Други средства за лечение на протозойни инфекции МКБ Y41.3
Протозойните инфекции са група от заболявания, причинени от едноклетъчни организми. Най-често срещаните протозойни заболявания включват ламблиаза, трихомониаза, лайшманиоза, амебиаза, малария. Протозойните инфекции са особено разпространени в слабо развитите тропическите и субтропическите страни, където хигиенно-санитарните условия са лоши.
Протозоите са еукариотни едноклетъчни организми. Структурата и метаболизма на еукариотните клетки са много близки до тези в човешкия организъм. Поради тази причина протозойните инфекции се лекуват трудно и имат висока степен на токсичност. Еволюцията е развила при бозайниците много ефективни защитни механизми за справяне с протозои и други нахлуващи паразити.
Въпреки това много от паразитите са разработили свои собствени тактики, за да избягат от защитните механизми на гостоприемника. Някои от паразитите проникват човешките клетки на гостоприемника, когато антителата не са в състояние да стигнат до тях. Например, видовете Plasmodia намират "убежище" в еритроцитите, видовете Leishmania засягат макрофагите, а видовете Trypanosome навлизат в много видове клетки.
Други средства за лечение на протозойни инфекции включват:
- антитрихомонасни средства
- амебицидни средства
- антитоксоплазмотични средства
- антиламблиазни средства
- антибалантидиазни средства
- средства за лечение на пневмоцистоза
Трихомониазата е полово предавана инфекция, причинена от протозойния паразит Trichomonas vaginalis. Обикновено само при жените се появяват симптоми на инфекция с Trichomonas. Симптомите включват възпаления на шийката на матката, уретрата и влагалището, които водят до сърбеж и парене. Антитрихомонасните лекарства включват:
- Clotrimazole
- Macmiror complex
- Metronidazole
- Nimorazole
- Policresulene
- Tinidazole
Амебиазата е антропогенна инвазия с фекално-орален път за предаване на инфекцията, която се характеризира с хроничен рецидивиращ колит с извънчревни прояви. Амебиазата е причинена от Entamoeba histolytica, който причинява дизентерия, свързана с инвазия на стената на дебелото черво и в редки случаи на черния дроб. Entamoeba може да съществува в подвижна, инвазивна или кистовидна форма. Амебицидните средства са с представители:
- Chloroquine
- Metronidazole
- Nifuratel
- Paromomycin
Токсоплазмозата е паразитно заболяване на хората и животните, причинени от Toxoplasma. Източникът на инфекцията са различни видове домашни и диви бозайници (котки, зайци, хищници, тревопасни, гризачи и др.) и птици. Острата форма на токсоплазмоза се характеризира с повишена температура, спленомегалия, хепатомегалия и увреждане на нервната система (главоболие, припадъци, повръщане). Антитоксоплазмотични средства са:
- Erythromycin
- Chloramphenicol
- Co-Trimoxazole
- Pyrimethamine
- Spiramycin
Ламблиазата е инфекция на тънките черва, причинена от протозоите Giardia lamblia. Най-често срещаните симптоми на инфекцията са повръщане, диария, метеоризъм, загуба на апетит, гадене, подуване на корема, субфебрилна температура. Групата на антиламблиазните средства се състои от:
- Chloroquine
- Paromomycin
- Metronidazole
- Nifuratel
Балантидиазата представлява инфекция, причинена от Balantidium coli. Заболяването засяга основно дебелото черво и се проявява с различни по тежест дизентерийни явления. Клиничната картина протича с наличие на остър или хроничен хеморагичен ентероколит, като се сменят периоди на запек и диария. В групата на антибалантидиазните средства влизат:
- Paromomycin
- Metronidazole
- Tetracyclines
Пневмоцистозата представлява протозойно заболяване, което се причинява от Pneumocystis carini. Заболяването протича като плазмоклетъчна пневмония. Средствата за лечение на пневмоцистоза са:
- Co-Trimoxazole
- Pyrimethamine
Най-често срещаните нежелани лекарствени реакции при прием на други средства за лечение на протозойни инфекции се изразяват с:
- гадене
- повръщане
- абдоминални болки
- диария
Тези проблеми обикновено изчезват, когато организмът се приспособи към лекарството и не е необходима намесата на медицинска помощ.
Сериозните странични ефекти при терапия с медикаменти за лечение на протозойни инфекции, изискващи консултация с лекар, се характеризират с:
- висока температура
- усещане за студ
- втрисане
- признаци на настинка или грип
- признаци за инфекция като зачервяване, подуване или възпаление
- необичайни синини по кожата
- необичайно кървене
- кръв в урината или изпражненията
- катранени изпражнения
- потъмняване на урината
- ретенция на урината
- червени петна по кожата
- необичайна уморяемост или слабост
- кожен обрив, уртикария или сърбеж
- замъглено зрение или други зрителни нарушения
- нестабилност
- скованост, болка, слабост или изтръпване на крайниците
Коментари към Други средства за лечение на протозойни инфекции МКБ Y41.3