Отравяне и въздействие на алкохол, с неопределени намерения МКБ Y15
Въпреки че всеки алкохол може да предизвика отравяне, ако е погълнат в достатъчно големи количества, терминът токсичен алкохол основно се отнася за изопропилов (2-пропанол), метилов (метанол), пропилов (1-пропанол), бутилов (1-бутанол) алкохол. Токсично действие има и фузеловото масло, което е продукт на алкохолната ферментация.
Отравяне и въздействие на алкохол, с неопределени намерения, осъществило се с етилов алкохол (етанол), също е сериозен и потенциално животозастрашаващ проблем.
Етиловият алкохол представлява въглеводород с ниско молекулно тегло, който е получен от ферментацията на захар и зърнени култури. Широко разпространен е както под формата на напитка, така и при производството на хранителни екстракти, медикаменти за кашлица и настинка и др.
Етанолът бързо се абсорбира през стомашната лигавица и тънките черва, като достига пикова концентрация 20-60 минути след поглъщането. След като се абсорбира, се преобразува в ацеталдехид.
Това преобразуване включва три ензима: микрозомален цитохромен изоензим, алкохолдехидрогеназа и каталаза. Ацеталдехидът след това се превръща в ацетат, който се преобразува в ацетил Co A, и в крайна сметка въглероден диоксид и вода.
Скоростта на метаболизма, осъществяващ се с помощта на алкохолдехидрогеназата, зависи от количеството консумиран алкохол, както и от честотата, с която се консумира етанол. При хроничните алкохолици и тези с чернодробно заболяване е увеличен метаболизмът.
Изопропиловият алкохол (2-пропанол) е въглеводород с ниско молекулно тегло. Често срещан е като разтворител или дезинфектант. Може да се намери с разтвори за изплакване на устата, лосиони за кожата, спирт. Поради широката му употреба, липсата на ограничения за закупуването и упойващите му свойства изопропанолът се използва като заместител на етанола.
Изопропиловият алкохол бързо се абсорбира през стомашната лигавица и достига пикова концентрация около 30-120 минута след консумация. Изопропанолът се метаболизира от алкохолдехидрогеназата до ацетон. Една малка част от него се отделя непроменен в урината.
Максималната концентрация на ацетон се получава след около 4 часа след поглъщане. Появява се депресивен ефект върху централната нервна система и плодов мирис от дишането на пациента в резултат на ацетона.
Метиловият алкохол (метанол) се използва широко като индустриален разтворител, за отстраняване на боя, във фотокопирането и др. Въпреки че токсичността се осъществява основно от поглъщане, тя може да се появи и от продължително вдишване или попадане върху кожата.
Метанолът бързо се резорбира от стомашната лигавица и постига максимална концентрация 30-90 минути след поглъщане. Метанолът първо се метаболизира в черния дроб чрез алкохолдехидрогеназата във формалдехид.
Формалдехидът след това се метаболизира чрез алдехиддехидрогеназа в мравчена киселина, която в крайна сметка се метаболизира до фолиева киселина, въглероден диоксид и вода. Една малка част от метанола се секретира непроменена чрез белите дробове. Мравчената киселина е основният отговорник за токсичността на метанола.
Интоксикацията с алкохол е често срещана в съвременното общество, до голяма степен поради широката негова наличност. Острото алкохолно отравяне може да доведе до потискане на дишането, аспирация, хипотония и сърдечно-съдов колапс.
Остра интоксикация с високи концентрации на етанол може да предизвика поява на потискане на дишането, хипотермия, ступор, кома, смърт. Хроничните алкохолици са изложени на риск от хипогликемия, на възникване на хронични чернодробни и стомашно-чревни увреждания.
Основното токсично действие на изопропанола е потискането на централната нервна система. Проявите на централната нервна система могат да включват: летаргия, атаксия и кома.
Изопропанолът оказва дразнещо действие и върху стомашно-чревния тракт. Може да се установят болки в корема, хеморагичен гастрит, гадене и повръщане. За разлика от метанола изопропанолът не води до метаболитна ацидоза.
Токсичният ефект на метанола възниква от развитието на метаболитна ацидоза и образуването на мравчена киселина. Най-напред се засяга зрителния анализатор. Следват възпаление на панкреаса, поява на хипервентилация като компенсаторен механизъм, за да се противодейства на ацидозата.
Клиничната картина на отравяне и въздействие на алкохол, с неопределени намерения, е свързана с неясен говор, атаксия, нарушена преценка в началния етап на опиянение. В зависимост от приетата доза това може да бъде последвано от прогресивно потискане на централната нервна система, кома и предсмъртна полиорганна недостатъчност.
Характерно за клиничната изява на интоксикацията с метанол е засягането на зрителния анализатор - пациентът се оплаква от затруднено зрение (поява на "снеговалеж"). Установяват се разширени зеници, които са с минимална или без реакция за светлина, хиперемия на зрителния нерв. Възможно е ослепяване.
Симптомите на интоксикацията с етанол зависят както от приетата доза, така и от честотата на приемане на етанол. Така например човек, който приема големи количества етанол всеки ден може да се прояви като трезвен при ниво на серумния етанол, което при човек, неупотребяващ често етанол, може да причини церебрална дисфункция.
Симптоматика на етаноловото отравяне включва: еуфория и приповдигнато настроение, нарушаване на преценката, некоординираност, атаксия, забавени рефлекси. Следват церебрална дисфункция, потискане на дишането, аритмия, предсърдно мъждене, загуба на съзнание, кома, летален изход.
Изопропаноловата интоксикация наподобява тази с етанол, като дишането на интоксикирания има плодов мирис.
Свързаната с алкохол психоза е психоза с преобладаващи халюцинации, която се среща при различни обстоятелства: остра интоксикация с алкохол, в състояние на алкохолна абстиненция, при хроничен алкохолизъм.
Най-често алкохолната психоза е индикация за хроничен алкохолизъм, като по този начин тя е свързана с медицински, неврологични и психосоциални усложнения. Алкохолната психоза изчезва спонтанно с прекратяване на употребата на алкохол и може да се възобнови при многократна експозиция на алкохол.
За разлика от шизофренията, психозата, индуцирана от алкохол, се характеризира с по-късна поява, по-високи нива на симптомите на депресия и тревожност, по-малко негативни и дезорганизирани симптоми, по-добро разбиране и преценка, по-малко функционални разстройства.
Алкохолната идиосинкратична интоксикация е необичайно състояние, което възниква, когато малко количество алкохол води до интоксикация, която се изразява с агресия, нарушено съзнание, продължителен сън, преходни халюцинации, илюзии и заблуди.
Епизодите на алкохолна идиосинкратична интоксикация се случват бързо, може да продължат от няколко минути до няколко часа и са последвани от амнезия. Алкохолната идиосинкратична интоксикация се среща често при възрастните хора и тези с нарушение в контрола на импулсите.
От патофизиологична гледна точка се смята, че появата на алкохолната психоза е свързана с допамина в лимбичната и вероятно други системи. Хипотезата, свързана с ролята на допамина, се отнася до психоза, включваща прекомерна активност на допаминергичната система. Проучвания са показали, че при консумация на алкохол допаминергичната активност се увеличава с повишено отделяне на допамин. От друга страна обаче абстиненцията намалява отделянето на допамин от невроните.
Патофизиологичните механизми при отравяне, абстиненция и алкохолна идиосинкратична интоксикация са различни и техните връзки с психозата са неясни. До известна степен всички те включват невротоксичността на алкохола с произтичащата от нея неврологична, генетична, биохимична и физиологична патология.
При хора, които са зависими от алкохол, абстиненцията води до адренергична свръхчувствителност на лимбичната система и мозъчния ствол. Дефицит на тиамин е също допринасящ фактор и е свързан с по-тежките случаи на абстинентна психоза, които могат да се представят и като състояние на делириум, известно като синдром на Wernicke-Korsakoff.
Психозата не се смята за симптом при неусложнена алкохолна абстиненция при пациенти, които не са зависими от алкохол.
Психичните усложнения на алкохолната психоза включват високи нива на депресия и самоубийствени мисли. Съществува и потенциал за насилие.
Признаци и симптоми при интоксикация с алкохол и индуцирана от нея психоза включват:
- лош контакт с очи
- психомоторна възбуда
- намален набор от използвани думи
- блокиране на мисловния процес
- дезорганизираност
- слухови халюцинации
- възбуда и раздразнителност
- нарушения в преценката и при вземане на решения
- обърканост
Симптоматиката при алкохолна абстиненция и свързаната с нея психоза се изразява с:
- трудно привличане на вниманието на пациента
- възбуда
- обърканост и раздразнителност
- психомоторна възбуда
- нормална или повишена речева активност
- блокиране на мисловния процес
- тревожност
- депресия
- натрапливи мисли за самоубийство
- чувство за преследване
- тактилни халюцинации
Прочетете още информация:
Коментари към Отравяне и въздействие на алкохол, с неопределени намерения МКБ Y15