Лице, намиращо се в автобус и пострадало при други и неуточнени транспортни злополуки МКБ V79
Степента и обширността на травмите на лице, намиращо се в автобус и пострадало при други и неуточнени транспортни злополуки, се намират в зависимост от: скоростта на движение на автобуса; особеностите на купето му; условията, при което е възникнала катастрофата; местоположението на пътника в автобуса и др.
Автобусът е вид моторно превозно средство, което осъществява ефективно превозване на голям брой хора.
Автобусите се използват за различни дейности: обществен градски и междуградски транспорт; училищен транспорт; туристически и екскурзионен транспорт; за политически и рекламни кампании; под наем на частни лица и т.н.
Туристическите агенции осъществяват тур-обиколки за разглеждане на забележителности чрез автобуси. Обикновено туристите се возят в автобуси с открит покрив.
Ученическите автобуси служат за превоз на ученици при училищни мероприятия, от домовете до училищното заведение и обратно. Училищните автобуси се различават от останалите със специфичен дизайн, жълто боядисани са и са оборудвани с обезопасителни и предпазни елементи.
Автобусите за градски транспорт превозват хора в различните райони на града, спазват определен маршрут и разписание.
Автобусите по междуградските линии транспортират пътници между населените места. Те са с важно значение особено за слабо населените райони, които нямат друг обществен транспорт.
Междуградските автобуси са проектирани да осигуряват повече удобство и комфорт на пътниците, които при пътуване прекарват доста време в автобуса. Оборудвани са с: удобни седалки с наличие на подлакътници и сгъваеми маси; осветителни тела и климатична инсталация, които са с индивидуална употреба от пътниците според техните желания и не смущават останалите; наличие на техника за прожекция на филми; рафтове за багаж, разположени над седалките.
Автобусът е ежедневно масово използвано средство за превоз от много хора.
Пътуването с автобус се счита за сигурна форма на превоз. Инцидентите с автобус са рядкост, но при осъществяването им може да се получат опустошителни наранявания и дълготрайни увреждания.
Водачът, навигиращ автобуса, трябва да бъде концентриран и внимателен през цялото пътуване, за да предпази пътниците от опасни ситуации.
Най-често срещаните обстоятелства, които има първостепенно значение за предизвикване на произшествия, са: неопитност на шофьора; разсеяност или небрежност на водача; внезапно спиране на автобуса; превишена скорост.
Употребата на алкохол или лекарства, които са противопоказни за шофиране, е рисков фактор за живота на пътниците. Умората на водача също оказва влияние за създаване на инциденти.
Други причини, носещи вина за катастрофи с автобуси, са: техническа неизправност на автобуса; дефект в оборудването на превозното средство; опасни или недобре поддържани пътища; неблагоприятни атмосферни условия (дъжд, сняг, поледици).
Автобусът е създаден с висок център на тежестта и голяма маса и размер, поради което силата на удара при сблъскване може да бъде много тежка. Инцидентът може да причини смърт на пострадалите лица или увреждания, променящи целия им живот: нараняване на гръбначния стълб, ортопедично увреждане, мозъчна травма, изгаряния и др.
Уврежданията на лице, намиращо се в автобус и пострадало при други и неуточнени транспортни злополуки, се образуват при удари в части на кабината, удари от излетели предмети, механизъм на стъпкване.
В резултат на сблъсъка могат да излетят счупени стъкла или предмети в автобуса, които да причинят травма на главата на пострадалия. Образуват се охлузвания, кръвонасядания, порезни рани, фрактури на черепа, мозъчна увреда.
Тежестта на черепномозъчната травма може да бъде с различна степен: главоболие, виене на свят, нарушения в зрението, липса на концентрация, загуба на координация, припадъци, загуба на памет, нарушения в когнитивните умения, изпадане в безсъзнание.
Нараняванията на лицето и очите са често срещани при произшествия с автобуси. Те се появяват вследствие на действието на счупени стъкла и летящи предмети. Въпреки най-доброто приложено лечение и грижи тези травми могат да оставят трайни белези по кожата поради богатата инервация на лицето.
Увреждането на врата се изразява с поява на камшичен удар вследствие на рязкото изтласкване на врата. Нараняват се меките тъкани - сухожилия, нерви, мускули.
При по-силен сблъсък пътниците могат да "излетят" от седалките, да паднат на автобусния под или да бъдат изхвърлени от превозното средство. Пострадалите пътници могат да получат тежки наранявания на вътрешните органи, счупвания на кости, разкъсване на ставни връзки.
Образуват се увреждания на гръбначния стълб, по-тежките от които могат да предизвикат парализа или смърт.
Външните наранявания се характеризират с разкъсни, порезни и разкъсно-контузни рани.
Много често при злополуки се появява паника сред пътниците. В такива ситуации някои пътници могат да бъдат стъпкани от останалите и да получат допълнителни травми.
Пътниците, въвлечени в инциденти с автобус, могат да подведат под отговорност в съда водача или фирмата, която е собственик на автобуса, за получени щети и страдание, травми и увреждания.
Коментари към Лице, намиращо се в автобус и пострадало при други и неуточнени транспортни злополуки МКБ V79