Ухапване или разкъсване от други рептилии МКБ W59
Рептилиите (влечуги) са студенокръвни гръбначни животни, обикновено покрити с люспи. Разпространени са на всички континенти (без Антрактида) като населяват най-много тропичните и субтропичните области. Представители са гущери, змии, костенурки, крокодили и др.
Ухапване или разкъсване от други рептилии разглежда случаи на ухапване от гущери и неотровни змии.
Някои от неотровните змии, които се срещат в България, са: змия-червейница, пясъчна боа, тънък стрелец (стрелушка), смок-мишкар, голям стрелец, пъстър смок, ивичест смок, леопардов смок, жълтоуха водна змия, медянка, сива водна змия.
От гущерите в България се намират ливаден гущер, ивичест гущер, зелен гущер, горски гущер и др.
Ухапванията от неотровни змии могат да причинят комбинация от прободни рани и разкъсване в зависимост от това колко дълбоко и какво е поражението на подлежащата тъкан. Съществува висок риск от инфекция, тъй като змиите са носители на множество заболявания като протозои (тения, кръгъл червей, салмонела и др.). Ухапването също така може да предизвика анафилактична реакция, която е потенциално смъртоносна.
Най-честите симптоми на ухапвания от змии са: преобладаващите страх, паника и емоционална нестабилност, които могат да предизвикат симптоми като гадене и повръщане, диария, световъртеж, прилошаване, тахикардия и студена лепкава кожа. Локалният ефект от ухапването се проявява с болка и зачервяване.
Дори и от неотровни змии, ухапванията могат да причинят тежки наранявания (например заразяване с патогенни микроорганизми). Ухапвания от големи неотровни змии са в състояние да предизвикат масивни разкъсвания, изискващи спешна медицинска помощ.
Ухапванията от гущер обикновено причиняват леки наранявания, изразяващи се с прободни рани и понякога разкъсвания (в зависимост от вида на гущера). При ухапване или разкъсване от други рептилии, осъществило се от гущер, има риск от възникване на инфекция поради наличието на микробиологична флора в устата му.
Коментари към Ухапване или разкъсване от други рептилии МКБ W59