Други уточнени ефекти от въздействието на ниска температура МКБ T69.8
Акроцианоза възниква под влияние на ниски температурни въздействия при лица с хормонални и нервно-вегетативни смущения. Тя обхваща акрите, които са студени и цианотични.
Ниските температури са отключващ фактор за развитие на на този вид други уточнени ефекти от въздействието на ниска температура. В основата на етиопатогенезата на акроцианозата стоят диенцефално-хипофизарни дисфункции, които обуславят нервно-вегетативната съдова реакция.
Налице е атонично-хипертоничен съдов симптомокомплекс. Венозните рамена на капилярите получават първична дилатация и вторично настъпва констрикция на артериолите.
Заболяването започва в пубертетната възраст и засяга предимно женския пол. Кожата на пръстите на ръцете и краката е еритемоливидна и с понижена температура (студена при палпация). Понякога се обхващат дисталните части на предмишниците и подбедриците.
Акроцианозата се влошава през студените и влажни сезони на годината.
По-особена клинична форма е erythrocyanosis crurum puellarum - по дисталните части на долните крайници се наблюдава петниста цианоза, придружена от хиперхидроза, оток и чувство на студ.
Този вид други уточнени ефекти от въздействието на ниска температура показва тенденция към спонтанно преминаване с нарастване на възрастта.
Клиничната диагноза на акроцианозата изисква изследвания на хипоталамуса, нервно-вегетативната и ендокринната система, капиляроскопия и др.
Коментари към Други уточнени ефекти от въздействието на ниска температура МКБ T69.8