Проба и нагласяне на неуточнено външно протезно устройство МКБ Z44.9
Външните протези са специално разработени устройства от подходящи материали, които заместват определена липсваща част от тялото на пациента. Те имат важно значение не само за възстановяването на външния вид на човека и неговото самочувствие, но и помагат за изпълняването на различни двигателни функции. Външните протези на горен и долен крайник помагат хората да се движат, ходят, да изпълняват различни по-финни двигателни дейности, да държат предмети и други.
Рубриката проба и нагласяне на неуточнено външно протезно устройство включва избора, периода на напасване и свикване с новата протеза. Важно е протезата да пасва добре към тялото на човека, да е удобна, да е изготвена от подходящи материали и да е максимално реалистична. Някои протези позволяват на пациентите да изпълняват моторни функции.
Има различни видове протези: временни (използват се скоро след ампутацията) или постоянни. Външните протези могат да са изработени от разнообразни материали – дърво, пластмаса, силикон и други.
Загубата на крайник или друга част от тялото е труден момент в живота на всеки човек. Изисква се много време и усилия, за да се преодолее травмата. Благодарение на развитието на технологиите се създават високотехнологични протези, които помагат на хората, доколкото е възможно да преодолеят психическата травма от загубата.
Физиотерапията е много важна част от възстановяването на пациента. Тя поддържа тонуса на мускулите, помага за поддържане гъвкавостта на ставите, допринася за по-бързото напасване на протезата и свикването с нея.
Протезата е индивидуално съобразена с характеристиките и желанията на пациента. Различните протези отнемат различно време да се изработят, като това никак не е лесна работа и обикновено отнема няколко седмици.
Протезирането може да започне едва когато тъканите в областта са заздравели и липсва оток. Целият процес по създаване на протеза започва с взимане на мерки на участъка, който ще се протезира. Прави се отливка, върху която се създава протезата. След това се напасва върху пациента, като се правят корекции за негово удобство.
Протезите не са вечни, през определени периоди от време се налага подмяната им. Налага се да се полагат ежедневни грижи за тях и зоната около тях. Ако се забележат промени трябва да се потърси лекарска помощ.
Библиография
http://thelondonprosthetics.com/patient_education/prosthetic_problems/
http://www.limbless-association.org/images/Choosing_an_Artificial_Limb.pdf
https://cignaforhcp.cigna.com/public/content/pdf/coveragePolicies/medical/mm_0403_coveragepositioncriteria_surgery_for_male_sexual_dysfunction.pdf?fbclid=IwAR3uo3oTH-3WKWoNRnXvHJd2jTaAMTVW8MEyJtmcHcwUiyklvBwz-oqZmI4
Коментари към Проба и нагласяне на неуточнено външно протезно устройство МКБ Z44.9