При хирургична операция МКБ Y62.0
Хирургичният метод за лечение представлява комплекс от процедури и действия, които се провеждат в три основни етапа - предоперативен период, хирургическа операция, следоперативен период. При хирургическа операция се оказва механично въздействие върху тъкани и органи, което се извършва с цел облекчаване на страданието на пациента, излекуване от дадена болест и понякога с цел поставяне на диагноза.
Оперативната рана може да бъде инфектирана от микроорганизми, попаднали в нея по различен начин:
- от въздуха
- от всички материали, които се употребяват при операции - чаршафи, компреси, марли, инструменти и др.
- от ръцете на хирурга и всички, които участват в оперативния екип, както и от кожата на оперативното поле на пациента
Инфектирането от въздуха има най-малко значение, тъй като в него има главно сапрофитни микроорганизми. Но то е възможно, когато не се спазва хигиена в операционната зала. По принцип въздухът може да бъде опасен, когато в операционната зала има много излишни предмети както по стените, така и по пода, не се извършва текущо и основно почистване с препарати и др.
Типичен пример за заразяване от въздуха е капковата инфекция при говорене, кихане, кашлица. Затова маската трябва да покрива устата и носа, а косите да са прибрани в шапка.
Облеклото на хората в операционната зала не трябва да се подценява като източник на инфекция, затова трябва да се спазват точно условията за обличане на оперативното облекло и обувки. Основен източник на инфекция на оперативните рани е т.нар. имплантационна, контактна инфекция, осъществена при контакта на всички материали в досег с раната по време на операция - бельо, конци, инструменти и др. Унищожаването на микроорганизмите върху тях се извършва с методите на асептиката.
Асептиката на ръцете на оперативния екип при определени условия трудно се постига. Затова особено значение има полагането на грижи за тях: да не се допускат драскотини, рани, инфекции, заболявания на кожата. При наличие на подобни оплаквания с цел предотвратяване на инфекция на пациента хирургът, неговите асистенти и операционната сестра-инструментатор не се допускат в операционния блок, както и заболели от остра инфекция на горните дихателни пътища, придружена от обилни секреции, кихане, кашлица.
Всички участници в екипа при влизане в операционния блок сменят облеклото и обувките, косите се прибират в шапка, а на носа и устата се поставя маска. Подготовката на ръцете се извършва със специални препарати с мощно антисептично действие. След подготовката на ръцете участниците в оперативния екип се обличат със стерилна престилка и стерилни ръкавици.
Независимо че ръцете се покриват от ръкавици, тяхната асептична подготовка трябва да бъде извършена безкомпромисно. Освен това след известно време ръцете се изпотяват, порите на кожата се отварят и останалите живи микроорганизми се появяват на повърхността. Ако ръкавицата по време на операцията се скъса, има опасност от инфектиране на раната от този т.нар. "ръкавичен сок".
При подготовка на оперативното поле кожата се обработва с антисептични препарати както при подготовка на ръцете. Въпреки усилията кожата може да не бъде доведена до състояние на пълна стерилност. Затова по време на операцията при изпотяване опасностите за инфектиране на раната са налице.
Повечето инфекциите в резултат на недостатъчна стерилност при хирургична операция са леки, като засягат само кожата около хирургически разрез. Въпреки това могат да се развият тежки инфекции, които да доведат до летален изход. Инфекциозните усложнения са основните причини за заболеваемост при постоперативния период.
Въпреки намаляването на честотата на постоперативните инфекции след профилактично прилагане на антибиотици, резистентни микроорганизми (например метицилин резистентен Staphylococcus aureus) представляват предизвикателство с нарастващо значение.
Инфекцията на раната най-често е повърхностна, характеризираща се с локализирана болка, зачервяване и леко изтичане на секрет. Обикновено се причинява от стафилококи.
Абсцеси могат да се получат обикновено след операция на стомашната кухина. Абсцесът представлява патологично оформена кухина сред тъканите, изпълнена с гнойна материя. Ограден е от капсула, изградена от гранулационна тъкан. Тя има свойството да пропуска селективно в посока на кухината плазмени антитела, опсонини, формени елементи на кръвта, при разрушаването на които се образува гнойта, и да не пропуска в обратна посока микробите с техните токсини, като изпълнява защитно-бариерна функция, подобна на покривния епител.
Клиничната картина при абсцеса се характеризира с повишена температура, ускоряване на сърдечната и дихателната честота, повишаване на СУЕ, левкоцитоза, локални симптоми.
Много сериозно усложнение на хирургичните раневи инфекции е сепсисът. Той е възпалителна реакция на цялото тяло при развитие на сериозна инфекция в резултат на недостатъчна стерилност при хирургична операция. Тази системна инфекция обикновено се развива бързо и може да бъде животозастрашаваща. Сепсис възниква, когато болестотворни организми заразят мястото на оперативна намеса и навлязат в кръвния поток.
Наличието на патогените в кръвния поток предизвиква поредица от отговори на имунната система на организма като например освобождаване на антивъзпалителни медиатори. Наличието на бактерии и антивъзпалителни медиатори поставя в тялото на възпалително състояние. Кръвоносните съдове се разширяват и течности преминават в тъканите. Поради това артериалното налягане може да спадне изведнъж, което води до състояние, известно като септичен шок.
Кръв и кислород не могат да достигат до органите, в резултат на което възниква увреждане на клетките и в крайна сметка полиорганна недостатъчност. Сепсисът може да доведе до смърт.
Симптоми и признаци при При хирургична операция МКБ Y62.0
- Повишена телесна температура
- Увеличаване на лимфните възли
- Необичайна миризма
- Изтичане на гной от раната
- Повишено зачервяване около раната
- Червена ивица насочена към сърцето
Коментари към При хирургична операция МКБ Y62.0