Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Патология на устната кухина и храносмилателната система Клинична патология на тумори на слюнчените жлези Злокачествени тумори на слюнчените жлези Мукоепидермоиден карцином

Мукоепидермоиден карцином

от 20 май 2019г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Мукоепидермоиден карцином - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Мукоепидермоидният карцином е най-честият злокачествен тумор, който представлява приблизително една трета от епителните злокачествени заболявания на слюнчените жлези.

Мукоепидермоидните карциноми са описани за първи път от Masson и Berger през 1924 година. Оттогава те са се превърнали в обичайна неоплазма на слюнчените жлези, което представлява приблизително 35% от всички злокачествени заболявания на големите и малки слюнчени жлези като цяло. Докладвани са мукоепидермоидни карциноми в отдалечени и атипични места, включително млечна жлеза, евстахиева тръба, бронхи и щитовидна жлеза. Жените са по-често засегнати от мъжете (3:2), а средната възраст на настъпване е в петото десетилетие от живота. Мукоепидермоидният карцином е също най-честата злокачественост на слюнчените жлези при деца.

Точната причина за образуването на мукоепидермоиден карцином е неизвестна. Предполага се, че генетичните фактори могат да играят роля в тяхното формиране. Много тумори показват хромозомна транслокация t (11; 19) (q21; p13) като единствената генетична аномалия. Рядко, проучванията показват загуба на генетичен материал, включващ хромозома 5, 8, 9, 12 или 16. Също така рядко се записват мутации, включващи H-ras ген.

Като цяло, известно е, че когато нормалните клетки се преобразуват в анормални клетки, се образуват ракови клетки - тези ракови клетки растат и се делят неконтролируемо (и губят способността си да умират), което води до образуване на маса или тумор. Превръщането на нормално здрави клетки в ракови клетки може да бъде резултат от генетични мутации. Мутациите позволяват на раковите клетки да растат и да се размножават неконтролируемо, за да образуват нови ракови клетки. Тези тумори могат да нахлуят в съседните тъкани и съседни органи на тялото и дори да метастазират и да се разпространят в други области на тялото.

Мукоепидермоидните карциноми могат да проявяват различна степен на диференциация и биологично поведение. Макроскопски тумори с ниска степен на малигненост обикновено са добре ограничени и некапсулирани или частично капсулирани, кистични маси. От друга страна, високостепенните тумори са слабо ограничени, твърди маси с инфилтративни граници, които могат да бъдат фиксирани към съседните тъкани.

Мукоепидермоидните карциноми могат да бъдат ограничени и променливо капсулирани или инфилтративни и фиксирани. Последните характеристики обикновено се прилагат за тумори с по-висок клас. Повечето тумори са по-малки от 4 сантиметра в диаметър. Често присъстват кисти с променливи размери и те обикновено съдържат кафеникава течност. Клетките образуват листа, острови, канални структури и кисти с различни размери. Кистите могат да бъдат покрити с междинни, лигавични или епидермоидни клетки и са пълни със слуз.

Мукоепидермоидният карцином е хистологично характеризиран с кистични, твърди или смесени модели на растеж и включва предимно различни пропорции на три типа клетки: произвеждащи муцин клетки, междинни и/или ясни клетки и сквамозни клетки. Тези клетъчни типове наподобяват тези на екскреторните канали на слюнчените жлези. Може да има и колонни и/или онкоцитни клетки. Понякога ясните клетки могат да бъдат доминиращ тип клетки в рамките на тумора.

Туморът се състои главно от три клетъчни типа в много различни пропорции:

  • Междинни клетки - често преобладават, външният им вид варира от малки базални клетки с оскъдна базофилна цитоплазма до по-големи и по-овални клетки с по-обилна бледа еозинофилна цитоплазма, която изглежда се слива с епидермоидни или лигавични клетки.
  • Сквамозни клетки (мукоцити) - могат да се появят самостоятелно или в струпвания, а те имат бледа и понякога пенеста цитоплазма, отделна клетъчна граница и малки, периферно разположени, компресирани ядра. Мукоцитите често образуват лигавицата на кисти или каналоподобни структури. Понякога мукоцитите са толкова оскъдни, че могат да бъдат идентифицирани с увереност само чрез оцветяване с муцикармин.
  • Епидермоидни клетки - може да са не чести и фокусирани. Те имат богата еозинофилна цитоплазма, но рядко показват образуване на кератинова перла или дискератоза. От време на време се наблюдава онкоцитна метаплазия.

Мукоепидермоидните карциномни клетъчни типове са класифицирани хистологично като ниско, средно и високостепенни. Висококачествените тумори са слабо диференцирани и се състоят предимно от сквамозни епителни и междинни клетки. Нискостепенните тумори са добре диференцирани и се състоят предимно от секретиращи слуз и плоскоклетъчни епителни клетки. Хистологичните характеристики на мукоепидермоиден карцином от средна степен попадат между тях. Хистологичният туморен клас е полезен прогностичен показател за мукоепидермоидни карциноми на големите и малките слюнчени жлези.

Туморите с по-висока степен на злокачественост показват данни за цитологична атипия, висока честота на митозата и зони на некроза и те са по-склонни да проявяват невронна инвазия. Стромалната хиалинизация е често срещана и понякога обширна.

Мукоепидермоидните карциноми трябва да се разграничават от некротизираща сиалометаплазия, хроничен сиалоаденит, цистаденом, цистаденокарцином, плоскоклетъчен карцином, епително-миоепителен карцином и метастатични тумори.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Mucoepidermoid_carcinoma
https://oralcancerfoundation.org/facts/rare/mucoepidermoid-carcinoma/
https://path.upmc.edu/cases/case715/dx.html
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/mucoepidermoid-carcinoma


Коментари към Мукоепидермоиден карцином

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мукоепидермоиден карцином
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 09:06
    Коментирайте "Мукоепидермоиден карцином"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Патология на устната кухина и храносмилателната система
  • Клинична патология на тумори на слюнчените жлези
  • Злокачествени тумори на слюнчените жлези
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дали това е базоцелуларен карцином - снимка

преди 153 дни, 5 часа и 11 мин.

Тройно негативен карцином РМЖ - търся запознати

преди 2865 дни, 10 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 21 часа и 8 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 17 часа и 17 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 9 часа и 59 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 16 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БЕБО МОКРИ КЪРПИ СЕНЗИТИВ * 80

ВАЗЕЛИН ЛОСИОН ЗА ТЯЛО АЛОЕ 48ч 400 мл

ЛЮКСЕОЛ МАСКА ПРОТИВ КОСОПАД 200 мл

КВЕРЦЕТИН БИОАКТИВЕН EMIQ капсули 50 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

УЕЙТ УЪРЛД ЛЕПЕНКИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Д-р Ангел Петров Христозов

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 08:51:00

д-р Каменна Маринова Вутова

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 08:49:44

д-р Каменна Маринова Вутова

Коментар на: Йорданка Василева от 07 юли 2025г. в 01:23:17

Д-р Ангел Петров Христозов

Коментар на: GERGANA RADULOVA от 05 юли 2025г. в 22:40:47

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival