Състояние, присъщо на бременността МКБ Z33
Бременността е период от живота на жената, когато тялото и се променя, за да може да износи 9 месеца своето бебе.
Най-очевидните промени са в гениталните органи и на първо място на тялото на матката. От момента на оплождане на имплантиране на оплоденото яйце матката започва да расте. Мускулните влакна се увеличават до 20 пъти на дължина и до 6 пъти на ширина.
В първите месеци на бременността нарастването на матката става активно и малко неравномерно.
Шийката на матката също претърпява изменения. Настъпва увеличение на вените и на мускулните влакна. Обемът й се увеличава значително. Размекването и синьовиолетовото й оцветяване са също състояния, присъщи на бременността. При изследване шийката се опипва мека.
Лигавицата на цервикалния канал е силно нараснала (хипертрофирала) и секретира обилно гъста слуз, която се прикрепва по стените и образува слузеста запушалка.
Появата на изменения по кожата по време на бременността се обяснява с факта, че кожата е мястото, където се проявяват изменения при различни промени в обмяната на веществата.
Налице са морфологични промени, както и признаци на повишена функция. Епидермиса, космите и ноктите растат имат по-бърз растеж.
Усилва се пигментацията на различни места като например по срединната линия, по гръдните зърна и ареолата около тях. Понякога може да се образува и вторична ареола. Хиперпигментация може да има и по лицето като светлокафяви и тъмнокафяви петна по челото, слепоочието, гърба на носа и устните.
Засилена пигментация има по вулвата, в областта на ануса и особено по белезите (цикатрикси). В областта на корема често мъховидните косъмчета се увеличават, разрастват и стават по-дълги и по-дебели.
По време на бременността матката се уголемява и измества стомаха нагоре и наляво. Тонусът на стомашно-чревния тракт е намален по време на бременността, а моторната му дейност е понижена. Намалена е стомашната секреция на солна киселина. Метеоризмът се появява още в началото на бременността. Запекът се появява по-често във втората половина на бременността.
Хемороидите се срещат в края на бременността и по-често в следродилния период (пуерперум).
През време на бременността функцията на жлезите с вътрешна секреция е значително увеличена.
През бременността се срещат и чести спазми на жлъчния мехур. Профилактика за смущенията на във функцията на жлъчните пътища се препоръчва много движения, внимателна гимнастика, целесъобразно хранене. Препоръчва се в следродилния период детето да се кърми по-продължително, тъй като с кърмата се отделя много холестерин.
Увеличената матка по време на бременността още дори в ранните си стадии причинява дилатация на уретерите и застой на урината. С напредване на бременността се изменя формата на пикочния мехур.
Чести са следните състояние, присъщи на бременността:
- увеличено слюноотделяне,
- гадене и повръщане,
- запек,
- разширени вени,
- разширени уретери,
- изменения в анализаторите и възприятията.
Измененията в организма на жената се състоят в това, че анатомично и функционално организмът на жената е създаден така, че да може да зачене, износи и роди дете без вреда за него.
Повече информация:
Коментари към Състояние, присъщо на бременността МКБ Z33