Отравяне с неопиоидни обезболяващи, антипиретични и противоревматични средства МКБ T39
Неопиоидните аналгетици са лекарствени средства, които притежават в различна степен аналгетични, противовъзпалителни и антипиретични действие. За разлика от опиоидните (наркотичните) аналгетици, те повлияват предимно екстерорецептивната болка, не потискат дихателния център, не предизвикват еуфория и лекарствена зависимост. В зависимост от преобладаващия фармакологичен ефект, те могат да бъдат подразделени на аналгетици, антипиретици и нестероидни противовъзпалителни средства.
Класификацията на неопиоидни обезболяващи, антипиретични и противоревматични средства е следната:
- производни на салицилова киселини
- пиразолони
- пиразолидиндиони
- анилини
- производни на индолоцетната киселина
- производни на пропионовата киселина
- производни на фенилоцетната киселина
- оксиками
Повечето препарати от тези групи се резорбират добре при перорално приложение, тъй като са липидоразтворими. Метаболизират се основно в черния дроб и се екскретират главно през бъбреците. Неопиоидните аналгетици имат противовъзпалителен ефект, тъй като потискат ензима циклооксигеназата. Блокира се синтеза на простагландини, които разширяват кръвоносните съдове.
Друг ефект е аналгетичният свързан с потискането на биосинтезата на простагландини, ендопероксиди, брадикинини и други субстанции. Като се повлиява болки в ставите, зъбите, при менструален цикъл и всички други състояния, които са свързани с повишаване на простагландиновата синтеза в хипоталамуса.
Антипиретичният ефект е свързан с потискане на образуването, освобождаването,проникването и действието на пирогените върху терморегулаторния център, намиращ се в предния дял на хипоталамуса. Пирогените се получават от бактериални ендотоксини и въздействат върху невроните в предния дял на хипоталамуса. Механизмът на антипиретичното действие е свързан с потискане на простагландиновата секреция в хипоталамуса, тъй като някои простагландини опосредстват действието на пирогените върху терморегулаторния център.
При отравяне с неопиоидни обезболяващи, антипиретични и противоревматични средства се наблюдават гастроинтестинални разтройства - гадене, повръщане, запек, разстройство, сериозни кръвоизливи и перфорации на стомаха, поява на хронични язви.
От кожните реакции се наблюдават леки обриви и уртикария до редки по-сериозни и потенциално фатални състояния.
Нежеланите бъбречни ефекти са обратима остра бъбречна недостатъчност, която включва хроничен нефрит и бъбречна папиларна некроза.
Други симптоми при предозиране с медикаменти от тази група са:
- бронхоспазъм
- виене на свят
- сърдечна недостатъчност
- обърканост
- ретенция на урина
- халюцинации
- брадикардия
- хипотермия
- ортостатична хипотония
- мускулна ригидност
- шум в ушите
- некоординирани движения
Лечението при отравяне с неопиоидни обезболяващи, антипиретични и противоревматични средства се провежда по следните етапи:
- стомашна промивка с медицински въглен
- очистителни средства на стомашно-чревния тракт
- корекция на алкално-киселинните нарушения
- прилагат се инфузионни разтвори за корекция на водно-електролитния баланс
- алкална форсирана диуреза
- хемоперфузия или хемодиализа
Коментари към Отравяне с неопиоидни обезболяващи, антипиретични и противоревматични средства МКБ T39