Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Компенсаторни процеси Атрофия на кожата

Атрофия на кожата

от 16 яну 2018г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Атрофия на кожата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Атрофията на кожата представлява изтъняване на горните слоеве на кожата, което ги кара да бъдат по-нежни и склонни към улцерации. Основните структури на кожата също могат да станат по-ясно изразени и видими. Най-честите причини за атрофия на кожата могат да бъдат използването на локални кортикостероиди, стареенето, ултравиолетовите лъчи, радиодерматит, кожни карциноми и други кожни заболявания.

Кожната атрофия е важно усложнение при дългосрочното локално приложение на кортикостероиди, особено ако се използват оклузивни превръзки или стероидите са флуорирани препарати. Инжектирането на кортикостероиди в кожата също ще доведе до местна атрофия. Рядко се развиват атрофични линейни ивици по линиите на горните лимфни съдове, дрениращи мястото на инжектиране. Телангиектазия и стрии са други усложнения, които могат да се развият.

Патогенезата на кортикостероидната атрофия не е напълно разбрана. Изглежда, че включва намален синтез и засилено разграждане на колаген.

Топичните стероиди причиняват синтеза на липокортин, който инхибира ензима фосфолипаза А2. Фосфолипаза А2 действа върху фосфолипидите на клетъчната мембрана, за да освободи арахидоновата киселина, която причинява възпалението. Инхибирането на фосфолипаза А2 води до намаляване на възпалението, митотичната активност и протеиновия синтез.

Атрофията на кожата при локално прилагане на стероиди протича в три фази - претотрофия, атрофия и най-накрая тахифилаксия. Атрофията предизвиква усещане за парене и по-нататъшното използване на стероиди води до вазоконстрикция и успокояване на изгарянето. При отнемане на локални стероиди се наблюдава вазодилатация, докато съдовете станат по-разширени от първоначалния си диаметър. Това се дължи на ефекта на стероидите върху азотния оксид в ендотела. Освобождаването на ендотелните азотни оксиди води до "хипердилатция" на съдовете.

Патогенезата на атрофия на кожата поради локални стероиди се състои в:

  • инхибиращ ефект върху пролиферацията на кератиноцитите в епидермиса
  • инхибиране на синтезата на колаген 1 и 3 в дермата
  • инхибирането на фибробласти и ензима хиалурон синтаза 3, което води до редукция на хиалуроновата киселина в извънклетъчната матрица, водеща до дермална атрофия

В рамките на две седмици от началото на лечението с локално приложение на стероиди и вероятно в рамките на няколко дни в епидермиса може да се наблюдават микроскопични дегенеративни промени с намаляване на размера на клетките и броя на клетъчните слоеве. атрофия на кожатаТези ефекти могат да бъдат бързо обратими, но при хронично приложение се появяват дермални промени. Има инхибиране на митотичната активност на фибробластите, което води до редуциране на синтеза на колаген и гликозаминогликан, но вероятно най- ранното доказателство за дермална атрофия е намаляване на диаметъра на фибрилите и след това колагенните снопове стават атрофични и се разделят. Последните ефекти се съобщава, че са причинени от инхибирането на колагеназата от стероиди. Еластиновите влакна в горните слоеве на дермата стават тънки и фрагментирани, докато тези по-надолу компактни в гъста мрежа. В резултат на атрофичните промени се развиват и стрии, телангиектазии, пурпура и екхимоза. Дългосрочната употреба на стероиди причинява необратима атрофия, а атрофията, причинена от краткосрочна употреба, може до известна степен да бъде обратима, с изключение на стриите.

Кортикостероидите се абсорбират с различни скорости в зависимост от дебелината на роговия слой. Общата атрофия на кожата се състои в намаляване на епидермалната и дермална дебелина, регресия на мастните жлези, подкожна загуба на мазнини и атрофия на мускулния слой. Тези промени обикновено се наблюдават след 2 до 3 седмици с умерена до висока ефективност на локално приложение на кортикостероиди. Еднократното прилагане на много мощен локален стероид може да причини забележимо намаляване на дебелината на кожата, което продължава до 3 дни. Дори локалните стероиди с ниска ефективност могат да причинят лека атрофия на кожата, която често регресира при прекъсване на лечението.

Атрофията и стриите могат да се появят навсякъде, особено след дългосрочно използване на локални или високо ефективни локални кортикостероиди. Докато леката атрофия и телангиектазията могат да бъдат обратими при прекъсване на кортикостероидите, откритите промени в структурата на кожата и стриите се считат за постоянни прояви на атрофия, индуцирана от кортикостероиди, и са резистентни към лечението.атрофия на кожата

Терапевтичните ефекти на локалните стероиди могат да бъдат отхвърлени от полученото изтъняване на роговия слой. Такова изтъняване понижава бариерната му функция и позволява трансепидермална загуба на вода, която може да доведе до дразнене на кожата. Понякога видимите и текстурни промени в кожата се описват като "цигарена хартия". Кожата атрофира поради намаленото производство на фибробласти и необичайно отлагане на колаген и еластин. Загубата на хиалуронова киселина води до понижено задържане на дермалната влага.

Структурните промени и признаците и симптомите на хронично остаряла кожа и тези на хроничната атрофия на кожата, предизвикани от кортикостероидите, са частично много сходни. Изтъняването на епидермиса и слабостта, както и сухота, пурпура и екхимиози се наблюдават при двете условия. Въпреки това, при хронично стари кожни стрии не се наблюдават, докато в кортикостероидната атрофия се наблюдават рядко предмалигнени или злокачествени тумори.

Макроскопски кожата е изтъняла и сбръчкана. При защипване с пръсти трудно се изглажда, след което отново се сбръчква. Най- рано атрофира кожата по лицето и шията.

Микроскопски в кожата се увеличава роговият слой за сметка на изтъняването на останалите клетъчни слоеве. Увеличават се меланоцитите, разположени сред базалните клетки и кожата добива по-тъмна оцветка. Намалява еластичната и съединителната тъкан на дермата. Поради това тя губи своята гладкост и тургор.

Още по темата:
  • Атрофия на сърцето Атрофия на сърцето
  • Физиологична атрофия Физиологична атрофия
  • Атрофия на костите Атрофия на костите
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦИКАТРИДИНА вагинални овули * 10 НАТУРФАРМА
33.99лв.

ЦИКАТРИДИНА вагинални овули * 10 НАТУРФАРМА

ВАРИТЕКС СТАБИЛИЗИРАЩА НАКОЛЕНКА С РЕГУЛИРАЩ МЕХАНИЗЪМ модел 898
181.00лв.

ВАРИТЕКС СТАБИЛИЗИРАЩА НАКОЛЕНКА С РЕГУЛИРАЩ МЕХАНИЗЪМ модел 898

Безплатна доставка за България!

Библиография

Color atlas of pathology, Section Sublethal cell damage
http://humpath.com/spip.php?article18980
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171912/
https://en.wikipedia.org/wiki/Steroid_atrophy


Коментари към Атрофия на кожата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Атрофия на кожата
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 08:36
    Коментирайте "Атрофия на кожата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Компенсаторни процеси
  • E03.4 Атрофия на щитовидната жлеза (придобита)
  • Цариче, Шапиче, Длановка
  • Защо хората от племето цимане имат здрави сърца и по-рядко страдат от мозъчна атрофия
  • НЕВРАЛНА МУСКУЛНА АТРОФИЯ
  • Един протеин е ключът към терапията на болни от невродегенеративни заболявания
  • Хранене при атрофия
  • Физиологична атрофия
  • Атрофия на сърцето
  • Атрофия на костите
  • Майката на Алекс: Изгубиш ли надеждата и вярата, вече си победен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да намерим перфектния фон дьо тен според тона на кожата ни: Съвети и трикове от експерти

преди 400 дни, 21 часа и 9 мин.

Червени петна по кожата - лекуват ли се?

преди 1982 дни, 19 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

€??Israel Existing User TEMU free Code [{ack887083 }] For First Order

преди 20 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 20 часа и 37 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 16 часа и 47 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 9 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival