Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на гърдата Клинична патология при диспластични процеси на гърдата

Клинична патология при диспластични процеси на гърдата

от 25 юни 2016г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология при диспластични процеси на гърдата - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Диспластични процеси на гърдата представляват група състояния, белязани от промени в тъканите на гърдата, които са доброкачествени (не ракови). Има различни видове дисплазия на млечната жлеза, включително някои видове, причинени от увеличаване на броя на клетките или от растежа на анормални клетки в млечните канали или лобове. Повечето доброкачествени състояния на гърдата не увеличават риска от рак на гърдата.

Фиброкистична болест

Към диспластични процеси на гърдата спада фиброкистична болест, известна още като мамарна дисплазия или мастопатия. Това представлява доброкачествено тумороподобно заболяване на гърдата.

Честотата на тази болестна единица е между 7-40 %, като най-често са засегнати жени между 40-50 години, като състоянието се среща все по рядко с настъпването на менопаузата. Смята се, че причините за диспластични промени на гърдата са хормонален дисбаланс - абсолютен или релативен излишък на естрогени, има най-съществена роля за появата на състоянието. Гръдната тъкан реагира на колебателни нива на хормони, особено на естроген. Промените в гърдите могат да включват:

  • свръхрастеж на клетки, които покриват млечните канали
  • увеличение на фиброзната тъкан
  • образуването на кисти

Хората, които развиват фиброкистозни промени, могат да бъдат по-чувствителни към хормоналните колебания по време на менструалния цикъл. Обичайно е симптомите да стават по-притесняващи точно преди или по време на менструация. Фиброкистозната болест на гърдата има тенденция да засяга жени, които са в пременопауза и на възраст между 20 и 50 години. Някои жени, които приемат естроген заместителна терапия след менопаузата, също развиват фиброкистозни промени.

Симптомите на фиброкистозната болест на гърдата могат да идват и да отиват по време на менструалния цикъл. Симптомите също могат да варират от месец на месец. Промените обикновено се наблюдават и в двете гърди, но бучките и болката може да са по-интензивни в едната гърда. Въпреки че може да варира, болката или дискомфортът обикновено са разположени в долната страна на гърдите или в горните области. Типичните симптоми включват:

  • гърди, които се чувстват "на бучки" или имат възлести неравности
  • нежност
  • болка под мишницата
  • подуване
  • гърди, които се чувстват тежки

Патогенезата на фиброкистозната болест на гърдата се определя от преобладаване на естроген и дефицит на прогестерон, които водят до хиперпролиферация на съединителната тъкан (фиброза), което е последвано от факултативна епителна пролиферация. При тези жени рискът от рак на гърдата се увеличава два пъти до четири пъти. Клиничният корелат на фиброкистозната болест се отразява от болка или болезненост в гърдите и аксилите в отговор на развитието на фиброкистозни плаки, нодуларност, макрокисти и фиброкистозни бучки. Заболяването прогресира с напредване на предменопаузната възраст и е най-силно изразено при жените през 40-те им години. Фиброкистозните промени регресират през периода след менопаузата.микроскопско изследване на фиброкистична болест

Макроскопски при фиброкистозна болест на гърдата се откриват солитарни или множествеин кисти с различна големина. Процесът се характеризира с пролиферативни и регресивни промени, и с абнормни взаимодействия между епителните и съединителнотъканните елементи (фигура 1). Микроскопски се наблюдават 4 вида изменения:

  • Кистични - микрокисти, сляпозавършващи канали, понякога с апокринна метаплазия на епитела.
  • Фиброза - разрастване на перидукталната и интралобуларната съединителна тъкан, често с наличието на хронични възпалителни инфилтрати.
  • Аденоза - увеличен брой жлезни компоненти.
  • Епителна хиперплазия - увеличаване на броя на епителните клетки в жлезните структури. Епителните пролиферации, най-вероятно започват от жлезните канали.

Хиперплазия на гърдата

Хиперплазията е известна още като епителна хиперплазия или пролиферативно заболяване на гърдата и спада към диспластични процеси на гърдата. Това е свръхрастеж на клетките, които извеждат каналите или млечните жлези (лобули) вътре в гърдата.

Хиперплазията може да се нарече или дуктална хиперплазия (наричана още дуктулна епителна хиперплазия) или лобуларна хиперплазия въз основа на това как клетките изглеждат под микроскоп. Дукталната и лобуларната хиперплазия възникват с еднаква скорост и имат приблизително същия ефект върху риска от рак на гърдата.

Хиперплазията често се описва като обичайна или нетипична въз основа на това как изглеждат клетките. При обичайната хиперплазия клетките изглеждат много близки до нормалните. При атипична хиперплазия (или хиперплазия с атипия) клетките са по-изкривени. Това може да бъде или атипична дуктална хиперплазия, или атипична лобуларна хиперплазия.

Микроскпоски двата основни вида хиперплазия имат следните характеристики:

  • Дуктална хиперплазия - пролифериращите епителни клетки формират солидни повлекла, жлезоподобни структури или папиларни разклонения, които частично или напълно изпълват лумена на канала. Клетките са малки, с правилни ядра, липсват митози, миоепителния слой е запазен.
  • Лобуларна хиперплазия - характеризира се с пролиферация на епителните клетки в интралобуларните каналчета. Атипичната лобуларна хиперплазия трябва да бъде разграничавана от неинвазивен лобуларен карцином

Счита се, че обикновеннната дуктална хиперплазия, атипичната дуктална хиперплазия и атипичната лобуларна хиперплазия спадат към групата на преканцерозите и са свързани с повишен риск от развитие на карцином на гърдата.микроскопско изследване на хиперплазия на гърдата

Дукталната хиперплазия без атипия, предполага вид „лезия“ или клетъчна нередност, при която има пролиферация на дуктални клетки. Тези нови клетки са или чисто епителни, или смесица от епителни, миоепителни и метапластични апокринови клетки, но без значителни нередности.

Миоепителните клетки обикновено се намират между мембраните на епитела и основната мембрана, на различни жлези на тялото, включително млечните жлези. Те приличат на гладка мускулатура. Ако тези клетки присъстват „там, където трябва да са“, тогава всичко е наред. (доброкачествено), но ако те започват да се показват там, където „не би трябвало да бъдат“, като всъщност „в“ епитела, тогава това вероятно, показва рак. „Метапластичен“ означава „променен във форма“ и тук означава, че клетките, които „трябва да бъдат“, се срещат на определено място „заменен“ с клетки, които „не бива“ да са там. Апокринните жлези са потни жлези и обикновено не се намират в тъканите на гърдата.

Атипичната дуктална хиперплазия демонстрира в основата си същите видове клетъчни активи като дуктална хиперплазия, но има промени в цитологичния вид на самите клетки. Клетките могат да демонстрират „анизоцитоза“, което е неочаквано изменение във формата и размера на клетката или „анизокариоза“, което се отнася до промяна в плътността на хроматина в ядрото на клетката (фигура 2).

За да "ескалира" степента на лезията към дуктален карцином in situ, тя трябва да измери повече от 2 милиметра или да присъства в повече от един канал. Тоест, дуктален карцином in situ може да бъде маркиран въз основа на други хистологични характеристики.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324060.php
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibrocystic-breasts/symptoms-causes/syc-20350438
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3511705
https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/non-cancerous-breast-conditions/hyperplasia-of-the-breast-ductal-or-lobular.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Atypical_ductal_hyperplasia


Коментари към Клинична патология при диспластични процеси на гърдата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология при диспластични процеси на гърдата
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 06:54
    Коментирайте "Клинична патология при диспластични процеси на гърдата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на гърдата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подкожни образувания - подкожна пъпка на гърдата

преди 1690 дни, 14 часа и 4 мин.

Киста в гърдата означава ли предразположеност към рак?

преди 3065 дни, 13 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 15 часа и 4 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 7 часа и 46 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 14 часа и 37 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 21 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival