Нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от други експлозии или отломки МКБ Y36.2
Под понятието експлозия (взрив) се разбира извънредно бързо отделена енергия в резултат на физични, химични или ядрени изменения на веществата и разширяване обема на изходното вещество или продуктите на неговото превръщане, вследствие на което се образува голямо налягане, което предизвиква разрушаване и преместване в околната среда.
Експлозиите могат да предизвикат уникални модели на увреждания. Взривът е в състояние да нанесе полисистемни животозастрашаващи наранявания на много хора едновременно (например избухване на артилерийски снаряд, затворен механизъм на оръдие, цев на оръжие, мина, противотанкова бомба и др.).
Моделите на увреждане са резултат от състава и количеството на използваните материали, околната среда, метода на доставка, разстоянието между жертвата и взрива, наличието на защитни бариери. Преобладаващите наранявания включват множество проникващи наранявания и закрити травми.
Експлозии в затворени пространства и срутване на конструкцията са свързани с по-голяма заболеваемост и смъртност (например случайни експлозии на военен склад или собствено оръжие в сграда). Всички бомбени събития имат потенциал за химическо и/или радиологично замърсяване.
Взривните съединения и взривните смеси, които могат да причинят нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от други експлозии или отломки, в зависимост от основните области на тяхното приложение се разделят на четири групи:
- иницииращи (първични) - използват се за възбуждане на взрив, тъй като са много чувствителни към температурни и механични въздействия. По тази причина се прилагат за приготвяне на капсул-възпламенители или капсул-детонатори. Най-употребявани са гърмящия живак, оловния азид, оловния тринитрорезорцинат и др.
- бризантни взривни вещества - употребяват се във военната техника като бойни снаряди, а също и за приготвяне на взривни вещества. Най-разпространени взривни вещества са тротил, амонал (смес тротил, амониева селитра и други вещества), мелинит, хексоген в сплав с тротил, динамити и много други.
- метални взривни вещества - не детонират, а горят. Те се използват главно за производство на изстрели - придаване на скорост на куршума или в канала на огнестрелните оръдия, а също и за привеждане в движение на реактивните снаряди и някои видове ракети. Най-разпространени са пироксилиновите и нитроглицериновите барути.
- пиротехнически съставки - могат да бъдат осветителни, сигнални, запалителни и се употребяват за приготвяне на специални боеприпаси. При изгарянето дават пиротехнически ефект.
Взривните вещества са химични съединения или смеси, способни под влияние на външни въздействия да претърпят извънредно бързо химично превръщане с отделяне на голямо количество топлина, образуване на газове, които поради високото си налягане се разширяват и извършват механична работа в околната среда.
Процесът на взривно превръщане може да стане или по пътя на горене или по пътя на детонация. Горенето е процес, който протича със скорост няколко милиметра, сантиметра, дори и метра в секунда и се влияе силно от външни условия. Детонацията е характерно взривно превръщане за бризантните взривни вещества. Тя се предизвиква с помощта на иницииращите взривни вещества. При детонацията механизмът на предаване на енергия става чрез вълна на сгъстяване, наречена ударна вълна.
Видовете нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от други експлозии или отломки, могат да се разделят на:
- първични - наранявания от контакта на ударната вълна (свръххерметизацията) с повърхността на тялото: руптура на тъпанчевата мембрана, белодробно увреждане и въздушна емболия, увреждане на кухите органи
- вторични - наранявания от проектили (бомбени фрагменти, летящи отломки): проникващи травми, закрити травми, наранявания от отломки (например от артилерийски снаряд, бомби, гранати, управляем снаряд, фугасна бомба, ракети, мини, шрапнели, противотанкова бомба)
- третични - наранявания от изхвърляне на тялото от ударната вълна: закрити или проникващи травми, фрактури, травматични ампутации
- четвъртични - всички други наранявания, причинени от взрива: изгаряния, асфиксия, токсични експозиции, обостряне на хронични заболявания
Увреждането на белия дроб от експлозията е най-често срещаната смъртоносна причина сред първоначално оцелелите по време на военни действия.
При съприкосновение на тялото с взривното устройство се получават комбинирани увреждания: пълно разрушаване или раздробяване на тялото с отнасяне на части от него надалеч; обширни и дълбоки изгаряния, нерядко с овъглявания; промяна в цвета на тъканите на тялото; баротравма на белите дробове; множествени отломъчни наранявания от обвивката на снаряда.
При близко разстояние ударната вълна от взрива действа върху тялото като удар с твърд тъп предмет, като увредите от нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от други експлозии или отломки, са локализирани по страната на тялото, обърната към мястото на взрива.
При далечно разстояние на взрива се получават слепи наранявания, чието входно отвърстие има неправилна кръгла или звездовидна форма, ръбовете са с кръвонасядания, охлузени и почернели.
Още информация за експлозията и свързаните с нея наранявания може да прочетете тук:
Коментари към Нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от други експлозии или отломки МКБ Y36.2