Падане на строително скеле или от него МКБ W12
В зависимост от условията, при които настъпва падането, се различават пряко и последователно падане.
Прякото падане представлява еднократен удар на тялото върху подлежащата повърхност, а при последователното падане тялото се удря от междинна площадка или предмети, разположени на различна височина.
Падането бива и свободно и несвободно. При свободното падане от строително скеле тялото пада самостоятелно, а при несвободното - заедно с някакъв предмет.
Морфологичните особености и тежестта на уврежданията, получени в резултат при падане от високо, зависят от следните фактори: височината на падането; мястото на удара на тялото върху терена; особеностите на повърхността, върху която пада тялото; възрастта на пострадалия и масата на тялото му; паднало ли е тялото направо на терена или при падането от строителното скеле се е удряло в издадени конструкции или предмети или такива, оказващи омекотяващо действие; наличието на облекло (тънко, дебело).
От многото фактори определящи са най-вече височината на падане и положението на тялото в момента на удара. Височината определя тежестта на травмата, а от мястото на съприкосновение на тялото с терена зависят локализацията и морфологичните особености на възникналите увреждания.
Уврежданията при падане от строително скеле могат да бъдат разделени в две групи: характерни и нехарактерни.
Характерните признаци, които се наблюдават при прякото свободно падане, са: несъответствие между външните увреждания и тези във вътрешните органи, т.е. травмите на вътрешните органи са тежки, а външните са незначителни; наличие на добре изразени признаци на сътресение на тялото; едностранност на уврежданията и образуване на такива едновременно в много, нерядко във всички части на тялото и др.
При несвободното падане се получават увреждания и при падането от предмет на предмет, а също и от предметите, с които е паднало тялото.
Нехарактерните увреждания са: охлузвания; разкъсно-контузни рани; кръвонасядания; фрактури или други увреждания, получени от удари в предмети в процеса на падането или в резултат на особеностите на местопроизшествието.
При падане на главата се образуват многофрагментни счупвания на костите на черепа. Често се срещат и компресионните и отломъчните счупвания на гръбначния стълб, особено в шийната област.
При падане на краката обикновено се получава симетричност на външните и костните увреждания: кръвонасядания и разкъсно-контузни рани в областта на петите; деформация на глезенните стави; счупване костите на ходилата; симетрични счупвания на костите на долните крайници; счупване на шийката или втикване на главата на бедрената кост в ацетабулума; компресионни счупвания на телата на гръбначните прешлени, най-често на границата между гръдната и поясната област; счупвания на ребра в местата на прикрепянето им за гръбначния стълб.
При падане на ръцете могат да се получат деформации в гривнените стави; двойни счупвания на предмишниците; на мишниците; на клюновидния израстък на лопатките; на ключиците и др.
При падане на седалището се наблюдава счупвания на опашната кост; на таза; компресионни счупвания на телата на прешлените.
При падане по гръб се получават масивни кръвонасядания в меките тъкани по гърба, кръстната и седалищната област; отслояване и смазване на подкожната мастна тъкан с образуване на големи джобове, напълнени с кръв; надлъжни счупвания на тилната кост; контузия на челните и слепоочните дялове; счупване на телата и дъгите на прешлените; на лопатките; двустранни счупвания на ребрата по задната линия; счупвания на кръстната кост и разкъсване на кръстно-хълбочните стави; вертикални счупвания на ацетабулума; увреждания на лакътните стави и др.
Уврежданията на вътрешните органи при падане от строително скеле са доста характерни и са резултат от сътресението на тялото в момента на удара. Образуват се кръвонасядания и разкъсвания в медиастинума; хилуса на белия дроб; напречни напуквания и разкъсвания по хода на аортата и на магистралните съдове по долните крайници; откъсване на сърцето в основата му от аортата; разкъсвания и откъсвания на тъкани, обкръжаващи и прикрепващи паренхимните органи (черен дроб, слезка и др.); разкъсвания на червата; кръвоизливи в местата на прикрепяне на ребрата към гръбначния стълб и др. От удара с голяма сила при падането може да настъпи разкъсване на сърцето, разкъсване и смачкване на черния дроб, слезката и бъбреците.
Падането на строителното скеле е т.нар. падане от собствен ръст.
При падането външните увреждания се локализират най-често по лицето, отстрани или отзад по главата. Наблюдават се счупвания на горни и долни крайници, сътресение или натъртване на мозъка, рядко разкъсване на вътрешни органи.
Най-типични увреждания се образуват при падане върху тилната област: меките тъкани там са кръвонаседнати; нерядко се установява фрактура на тилната кост; рядко има натъртване на малкия мозък.
При падане върху страничната част на главата се образуват пукнатини в слепоочните кости.
Паданията върху челната област са по-редки и се изразяват с увреждания в мястото на удара.
Прочетете още информация:
Коментари към Падане на строително скеле или от него МКБ W12