Други въздействия от ниска температура МКБ T69
Охлаждане на частите на тялото може да доведе до различни студови увреждания. Други въздействия от ниска температура могат да причинят траншейна ръка и стъпало (окопни крака), перниони, акроцианоза, студова уртикария.
Пръстите на ръцете и краката, ушите и носа са с най-голям риск, тъй като тези райони не разполагат с големи мускули за производството на топлина. В допълнение, тялото при експозиция на студ ще запази топлината за по-благоприятно състояние на вътрешните органи и по този начин намалява притока на кръв към крайниците при студени условия. Дланите и стъпалата са склонни да се охладят по-бързо от торса, тъй като:
- те губят топлина по-бързо, тъй като имат по-голямо съотношение повърхност-обем
- по-вероятно е да бъдат в контакт с по-студените агенти, отколкото други части на тялото
Траншейна ръка и стъпало мкб T69.0, известно още като синдром на имерсия на ръка и стъпало и окопни крака (trench foot syndrome, immersion foot syndrome), възниква в резултат на продължително излагане на влажна или мокра среда с температура 0-10°С. В зависимост от температурата появата на симптомите може да варира от няколко часа до няколко дни. Първичното увреждане включва мускулната и нервната тъкан. Симптомите се характеризират с: изтръпване и мравучкане, сърбеж, болка, подуване на стъпалата или ръцете, образуване на мехури. Кожата може да бъде зачервена първоначално и става синя или лилава, когато увреждането прогресира. При тежки случаи може да се развие гангрена.
Перниони мкб T69.1 представляват леко студово увреждане, причинено от продължителна и повтаряща се експозиция за няколко часа на температура на въздуха 0-16ºС. Кожата на засегнатите области се установява като еритемна, оточна, изтръпнала и болезнена. Студът причинява увреждане на капилярните легла (групи на малко кръвоносни съдове). Областите, най-често засегнати от перниони, са бузите, ушите, пръстите на ръцете и краката.
Към Други уточнени ефекти от въздействието на ниска температура мкб T69.8 е разгледана акроцианозата. Тя представлява посиняване на крайниците в резултат на други въздействия от ниска температура. Характеризира се с изпъстрено синкаво или червено оцветяване на кожата на пръстите на ръцете и китките и на пръстите на краката и глезените. Състоянието е болезнено и може да бъде придружено с локализиран оток. Причинява се от стесняване на малките артериоли в крайните области на ръцете и краката.
В рубриката Ефект от въздействието на ниска температура, неуточнен мкб T69.9 е описана студовата уртикария. Появява се в резултат на излагане на студ. Кожата, която е била в контакт със студа, се характеризира със сърбеж, зачервяване, обриви, подуване, а в някои случаи усещане за парене. Възможно е студовата уртикария да продължи от няколко минути до няколко дни. Това състояние е реакция на хистамина в отговор на студени стимули, включително драстично спадане на температурата, студен въздух и студена вода.
Коментари към Други въздействия от ниска температура МКБ T69