Умишлено самоотравяне и въздействие на неопиатни аналгетици, антипиретици и противоревматични средства МКБ X60
Производните на 4-аминофенола са от групата на неопиоидните аналгетици. Техен представител е парацетамолът.
Попадайки в организма, те потискат биосинтезата на простагландин, с което се обяснява антипиретичният и аналгетичният ефект. Употребяват се при по-изразена болкова симптоматика - на мускулите, ставите, костите, зъбите, кожата и др.
Предозирането на парацетамол причинява гадене, повръщане, болки в стомаха, бледост на кожата. Токсичният ефект на парацетамола засяга най-вече черния дроб.
Развива се метаболитна ацидоза и нарушение в метаболизма на глюкозата. Понякога се увреждат и бъбречните тубули с поява на некроза, появява се аритмия и възпаление на панкреаса.
Освен с производни на 4-аминофенола умишлено самоотравяне и въздействие на неопиатни аналгетици, антипиретици и противоревматични средства може да се получи и с нестероидни противовъзпалителни средства.
Нестероидните противовъзпалителни средства се отличават с противовъзпалителен, антипиретичен и аналгетичен ефект в резултат на блокиране на циклооксигеназата.
Клиничната картина на отравяне с нестероидни противовъзпалителни средства се характеризира с: унесеност, сънливост, гадене, повръщане, болки в стомаха. В някои случаи може да се установи гастроинтестинално кървене.
Рядко интоксикацията с нестероидни противовъзпалителни средства може да предизвика повишаване на кръвното налягане, потискане на дишането, остра бъбречна недостатъчност, кома.
Представители на производните на пиразолона са аналгин, амидофен и др.
Метамизол натрий (аналгин) се характеризира с аналгетичен и антипиретичен ефект. Оказва също така в известна степен спазмолитично и антиексудативно действие. Може да постъпи в организма по няколко начина: орално, парентерално, подкожно и мускулно.
Аминофеназонът (амидофен) оказва аналгетично и антипиретично действие. При него има добре изразен антиексудативен ефект. Употребява се и при терапия на остър ставен ревматизъм.
Симптоматиката на интоксикация с производни на пиразолона се изразява с: гадене, повръщане, виене на свят, болки в корема, нарушен сърдечен ритъм, понижено кръвно налягане, студена пот, затруднено дишане. Усеща се обща отпадналост, сънливост. В някои случаи отравянето води до изпадане в кома.
Представител на салицилатите е ацетилсалициловата киселина (аспирин).
Ацетилсалициловата киселина оказва противовъзпалителен, антипиретично и аналгетично действие. Употребява се за облекчаване на болка в лека и умерена степен, при повишена температура, ревматоиден артрит, ревматизъм, остеоартит.
Аспиринът се прилага при профилактика на остър миокарден инфаркт, исхемична болест на сърцето, мозъчно-съдова болест, тромбози.
Отравянето с ацетилсалицилова киселина води до поява на главоболие, виене на свят, шум в ушите. Възниква гадене, повръщане, стомашно-чревен дискомфорт и кървене, диария, зачервяване на лицето, учестен пулс, жажда, потене.
При попадане на много големи дози ацетилсалицилова киселина в организма се развива респираторна алкалоза, белодробен оток, кръвоизливи, фебрилитет, гърчове, метаболитна ацидоза, бъбречна и белодробна недостатъчност, сърдечносъдов колапс, кома.
Прочетете повече информация:
Коментари към Умишлено самоотравяне и въздействие на неопиатни аналгетици, антипиретици и противоревматични средства МКБ X60