Токсичен ефект от други уточнени вещества МКБ T65.8
Токсични вещества се използват днес в много работни места, както и в домовете. Токсичен ефект от други уточнени вещества е способността на дадено вещество да причинява вредни нежелани изменения в организма.
Токсичните ефекти могат да засегнат група от клетки, органи, системи или цялото тяло. Токсичността на веществото може да увреди даден орган и / или да наруши функцията му. Редица фактори могат да повлияят на токсичността на веществата като например: химичната структура и свойства на даденото вещество; пътя и вида на експозицията; количеството абсорбирано вещество в организма; индивидуалната чувствителност, здравословно състояние, пол и възраст на пострадалия.
Пътят на експозиция може да се случи чрез вдишване, поглъщане, кожен или очен контакт. В някои случаи контактът с кожата или очите може да доведе до системна токсичност, не само локални ефекти.
Инхалация на вредни вещества се случва най-често в работна среда. Токсичният агент чрез белите дробове навлиза в кръвния поток и причинява системни токсични ефекти. Поглъщане на токсично вещество се случва по-рядко в работна обстановка, по-често е резултат от случайно или суицидно действие.
Кожният и очният контакт причиняват локални ефекти като дразнене, химическо изгаряне, зачервяване, като някои токсични агенти могат да се абсорбират много лесно чрез тези пътища на експозиция и да предизвикат системни прояви.
Според вида на токсичен ефект от други уточнени вещества токсичните агенти могат да бъдат класифицирани като:
- дразнители
- системни отрови - могат да бъдат допълнително разделени на: хепатотоксични, нефротоксични, хематотоксични и т.н.
- вещества с наркотичен и анестетичен ефект
- задушаващи агенти
- сенсибилизатори
- канцерогени
- мутагени
- тератогени
Дразнители са вещества със способност да причинят възпаление или химически изгаряния на очите, кожата, носа, гърлото, белите дробове и други тъкани на тялото, с които те могат да влязат в контакт. Някои вещества могат да предизвикат корозивно действие, когато са концентрирани.
При вдишване на газ, пара, дим или прахови частици е възможно да възникнат сериозни увреждания на белия дроб и дихателните пътища, а ако бъде погълнато токсичното вещество може сериозно да увреди устата, гърлото, стомаха и / или стомашно-чревния тракт. Други дразнители могат да имат по-леки ефекти и да предизвикат зачервяване на кожата или очите след контакт.
Други вещества с дразнещо действие могат да причинят перманентна или временна загуба на зрението. Продължителен или многократен кожен контакт може да доведе до суха, напукана и възпалена кожа.
Някои вещества могат да предизвикат химическа пневмония или пневмонит заедно с белодробен оток, хеморагия и тъканна некроза. Тъй като влизането на течност в белите дробове обикновено включва аспирация, много често химичният пневмонит е резултат от повръщане. Ефектите от аспирация в белите дробове могат да появят няколко часа или дори дни след експозицията.
Химически задушаващите вещества са тези, които по един или друг начин нарушават способността на организма да използва или транспортира кислорода. Задушаването може да се раздели на четири етапа според обема на кислорода:
- първи етап - 20.9-19.5 % обем кислород - учестяване на пулса и дихателната честота с нарушена мускулна координация
- втори етап - 12-19.5 % обем кислород - неправилна преценка и вземане на решения, бърза умора и нечувствителност към болка
- трети етап - 10 - 6% обем кислород - гадене и повръщане, колапс и трайно увреждане на мозъка
- четвърти етап - по-малко от 6 % обем кислород - спиране на дишането и смърт
Многобройни вещества действат токсично чрез потискане на централната нервна система. Ранните симптоми на експозицията на веществата с наркотичен и анестетичен ефект включват: виене на свят, сънливост, слабост, умора и липса на координация. Тежки експозиции могат да доведат до загуба на съзнание, парализа на дихателната система, а вероятно и смърт.
Някои вредни вещества са сенсибилизатори и причиняват сенсибилизация. Някои хора, които са изложени на един от тези агенти, необичайно могат да не бъдат засегнати първия път, но ако бъдат изложени отново, могат да изпитат значителни и вероятно опасни ефекти, дори в присъствието на много ниски нива на веществото. Жертвите стават изключително алергични към веществото и вероятно към други от подобен характер.
Системните токсични вещества могат да причинят увреждане на черния дроб (хепатотоксичност), на бъбреците (нефротоксичност), на нервната система (невротоксичност), на кръвта (хематотоксичност), на дихателната система и т.н., като токсичният ефект може да включва съчетание от токсичност върху няколко органи или системи.
Канцерогенни вещества са тези, които подбуждат или формират рак в някоя част от тялото. Мутагенните агенти могат да доведат до промени в генетичния материал на клетките. Тератогенните вещества могат да окажат неблагоприятно въздействие върху спермата, яйцеклетките и / или феталната тъкан.
Токсичен ефект от други уточнени вещества може да причини както остри ефекти, така и хронични прояви вследствие на експозицията.
Острите ефекти са вредни за здравето ефекти, които обикновено са причинени от излагане с кратка продължителност (минути, часове, дни), но обикновено с по-висока концентрация на агента. Неблагоприятните ефекти в резултат от еднократна високодозова експозиция се проявяват със симптоми, развиващи се почти веднага или скоро след експозицията.
Хроничните ефекти са ефекти, които настъпват след по-дълъг период от време на излагане (месец, година) обикновено при по-ниска концентрация на агента. Неблагоприятните ефекти в резултат от многократно ниско ниво на експозиция се проявяват със симптоми, които се развиват бавно в продължение на дълъг период от време или които се появяват често периодично.
Коментари към Токсичен ефект от други уточнени вещества МКБ T65.8