Проба и нагласяне на слухов апарат МКБ Z46.1
Рубриката проба и нагласяне на слухов апарат включва, както избора на подходящо слухово устройство, така и неговото настройване към потребностите на човека. Първо трябва да се установи степента на загубата на слуха от УНГ специалист. Колкото по-рано се установи слуховата загуба и се предприемат действия, толкова по-рано ще се възстанови способността на пациента да чува, без да се нарушава качеството му на живот.
Слуховият апарат представлява електронно устройство, което помага на хората с увреден слух да чуват по-добре. Има различни видове слухови апарати с разнообразна форма, големина, изработени от различни материали, които осигуряват удобството на пациента. Най-често слуховото устройство се носи в ухото или зад него. Състои се от микрофон, миниатюрен високо-говорител и усилвател, които се захранват от малка батерия. С развитието на дигиталната технология съвременните слухови апарати могат да бъдат с миниатюрни размери, поставят се в ухото и са напълно незабележими за околните.
Слуховите апарати не могат да осигурят на пациентите напълно нормално чуване, но те значително подобряват качеството им на живот. Един от основните проблеми на слуховите апарати е неприятният ефект на околния шум. Този проблем е преодолян с помощта на компютърните чипове в днешните дигитални слухови апарати. Те много ефективно намаляват околния шум и в същото време усилват човешкия говор, което е много важно за хората с увреден слух.
Пробата и нагласянето на слухов апарат се осъществява в няколко стъпки:
- извършва се специализиран преглед на пациента от УНГ специалист;
- оценява се степента на нарушението на слуха;
- избира се индивидуален слухов апарат;
- специалистът по слухопротезиране трябва да вземе отпечатък от ухо на пациента, за да се изработи подходящ слухов апарат;
- устройството се напасва спрямо формата на ухото на пациента, за да бъде удобно и лесно за използване;
- накрая се извършва настройване на апарата според потребностите на пациента.
Избор на подходящо слухово устройство
При избора на слухово устройство се провежда задълбочена консултация с пациента, за да се даде информация относно начина на живот и очакванията. Резултатите от слуховия тест, заедно с тази информация, ще помогнат да се подбере най-подходящото устройство. Различни фактори могат да повлияят избора на слуховия апарат.
- Резултати от теста - провежда се тест, който да оцени степента на загуба на слуха и каква е тя. Например хората с дълбока загуба на слуха може да не са съвместими с определени модели, предназначени за лека или умерена загуба. Работата на слухопротезиста е да прецени кое устройство ще е най-подходящо за пациента.
- Предпочитания - заради големия избор от слухови устройства, пациентът може да си избере формата и цвета.
- Начин на живот - съществуват различни устройства в зависимост от степента на физическа активност От друга страна, тези, които не се нуждаят от допълнителни аксесоари и функции, могат да изберат по-опростен модел.
След като пациентът се е спрял на определен модел, може да го тества и да прецени дали е подходящ. Освен стандартните модели, съществуват и такива, които се правят по поръчка. След поставянето на слуховият апарат, протезистът може да го пренастройва, за да пасне по-добре на изискванията на пациента.
Нагласяне на слуховото устройство
При прегледа след поставяне на устройството, лекарят проверява дали слуховият апарат осигурява правилното количествено усилване на звуците. Това става, като се постави тръбичка в ушния канал, тя е свързана към микрофон, който измерва силата на звука близо до тъпанчето. През това време слуховият апарат не е в ухото, той се поставя след това.
Тестът измерва колко силни са звуците на изхода на слуховия апарат. Важно е да се възпроизведат различни звуци, от слаби до силни. Слабите звуци трябва да се чуват усилени, тези с умерена интензивност се усилват до удобно за слуховия праг ниво, силните звуци трябва да се зачитат като силни, но да не надвишават нивото на дискомфорт на пациента.
Понякога присъствието на апарат в ушната мида води до чувство за дискомфорт, неудобство или дори болка. Ако се случи, може да е поради възпаление (зачервяване, болка, оток) или формата и големината на апарата да не са подходящи за това ухо. Ако се появи болка или някакво друго оплакване е необходимо да се потърси лекарска помощ.
Понякога устройството е твърде малко за ухото и стои разхлабено. Това кара част от звуците да не се насочват към ушния канал и се чува шум със свиркащ характер. Някои пациенти се оплакват, че звуците са твърде засилени или отслабени, но това отминава до няколко дни, когато пациентите свикнат. Ако все пак оплакванията не отминават е добре да се потърси помощ от слухопротезист, защото устройството може да не е подходящо.
Свикването към използване на устройство отнема време, затова се препоръчва в началото да се правят почивки от него и да се носи в домашни условия, където нивото на шум не е високо, след което постепенно могат да се използват в по-шумни помещения.
Пациентите трябва да бъдат обучени, как да настройват при необходимост слуховите си апарати, как да ги поддържат и да сменят батериите им. Благодарение на слуховите устройства хората с нарушение на слуха могат да водят нормален начин на живот.
Библиография
https://www.healthyhearing.com/help/hearing-aids/fitting
https://armandshearing.com/blog/3-signs-that-your-hearing-aid-fitting-needs-adjusting
https://www.signia-hearing.com/blog/what-is-the-hearing-aid-fitting-process/
http://hearing.wustl.edu/Hearing-Aids/Hearing-Aid-Fittings
Коментари към Проба и нагласяне на слухов апарат МКБ Z46.1