Случайно отравяне и въздействие на алкохол МКБ X45
Острите отравяния с алкохол възникват при консумация на големи количества спиртни напитки или чист спирт, при използването на спирт като ревулзивно средство при малки деца чрез нанасяне на кожата.
Случайно отравяне и въздействие на алкохол включва токсичното действие на: спирт (бутилов, етилов, изопропилов, метилов, пропилов алкохол) и фузелото масло.
Етиловият алкохол (етанол) е вторият член на хомоложния ред на мастните едновалентни алкохоли притежава свойствата както на водата, така и на парафините. Той намира широко приложение в промишлеността, медицинската практика, лабораторните изследвания, бита, поради което е лесно достъпен.
Приема се през устата, може да се приложи подкожно, вътревенозно, ректално и инхалаторно. Практическо значение има пероралното проникване.
Етанолът преодолява тъканните мембрани чрез проста дифузия. Разнообразните му ефекти върху организма са пряко зависими от консумираното количество, концентрацията на напитката и други ендо- и екзофактори.
Етиловият алкохол действа избирателно предимно на централната нервна система, блокира предаването на нервните импулси, потиска рефлексите, има известно потискащо действие върху гръбначния мозък и директно потиска дихателния център. Върху централната нервна система действа предимно върху кората, като при високи концентрации потиска мозъчните центрове.
Поетото количество алкохол основно се резорбира от лигавицата на стомаха, дванадесетопръстника и началото на тънкото черво. Резорбцията започва още в устната кухина.
Периодът от поглъщането на спиртната напитка до момента на достигане на максималната концентрация на алкохола в кръвта се нарича период на всмукване - резорбция.
Времето на максималната концентрация в кръвта зависи от това дали е пълен стомахът или е празен. Резорбцията се влияе и от вида и качеството на храната, възрастта на човека, емоционалното и физическо състояние на приелия алкохол, употреба на други напитки. Резорбцията е ускорена при деца и старци, при приемане на газирани напитки, при физическа умора.
Клиничната картина на въздействието на етиловия алкохол включва четири основни синдрома: церебрален, гастроинтестинален, респираторен и сърдечносъдов.
Има четири степени на остро алкохолно отравяне.
Първата степен се проявява с еуфория и психомоторна възбуда. Лицето е в бодро настроение, намалена е самокритичността и самопреценката. Налице са лесна раздразнителност, свръхекспресивност, ускорен пулс, усилен апетит, полово влечение. Тази степен е подобна на хипоманиакално състояние.
При втората степен периоди на повишено настроение се сменят с потиснатост. От еуфория и веселост лицето изпада в плач и тъжни емоции. Понякога е налице агресивност. Нарушена е координацията на движенията, реакциите и мисленето са забавени, нарушен е говорът. Установява се ускорена сърдечна дейност, усилена диуреза, гадене и повръщане.
Третата степен се характеризира със силно нарушено равновесие и походка, неразбираема реч, понижена болкова чувствителност и температура, влажна и студена кожа, ниско кръвно налягане и забавен пулс, загуба на съзнание. Опияненият изпада в хипогликемия, има риск от аспирация, колапс и сърдечно-съдова слабост.
Четвъртата степен се проявява с дълбока кома, остра дихателна и сърдечносъдова недостатъчност.
Комплицирано опиване възниква при въздействие на малко количество алкохол с лице с увредено здравословно състояние (черепномозъчна травма, гръдна или коремна травма, епилепсия) или със силна физическа или умствена умора. Лицето с комплицирано опиване се откъсва от реалността, реагира с немотивирани действия, проява на агресивност или ярост, развива остра психоза с налудни идеи.
Метиловият алкохол (метанолът) е безцветна течност в характерна миризма, добър разтворител на мазнини. Има широко приложение в различни сфери на промишлеността.
Случайно отравяне и въздействие на алкохол от метилов произход става най-често като нещастен инцидент поради органолептичното му сходство с етанола.
Метанолът е силна нервно-съдова отрова, която кумулира. Смъртната доза варира от 30 до 100 мл.
Токсичното му действие е следствие от метаболитните му продукти - формалдехид и мравчена киселина. Те оказват наркотично влияние, което е краткотрайно. Блокират аденозинтрифосфатазата, с което се обяснява и избирателният токсичен ефект върху зрението. Метанолът се свързва с желязото в хемоглобина и предизвиква тъканна хипоксия.
Наблюдават се три фази при отравянето с метанол: наркотичен, ацидозен и с изменения от страна на нервната система.
Клиничната картина се характеризира с: главоболие, гадене и повръщане, виене на свят, нарушение на зрението, вялост, нарушение на съзнанието - дълбок сън или кома с гърчове и нарушено дишане и хемодинамика - церебротоксичен синдром. Може да се развие токсична енцефалопатия.
Появата на "снежна буря" пред очите с ограничение на зрителната острота е един от първите признаци на отравяне с метанол.
Другите видове алкохол - бутилов, изопропилов, пропилов, също имат наркотичен и упойващ ефект, смяна на еуфория с депресия.
Фузеловото масло е продукт от процеса на спиртната ферментация. То е течност с остър неприятен мирис, като цветът му варира от жълт до кафяв.
Съставът му основно е от наситени моноалкохоли. Може да включва и алифатни алдехиди, мастни киселини, изобутилов алкохол и др.
Най-опасен е изоамиловия алкохол, който има най-голямо процентно съдържание във фузеловото масло. При инхалация предизвиква световъртеж и задушаване, а при попадане на кожата - парене, зачервяване, поява на мехури. При поглъщане след стадий на опиянение лицето изпада в кома.
Прочетете още информация:
Коментари към Случайно отравяне и въздействие на алкохол МКБ X45