Траншейна ръка и стъпало МКБ T69.0
Траншейна ръка и стъпало е медицинско състояние, причинено от продължително излагане на крака и/или ръката на влажни, нехигиенични и студени условия. Това състояние се нарича още синдром на имерсия на ръка и стъпало и окопни крака (trench foot syndrome, immersion foot syndrome).
Окопните крака са описани по време на Първата световна война, когато са били често състояние при войниците, които е трябвало да прекарват постоянно часове след часове с потопени крака до глезените или коленете в окопите със студена вода. Но това може да се случи на всеки, който стои в студена вода или носи мокри чорапи или обувки за дълги периоди в студа.
Постоянният студ нанася увреждане на малките кръвоносни съдове на изложения крайник, което води до увреждане на тъканите на крайника. Проблемите, свързани с траншейна ръка и стъпало, варират от парене и болки до унищожение на мускули, нерви и кожа.
Засегнатите крайници могат да станат вцепенени, засегнати от еритроза (зачервяване) или цианоза (посиняване) в резултат на лошото кръвоснабдяване. Възможно е поява на гниеща миризма, дължаща се на възможността за ранните етапи на некроза.
Когато състоянието се влоши, засегнатата ръка или стъпало започва да се подува. Напреднал етап на траншейна ръка и стъпало често включва мехури и отворени рани, които водят до гъбични инфекции. Това понякога се нарича тропична язва.
Ако не се лекува, траншейната ръка и/или стъпало обикновено води до гангрена, което може да доведе до необходимост от ампутация. Ако засегнатият крайник се третира правилно, нормално настъпва пълно възстановяване, въпреки че се характеризира с тежка краткотрайна болка, когато се възвърне чувствителността.
Както и при други свързани със студ увреждания, траншейната ръка и стъпало стават по-чувствителни на студ в бъдеще. В по-късен етап след лечението засегнатия крайник може да развие: кожни и мускулни увреждания, обриви, скованост, болки, епизоди на изключително изпотяване, епизоди с образуване на мехури.
За разлика от измръзването траншейна ръка и стъпало не изискват минусови температури и могат да се появят при температура около 16С. Състоянието може да възникне при експозиция с продължителност по-малко от 12-13 часа.
Механизмът на увреждане на тъканите не е напълно изяснен. Прекомерно изпотяване или хиперхидроза отдавна се разглеждат като допълнителна причина.
Траншейна ръка и стъпало могат да бъдат предотвратени чрез поддържане на крайниците чисти, топли и сухи.
Коментари към Траншейна ръка и стъпало МКБ T69.0