Антихелминтни средства МКБ Y41.4
Хелминтозите са паразитози, които се причиняват от плоски червеи (цестоди), кръгли червеи (нематоди) и червеи сукалници (трематоди). Лечението на този вид заболявания цели както обезпаразитяване на пациента, така и възпрепятстване на появата на усложнения, които те могат да причинят (анемия, увреждане на белия дроб, черния дроб, мозъка и други органи). Хелминтозите се характеризират с ранен (остър) и късен (хроничен) етап.
Патогенезата на ранния етап на заболяването се определя от токсично-алергичния ефект на метаболитните продукти на лавровите форми на хелминтите, както и ендогенните фактори на възпалението в резултат на инвазията. Едновременно с неспецифичната възпалителна реакция се развива алергична реакция към антигени на хелминти.
Острата хелминтоза обикновено се развива в рамките на 2-4 седмици, рядко в 1-6 седмици след инфекцията. Тя се характеризира с треска, обрив по кожата от ексудативен или полиморфен характер, конюнктивит, оток на лицето, поражения на горните дихателни пътища, инфилтрати в белите дробове, а понякога и диария, при деца - болки в гърлото, лимфаденопатия, фокусна пневмония, бронхоспазъм, миокардит, хепатит, нарушения на централната нервна система (менингоенцефалит, понякога - тромбоза на съдовете на главния мозък).
Спецификата на повечето хелминтозни заболявания е хроничното протичане поради продължителното наличие на причинителя в организма и многократната реинфекция. Клиничната картина на хроничната фаза се определя от особеностите на микроорганизма. Като общи симптоми се наблюдават слабост, умора, раздразнителност, нарушения на съня, диспепсия, забавяне на растежа (при деца), намаляване на имунния статус.
Антихелминтните средства (противоглистни средства) унищожават или намаляват броя на хелминтите в червата или другите органи. Повечето от тях имат избирателно действие. Това изисква преди започване на лечение с антихелминтни средства да се направи прецизна диагностика за откриване на хелминти, яйца или ларви във фекалиите, урината, кръвта и храчките или в тъканите на хазаина. Антихелминтните средства могат да се разделят на три основни групи:
- антицестодни средства
- антинематодни средства
- антитрематодни средства
Антицестодните средства те се прилагат за лечение на тениози, предизвикани от плоски червеи като говеждата тения, свинската тения, рибна тения, малка тения, миша тения и др. Представители на тази група медикаменти са:
- Niclosamide (Yomesan) - убива сколексите и сегментите на цестодите при контакт с тях, но не повлиява яйцата им. Ефективен е при опаразитяване с говежда, свинска, рибна и миша тения. Механизмът на действие се свежда до потискане на окислителното фосфорилиране в митохондриите на цестодите.
- Extractum Filicis maris Aethereum fluidum - действа посредством парализа на нервно-мускулната система на паразита.
- Praziquantel (Biltricide)
Антинематодните средства се прилагат при опаразитяване с кръгли червеи - острици, глисти, трихинели, Necator americanus, трихоцефалус, стронгилоидоза и др. В групата си включват лекарствата:
- Albendazole (Zentel) - уврежда чревните клетки на паразита и нарушава усвояването на глюкозата от глистите и техните ларви. Препаратът е показан при аксаридоза, трихиуриаза, стронгилоидоза, ентеробиоза, ехинококоза, трихинелоза, невроцистицеркоза.
- Mebendazole (Vermox) - блокира усвояването на екзогенно внесената глюкоза от нематодите. Изчерпва се гликогена и се намалява синтезата на АТФ. Нематодите се обездвижват или загиват. Показан е за лечение на аксаридоза, трихоцефалоза, стронгилоидоза, ентеробиоза, алвеококоза, ехинококоза, трихинелоза, някои смесени инвазии.
- Pyrantel (Combantrin) - парализира нервно-мускулната система на млади и възрастни форми на някои нематоди, повлиява също трихинелата. Ефективен е при аскаридоза, хелминтози, причинени от Enterobius vermicularis, Ancylostoma duodenale, Necator americanus.
- Levamisole (Decaris) - парализира нервно-мускулната система на акарите и анкилостомите. Оказва и имуностимулиращ ефект.
- Piperazine (Helmicid) - парализира нервно-мускулната система на Ascaris lumbricoides и Enterobius vermicularis. Показан е за лечение на аскаридоза и ентеробиоза.
Антитрематодните средства се използват за лечение на паразитни заболявания, причинени от различни видове чревни смукалници - чернодробен метил, някои шистозоми. Представител на антитрематодните средства е:
- Praziquantel (Biltricide) - уврежда клетъчните мембрани на хелминтите, като повишава пропускливостта за калциеви йони. Предизвиква спастична парализа на чувствителните хелминти.
Най-често срещаните нежелани лекарствени реакции при терапия с антихелминтни средства се характеризират с:
- главоболие
- световъртеж
- сънливост
- изпотяване
- сухота в устата и очите
- шум в ушите
- загуба на апетит
- диария
- гадене
- повръщане
- стомашни спазми
Тези проблеми обикновено отшумяват, след като организмът се приспособи към лекарството и не се изискват медицинско лечение.
При поява на по-сериозни странични ефекти при прием на антихелминтни средства като:
- температура
- втрисане
- объркване
- прекомерна слабост
- халюцинации
- тежка диария, гадене или повръщане
- кожни обриви
- болки в гърба
- потъмняване на урината
- замъглено зрение
- гърчове
- жълтеница
трябва да се уведоми лекуващия лекар.
Коментари към Антихелминтни средства МКБ Y41.4