Умишлено самонараняване чрез скачане от високо МКБ X80
Нараняванията в резултат на падане наподобяват на тези от твърди тъпи предмети. За разлика от травмите от твърди тъпи предмети, при падане се движи тялото на пострадалия, а предметът - повърхността, на която пада, е неподвижен.
Умишлено самонараняване чрез скачане от високо или умишлено падане от едно равнище на друго може да се осъществят на различни места: от тераса, от прозорец, от дърво, от скала, от покрива на сграда, в шахта и т.н.
Падането от високо бива пряко и последователно. При прякото падане се осъществява еднократен удар на тялото върху повърхността, а последователното се характеризира с удар в междинна площадка или предмети, намиращи се на различна височина.
Тежестта и обширността на уврежданията, които се образуват при падане от високо, се обуславят от: височината, от която пада лицето; особеностите на подлежащия терен; мястото на удара на тялото върху повърхността; здравословното състояние, възраст и тегло на лицето; облеклото на пострадалия (дали е тънко или дебело); дали падането е пряко или последователно и удари в междинни обекти, които да въздействат омекотяващо или травматично и др. Падане от височина 20-25 м (7-8-ми етаж) почти винаги е смъртоносно.
Прякото падане може да се раздели на няколко основни групи според положението на тялото в момента на съприкосновение с повърхността и локализацията на първичния удар: падане на глава; падане на изпънати крака; падане на седалище; падане на предна, задна или странична повърхност на тялото и др.
В зависимост от механизма на образуване на травмите уврежданията може да се разделят на няколко основни вида: първични преки; първични непреки и вторични.
Първичните преки наранявания се получават в момента на първичния удар на тялото върху подлежащата повърхност и се намират в мястото на удара. Главна роля при тях играе ударната сила.
При първичните непреки увреждания образуването им става в момента на първичния удар, но на разстояние от мястото на този удар. Получават се в направлението на травматичните сили и възникват в резултат на компресионното действие, общото сътресение на тялото, преразтягането на тъканите и на инерцията, която органите получават.
Вторичните увреждания възникват при вторичен удар (и) на други части на тялото от терена. Дължат се основно на ударното и компресионното действие.
Например при падане на тялото във вертикално положение върху главата от удара върху нея се получават първични преки и непреки увреждания и при преминаването му от вертикално в хоризонтално положение от удара най-често в страничната или задната му част се образуват вторични увреждания. Разположението и характеристиките на вторичните травми зависят от последователността и локализацията на вторичните удари.
Нараняванията при умишлено самонараняване чрез скачане от високо могат да се разделят на два основни вида: характерни и нехарактерни.
Характерни особености се наблюдават при прякото свободно падане. Общите характерни особености на прякото свободно падане са: несъответствие между външни и вътрешни увреждания (вътрешните увреждания са значителни); наличие на добре изявени признаци на сътресение на тялото; едностранност на травмите и получаване на такива едновременно в много части на тялото.
При умишленото падане от едно равнище на друго се получават увреждания и при падането от обект на обект.
Нехарактерни наранявания са: охлузвания и кръвонасядания, разкъсно-контузни рани, счупвания и др.
Падането на главата предизвиква многофрагментни фрактури на костите на черепа, счупване около foramen occipitale magnum. Често възникват компресионни и отломъчни фрактури на гръбначния стълб, фрактури на ребрата и гръдната кост.
В резултат на падането върху краката обикновено се образува симетричност на външните и костни травми. Установяват счупвания на костите на долните крайници, на ребра, на прешлени - най-често на границата между гръдната и поясната област, в някои случаи фрактура на черепа около foramen occipitale magnum.
При падане на ръцете могат да се деформират гривнените стави, двойни фрактури на предмишницата, на мишниците, на лопатките и ключиците.
Вследствие на падане на седалището възникват фрактури на опашната кост, на тазовия пръстен, компресионни счупвания на телата на прешлените.
При падане на тялото върху широката му страна се установяват по-малкостепенни травми поради по-голямата устойчивост на организма към инерционни въздействия е предно-задно или странично направление в сравнение с вертикалното.
Падането по гръб се характеризира с масивни кръвоизливи в меките тъкани по гърба, кръстната и седалищната област, отслояване и смазване на подкожната мастна тъкан, съпроводено с поява на големи джобове, пълни с кръв. Установяват се надлъжни фрактури на тилната кост, контузия на слепоочните и челните дялове, фрактури на прешлени, на лопатките, на ребрата, на тазовите кости.
В резултат на падане на страничната част на тялото се образуват напречни фрактури на черепните кости, контузия на главния мозък, счупване на атласа и други прешлени, фрактури на ребра, кръстната кост и ключицата. Установяват се травми на тазовите кости и костите на долните и горните крайници от страната на падането.
Вътрешните органи вследствие на падане от високо се увреждат доста характерно. Травмите са следствие от сътресението на тялото.
Установяват се кръвонасядания и разкъсвания в медиастинума, белите дробове, откъсване на сърцето в основата му от аортата, напречни разкъсвания и напуквания на големи кръвоносни съдове, разкъсвания и откъсвания на тъкани, които прикрепят паренхимните органи, разкъсване на червата, кръвоизливи. Черният дроб, бъбреците и слезката може да се разкъсат и смачкат. Нараняванията са резултат от голямата инерция, която органите получават по време на падането и внезапното спиране на движението при удара на тялото в земята.
Прочетете още информация:
Коментари към Умишлено самонараняване чрез скачане от високо МКБ X80