Други седативни, сънотворни и анксиолитични средства МКБ Y47.8
Представители на други седативни, сънотворни и анксиолитични средства са Methaqualone (метаквалон), Zopiclone (зопиклон) и Valerian (валериан).
Подробна информация за други седативни, сънотворни и анксиолитични средства може да прочетете тук:
- Други сънотворни и седативи (Other hypnotics and sedatives) | ATC N05CM
- Лекарства, сродни на бензодиазепина (Benzodiazepine related drugs) | ATC N05CF
Methaqualone е седативно-хипнотично лекарство от класа хиназолинон, което действа като депресант на централната нервна система. Употребява се като сънотворно средство, като седативно средство и като мускулен релаксант.
Метаквалонът увеличава активността на рецепторите на гама-аминомаслената киселина в мозъка и нервната система. Когато се повиши тази активност, кръвното налягане спада и се понижава честотата на дишането и пулса, което води до състояние на дълбока релаксация. Тези свойства обясняват защо метаквалонът е предписван първоначално основно при безсъние.
Сънотворният му ефект настъпва след 20-30 минути и продължава 8 часа. Притежава известен противогърчов и противокашличен ефект. Може да предизвика физически толеранс и зависимост.
Честите странични ефекти при прием на метаквалон, включващ се към други седативни, сънотворни и анксиолитични средства, се характеризират с:
- виене на свят
- гадене и повръщане
- коремни спазми
- диария
- умора
- сърбеж
- кожен обрив
- изпотяване
- сухота в устата
- усещане за изтръпване на ръцете и краката
- намалена сърдечна и дихателна честота
- загуба на апетит
- повишена сексуална възбуда
По-рядко терапията с метаквалон може да се причини нежелани реакции като:
- главоболие
- замайване
- тревожност
- безпокойство
- слабост
- параноя
- паника
- неясен говор
- намалена еректилна функция при мъжете
- трудно достигане до оргазъм при двата пола
- атаксия
- фотофобия
Метаквалон не бива да се приема с алкохол или други депресанти на централната нервна система. Това увеличава ефектите на потискане на дихателната и централната нервна система и в зависимост от приетите дози може да бъде фатално.
Необходимо е да се избягва шофирането и работата с машини при терапия с метаквалон. Медикаментът не се препоръчва за употреба по време на бременност.
Може би най-проблематичното свойство на метаквалона е бързото създаване на толерантност в пациентите и неговата кръстосана толерантност с други седативни / сънотворни лекарства. Кръстосана толерантност означава, че ако метаквалонът се приема редовно, следващите дози на другите успокоителни трябва да бъдат по-големи, за да се постигне тяхното нормално действие. Потребителите на метаквалон, които използват веществото няколко дни подред, се нуждаят от все по-големи количества, за да усетят ефекта му.
Няколко дни до седмица между дозите са необходими, за да се избегне толерантността и кръстосаната толерантност. Толерантност към еуфорични ефекти на лекарството се развива по-бързо, отколкото толерантността към неговите респираторни потискащи ефекти. Това увеличава риска от опасно предозиране.
Редовната употреба на метаквалон може да доведе до физическо пристрастяване и психологическа зависимост. Ежедневната употреба на дори умерени дози може да доведе до пристрастяване, само за няколко седмици. Психологическата и физическата зависимост са много чести при прием на по-високи дози метаквалон, представител на други седативни, сънотворни и анксиолитични средства.
Симптомите на отнемане включват:
- безпокойство
- раздразнителност
- антисоциално поведение
- безсъние
- главоболие
- лек тремор
- загуба на апетит
- гадене и повръщане
- коремни спазми
- мускулни потрепвания,
а при по-тежки случаи на абстиненция се наблюдават:
- умствено объркване
- делириум
- кошмари
- халюцинации
- повишена температура
- епилептиформени гърчове, които могат да доведат до смърт
- силно желание за лекарството за дълги периоди от време след спирането
Zopiclone е небензодиазепинов хипнотичен агент, използван при лечение на безсъние. Този медикамент е циклопиролон, който увеличава нормалното предаване на невротрансмитера гама-аминомаслена киселина в централната нервна система, както и бензодиазепините правят, но по различен начин.
Зопиклонът действа чрез причиняване на депресия или успокояване на централната нервна система. Освен хипнотичния и седативен ефект, лекарството притежава и антиконвулсивно и мускулно релаксиращо действие. След продължителна употреба тялото може да свикне с ефектите на зопиклон. Когато дозата след това се редуцира или лекарството се спре, може да доведе до симптоми на отнемане. Това може да включва набор от признаци, подобни на тези при бензодиазепинова абстиненция.
Зопиклон е противопоказан за употреба при индивиди с миастения гравис, тежка дихателна недостатъчност, тежко чернодробно увреждане, под 18-годишна възраст, по време на бременност или кърмене. Шофирането и работата с машини трябва да се избягва, тъй като ефектите на зопиклона могат да продължат и на следващия ден.
По-честите странични ефекти на терапията със зопиклон, представител на други седативни, сънотворни и анксиолитични средства, включват:
- вкусови нарушения, включително горчив метален вкус
- сухота в устата, двойно виждане
- сънливост
- нарушения на паметта
- визуално-пространствено увреждане
- виене на свят
- главоболие
- умора
- замаяност
- гадене
Редките нежелани реакции поради прием на зопиклон се характеризират с:
- уртикария
- стомашно-чревни неразположения - киселини, запек, диария, обложен език, лош дъх, променен апетит, повръщане, диспепсия, абдоминална болка
- сърцебиене при хора в напреднала възраст
- изтръпване на ръцете и краката
- замъглено зрение
- често уриниран и нощно напикаване
- леко до умерено повишение на серумните трансаминази и / или алкалната фосфатаза (много рядко)
- импотентност
- забавена еякулация
- аноргазмия и при двата пола
- възбуда
- тревожност
- загуба на памет, включително ретроградна и антероградна амнезия
- объркване
- замаяност
- слабост
- астения
- еуфория и / или дисфория
- чувство на опиянение
- депресия
- ходене на сън
- нарушена координация
- хипотония
- смущения в говора
- халюцинации
- поведенчески разстройства
- агресивност
- тремор
- кошмари
- делириум - при хора в напреднала възраст
Толерантност към ефектите на зопиклон може да се развие след няколко седмици. Продължителната употреба трябва да се избягва в повечето случаи поради риск от поява на лекарствена зависимост.
Симптомите на отнемане включват:
- тревожност
- тахикардия
- тремор
- изпотяване
- горещи вълни
- сърцебиене
- дереализация
- по-нататъшно безсъние
Внезапното преустановяване на приемът на зопиклон, включващ се към други седативни, сънотворни и анксиолитични средства, особено при терапия с продължителни и високи дози, може при тежки случаи да доведе до гърчове и делириум.
Valerian (валериан) е билка. Медикаментът се прави от корена на растението.
Валерианът най-често се използва за разстройства на съня, особено неспособността за заспиване (безсъние). Често се комбинира с хмел, маточина или други билки, които предизвикват сънливост. Някои хора, които се опитват спрат използването на приспивателни, употребяват валериан, за да им помогне да заспи след започване на постепенното намаляване на дозата на сънотворното средство.
Валериан се използва също и за състояния, свързани с тревожност и психологически стрес, включително нервна астма, истерични състояния, раздразнителност, хипохондрия, главоболие, мигрена. Някои хора употребяват валериан за депресия, лек тремор, разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност, синдром на хроничната умора. Някои жени приемат валериан за менструални болки и симптоми, свързани с менопаузата, включително горещи вълни и тревожност.
Медикаментът е безопасен за повечето хора, когато се използва в лечебни дози за краткосрочна терапия. Безопасността на продължителната употреба е неизвестна. За да се избегнат възможни нежелани реакции при преустановяване на валериана след продължителна употреба, е най-добре да се намали дозата бавно в продължение на една-две седмици преди пълното му спиране.
Валериан, представител на други седативни, сънотворни и анксиолитични средства, може да предизвика, въпреки и по-рядко, някои странични ефекти, като:
- главоболие
- раздразнителност
- безпокойство
- сънливост или умора след събуждане
- безсъние
- разстроен стомах
- проблеми с мисловния процес
- странни сънища
Необходима е спиране на приема на медикамента и консултация с лекар, ако се появят следните признаци, които могат да бъдат знак за чернодробно увреждане:
- персистиращо гадене / повръщане
- болка в горната част на стомаха
- чувство на необичайна умора
- загуба на апетит
- пожълтяване на кожата или очите
- потъмняване на урината
Алергична реакция към лекарството е малко вероятна, но въпреки това се изисква незабавна намеса на медицинска помощ при поява на симптомите на такова състояние:
- подуване на лицето, езика, гърлото
- кожен обрив или уртикария
- тежък световъртеж
- затруднено дишане
- пресипналост
- тахикардия
- проблеми с преглъщането
Коментари към Други седативни, сънотворни и анксиолитични средства МКБ Y47.8