Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Компенсаторни процеси Сквамозна метаплазия на маточната шийка

Сквамозна метаплазия на маточната шийка

от 29 яну 2018г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Сквамозна метаплазия на маточната шийка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Сквамозната метаплазия на маточната шийка е термин, използван за описание на промените, настъпващи в епитела на шийката на матката. В това състояние жлезистите епителни клетки се трансформират в сквамозни епителни клетки. Причината за тази промяна все още не е известна, но се смята за физиологичен процес на шийката на матката, особено при млади момичета по време на пубертета.

В медицината метаплазията се дефинира като промяна, при която една форма на епителиум се променя или трансформира в друга форма. Състоянието е доброкачествено, но зоната на трансформация на тази метастастична промяна има повишен риск от инфекция с човешки папиломен вирус (HPV). Нелекуваната HPV инфекция увеличава риска от рак на маточната шийка. Сквамозната метаплазия на маточната шийка не предизвиква никакви симптоми.

Няма открит специфичен рисков фактор, който да повиши риска от сквамозна метаплазия на маточната шийка. Смята се, че е част от физиологичния процес. В един момент в живота мнозинството от жените имат тази трансформация.

Най-малко 50% от момичетата и жените са известни с метаплазия на шийката на матката. Най-често сквамозна метаплазия на маточната шийка е известно, че се развива в резултат на хормонални промени, настъпващи особено през пубертетния период. Дисбалансът на хормоните по време на пубертета при момичета е често срещано явление. Това физиологично състояние на шийката на матката е налице при жените по целия свят. Няма предпочитания за определена етническа група или раса.

Вагиналната среда е кисела по време на репродуктивните години и по време на бременност. Счита се, че киселинността играе роля в сквамозната метаплазия. Когато клетките се унищожават многократно от вагиналната киселинност в колонен епител в областта на ектропиона, те в крайна сметка се заместват от новообразуван метапластичен епител. Дразненето на изложения колонен епител чрез киселинната вагинална среда води до появата на резервни под-колониални клетки. Тези клетки пролиферират, като продуцират резервна клетъчна хиперплазия и в крайна сметка образуват метапластичния сквамозен епител.сквамозна метаплазия на маточната шийка

Както вече беше посочено, метапластичният процес изисква появата на недиференцирани, кубовидни, под-колониални клетки, наречени резервни клетки (фигура 1а), за метапластичния сквамозен епител се получава от умножението и диференциацията на тези клетки. Те в крайна сметка повдигат персистиращия колонен епител (фигура 1b и 1c). Точният произход на резервните клетки не е известен, въпреки че се смята, че той се развива от колонния епител в отговор на дразнене от вагиналната киселинност.

Първият знак на сквамозна метаплазия на маточната шийка е появата и разпространението на резервните клетки (Фигури 1а и 1b). Това първоначално се разглежда като единичен слой от малки, кръгли клетки с тъмно оцветени ядра, разположени много близо до ядрата на колониалните клетки, които допълнително пролиферират, за да се получи хиперплазия на резервната клетка (Фигура 1b). Морфологично, резервните клетки имат подобен външен вид като базовите клетки на оригиналния сквамозен епител, с кръгли ядра и малка цитоплазма. Тъй като метапластичният процес прогресира, резервните клетки пролиферират и диференцират, за да образуват тънък, многоклетъчен епител на незрели плоскоклетъчни клетки без доказателство за стратификация.

Терминът незрял сквамозен метапластичен епител се прилага, когато има малка или никаква стратификация в този тънък новообразуван метапластичен епител. Клетките в незрелия сквамозен метапластичен епител не произвеждат гликоген и следователно не оцветяват кафяво или черно с йоден разтвор на Лугол. Групи от колониални клетки, съдържащи муцин, могат да се видят в този етап в незрелия сквамозен метапластичен епител.

В същото време могат да възникнат множество непрекъснати и/или изолирани полета или огнища на незрели сквамозни метаплазии. Беше предложено, че базовата мембрана на оригиналния колонен епител се разтваря и се реформира между пролифериращите и диференциращите резервни клетки и цервикалната строма. Сквамозната метаплазия обикновено започва от първоначалното сквамозно съединение на дисталната граница на ектопията, но може да се появи като острови разпръснати в открития колонен епител.

Тъй като процесът продължава, незрелите метапластични сквамозни клетки се диференцират в зрял стратифициран метапластичен епител (Фигура 1d). За всички практически цели, последният прилича на оригиналния стратифициран сквамозен епител. Някои остатъчни колонни клетки или вакуоли на слуз се наблюдават в зрял сквамозен метапластичен епител, който съдържа гликоген от междинния клетъчен слой нататък. По този начин се оцветява кафяво или черно след прилагане на йод на Лугол.

Сквамозната метаплазия е необратим процес. Трансформираният епител не може да се върне към колонен епител. Метапластичният процес в шийката на матката понякога се нарича непряка метаплазия, тъй като колонните клетки не се трансформират в сквамозни клетки, но се заместват от пролифериращите подколонови кубовидни резервни клетки.

Допълнителното развитие на новообразувания незрял метапластичен епител може да има две посоки. При по-голямата част от жените тя се развива в зрял сквамозен метапластичен епител, който е подобен на нормалния гликоген-съдържащ оригинален сквамозен епител. При много малка част от жените може да се развие нетипичен, диспластичен епител. Някои типове онкогенни човешки папиломавируси (HPV) могат постоянно да инфектират незрелите базови сквамозни метапластични клетки и да ги трансформират в атипични клетки с ядрени и цитоплазмени аномалии.

Неконтролируемата пролиферация и експанзия на тези атипични клетки може да доведе до образуването на анормален диспластичен епител, който може да се понижи до нормално състояние, да продължи като дисплазия или да прогресира в инвазивен рак след няколко години. Също така се смята, че някои метаплазия може да възникне при растеж от сквамозния епител на ектоцервикса.

5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7
51.90лв.

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7

Библиография

Color atlas of pathology, Section Sublethal cell damage
http://www.tandurust.com/womenshealth/squamous-metaplasia-of-uterine-cervix.html
http://screening.iarc.fr/colpochap.php?lang=1
https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/metaplasia


Коментари към Сквамозна метаплазия на маточната шийка

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 07 February 2020 в 10:37

    атина

    Здравейте! Преди месец бях на профилактичен преглед с цитонамазка.Резултатът е гр. 2с метаплазия и атрофична матка.Гинеколожката ми изписа Линоладиол н без изобщо да ме попита имам ли заболявания при които не е препоръчително да се прилага лечение с него .След като прочетох листовката се отказах да го ползвам.Посъветвайте ме за лечение с друг препарат който няма толкова противопоказания.

    Здравейте! Консултирайте се с акушер-гинеколог! Не е уместно да прилагате самолечение.

  2. атина 
    на 06 February 2020 в 20:10

    Здравейте! Преди месец бях на профилактичен преглед с цитонамазка.Резултатът е гр. 2с метаплазия и атрофична матка.Гинеколожката ми изписа Линоладиол н без изобщо да ме попита имам ли заболявания при които не е препоръчително да се прилага лечение с него .След като прочетох листовката се отказах да го ползвам.Посъветвайте ме за лечение с друг препарат който няма толкова противопоказания.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Компенсаторни процеси
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • N72 Възпалителна болест на шийката на матката
  • Възстановяване след конизация
  • д-р Светослав Цеков Петров
  • д-р Кирил Симеонов Панов
  • д-р Луиза Антимова Коцева
  • д-р Руслан Василев Милев
  • д-р Мима Димитрова Димитрова
  • д-р Наталия Стоянова Кънева
  • д-р Райна Димитрова Владова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 13 часа и 48 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 6 часа и 29 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 13 часа и 21 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 20 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 23 дни, 12 часа и 39 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 24 дни, 12 часа и 4 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 26 дни, 17 часа и 28 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 26 дни, 19 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Възстановяване след конизация Възстановяване след конизация

Възстановяване след конизация

от 26 ное 2024г. Прочети повече
Случаите на рак на маточната шийка в напреднал стадий се увеличават въпреки методите за превенция Случаите на рак на маточната шийка в напреднал стадий се увеличават въпреки методите за превенция

Случаите на рак на маточната шийка в напреднал стадий се увеличават въпреки методите за превенция

от 05 сеп 2022г. Прочети повече
Елизабет Стърн – жената, която стои зад съвременните методи за превенция и лечение на рак на маточната шийка Елизабет Стърн – жената, която стои зад съвременните методи за превенция и лечение на рак на маточната шийка

Елизабет Стърн – жената, която стои зад съвременните методи за превенция и лечение на рак на маточната шийка

от 18 март 2022г. Прочети повече
Доц. Никола Василев: Колкото повече се изследва една маточна шийка, толкова повече тя се самоизлекува Доц. Никола Василев: Колкото повече се изследва една маточна шийка, толкова повече тя се самоизлекува

Доц. Никола Василев: Колкото повече се изследва една маточна шийка, толкова повече тя се самоизлекува

от 31 яну 2012г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival