлезистите епителни клетки се трансформират в сквамозни епителни клетки. Причината за тази промяна все още не е известна, но се смята за физиологичен процес на шийката на матката, особено при млади момичета по време на пубертета.
В медицината метаплазията се дефинира като промяна, при която една форма на епителиум се променя или трансформира в друга форма. Състоянието е доброкачествено, но зоната на трансформация на тази метастастична промяна има повишен риск от инфекция с човешки папиломен вирус (HPV). Нелекуваната HPV инфекция увеличава риска от рак на маточната шийка. Сквамозната метаплазия на маточната шийка не предизвиква никакви симптоми.
Няма открит специфичен рисков фактор, който да повиши риска от сквамозна метаплазия на маточната шийка. Смята се, че е част от физиологичния процес. В един момент в живота мнозинството от жените имат тази трансформация.
Най-малко 50% от момичетата и жените са известни с метаплазия на шийката на матката. Най-често сквамозна метаплазия на маточната шийка е известно, че се развива в резултат на хормонални промени, настъпващи особено през пубертетния период. Дисбалансът на хормоните по време на пубертета при момичета е често срещано явление. Това физиологично състояние на шийката на матката е налице при жените по целия свят. Няма предпочитания за определена етническа група или раса.
Вагиналната среда е кисела по време на репродуктивните години и по време на бременност. Счита се, че киселинността играе роля в сквамозната метаплазия. Когато клетките се унищожават многократно от вагиналната киселинност в колонен епител в областта на ектропиона, те в крайна сметка се заместват от новообразуван метапластичен епител. Дразненето на изложения колонен епител чрез киселинната вагинална среда води до появата на резервни под-колониални клетки. Тези клетки пролиферират, като продуцират резервна клетъчна хиперплазия и в крайна сметка образуват метапластичния сквамозен епител.
Както вече беше посочено, метапластичният процес изисква появата на недиференцирани, кубовидни, под-колониални клетки, наречени резервни клетки (фигура 1а), за метапластичния сквамозен епител се получава от умножението и диференциацията на тези клетки. Те в крайна сметка повдигат персистиращия колонен епител (фигура 1b и 1c). Точният произход на резервните клетки не е известен, въпреки че се смята, че той се развива от колонния епител в отговор на дразнене от вагиналната киселинност.
Първият знак на сквамозна метаплазия на маточната шийка е появата и разпространението на резервните клетки (Фигури 1а и 1b). Това първоначално се разглежда като единичен слой от малки, кръгли клетки с тъмно оцветени ядра, разположени много близо до ядрата на колониалните клетки, които допълнително пролиферират, за да се получи хиперплазия на резервната клетка (Фигура 1b). Морфологично, резервните клетки имат подобен външен вид като базовите клетки на оригиналния сквамозен епител, с кръгли ядра и малка цитоплазма. Тъй като метапластичният процес прогресира, резервните клетки пролиферират и диференцират, за да образуват тънък, многоклетъчен епител на незрели плоскоклетъчни клетки без доказателство за стратификация.
Терминът незрял сквамозен метапластичен епител се прилага, когато има малка или никаква стратификация в този тънък новообразуван метапластичен епител. Клетките в незрелия сквамозен метапластичен епител не произвеждат гликоген и следователно не оцветяват кафяво или черно с йоден разтвор на Лугол. Групи от колониални клетки, съдържащи муцин, могат да се видят в този етап в незрелия сквамозен метапластичен епител.
В същото време могат да възникнат множество непрекъснати и/или изолирани полета или огнища на незрели сквамозни метаплазии. Беше предложено, че базовата мембрана на оригиналния колонен епител се разтваря и се реформира между пролифериращите и диференциращите резервни клетки и цервикалната строма. Сквамозната метаплазия обикновено започва от първоначалното сквамозно съединение на дисталната граница на ектопията, но може да се появи като острови разпръснати в открития колонен епител.
Тъй като процесът продължава, незрелите метапластични сквамозни клетки се диференцират в зрял стратифициран метапластичен епител (Фигура 1d). За всички практически цели, последният прилича на оригиналния стратифициран сквамозен епител. Някои остатъчни колонни клетки или вакуоли на слуз се наблюдават в зрял сквамозен метапластичен епител, който съдържа гликоген от междинния клетъчен слой нататък. По този начин се оцветява кафяво или черно след прилагане на йод на Лугол.
Сквамозната метаплазия е необратим процес. Трансформираният епител не може да се върне към колонен епител. Метапластичният процес в шийката на матката понякога се нарича непряка метаплазия, тъй като колонните клетки не се трансформират в сквамозни клетки, но се заместват от пролифериращите подколонови кубовидни резервни клетки.
Допълнителното развитие на новообразувания незрял метапластичен епител може да има две посоки. При по-голямата част от жените тя се развива в зрял сквамозен метапластичен епител, който е подобен на нормалния гликоген-съдържащ оригинален сквамозен епител. При много малка част от жените може да се развие нетипичен, диспластичен епител. Някои типове онкогенни човешки папиломавируси (HPV) могат постоянно да инфектират незрелите базови сквамозни метапластични клетки и да ги трансформират в атипични клетки с ядрени и цитоплазмени аномалии.
Неконтролируемата пролиферация и експанзия на тези атипични клетки може да доведе до образуването на анормален диспластичен епител, който може да се понижи до нормално състояние, да продължи като дисплазия или да прогресира в инвазивен рак след няколко години. Също така се смята, че някои метаплазия може да възникне при растеж от сквамозния епител на ектоцервикса.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7
Библиография
Color atlas of pathology, Section Sublethal cell damage
http://www.tandurust.com/womenshealth/squamous-metaplasia-of-uterine-cervix.html
http://screening.iarc.fr/colpochap.php?lang=1
https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/metaplasia
СТАТИЯТА е свързана към
- Обща патология
- Компенсаторни процеси
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- N72 Възпалителна болест на шийката на матката
- д-р Луиза Антимова Коцева
- д-р Мима Димитрова Димитрова
- Колпоскопия
- д-р Петър Славчев Ангелов
- Бримкова електрохирургична ексцизия (LEEP-процедура)
- д-р Кирил Симеонов Панов
- д-р Росица Кадирева
- д-р Руслан Василев Милев
Коментари към Сквамозна метаплазия на маточната шийка
атина
Здравейте! Преди месец бях на профилактичен преглед с цитонамазка.Резултатът е гр. 2с метаплазия и атрофична матка.Гинеколожката ми изписа Линоладиол н без изобщо да ме попита имам ли заболявания при които не е препоръчително да се прилага лечение с него .След като прочетох листовката се отказах да го ползвам.Посъветвайте ме за лечение с друг препарат който няма толкова противопоказания.
Здравейте! Консултирайте се с акушер-гинеколог! Не е уместно да прилагате самолечение.
Здравейте! Преди месец бях на профилактичен преглед с цитонамазка.Резултатът е гр. 2с метаплазия и атрофична матка.Гинеколожката ми изписа Линоладиол н без изобщо да ме попита имам ли заболявания при които не е препоръчително да се прилага лечение с него .След като прочетох листовката се отказах да го ползвам.Посъветвайте ме за лечение с друг препарат който няма толкова противопоказания.