Химично изгаряне на ларинкса и трахеята МКБ T27.4
Дразнещи корозивни газове, като амоняк, формалдехид, хлорамин, хлор, азотен диоксид и фосген, при разтварянето им във водата на дихателната лигавица произвеждат химично увреждане и възпалителна реакция.
Дразнещите газове, освобождавайки при дисоциацията се във водата на лигавицата на дихателните пътища на киселинни и алкални радикали, причиняват химично изгаряне на ларинкса и трахеята. Ефектът от вдишване на дразнещи газове зависи от степента и продължителността на излагане и на специфичния причинител.
Тежестта на въздействието на газа е свързана с разтворимостта му в телесните течности. Уврежданията на горните дихателни пътища са склонни да бъдат причинени от по-дразнещи, разтворими във вода, по-големи частици.
Повечето водоразтворими газове (например хлор, амоняк, серен диоксид, хлороводород) се разтварят в горните дихателни пътища и веднага предизвика възпаление на лигавиците. Трайни увреждания на горните дихателни пътища възникват, ако избягването от травматичния източник е затруднено.
Вдишването на дим може да причини случаи на химично дихателно изгаряне. По време на пожари в затворено пространства жертвите на задушаване с дим не са в състояние на ефективно дишане през носоглътката, като по този начин се намалява филтрирането на вдишания въздух и се дава възможност за по-голям размер частици, разпределени в дихателните пътища. Това впоследствие води до назофарингеално дразнене и тежко белодробно увреждане.
Димът съдържа различни химични вещества от изгарянето на различни предмети, включително киселини и основи, азотни оксиди, серен диоксид и триоксид и др. Химическата особеност на дима в комбинация с термичното му вреда предизвиква комплексен патофизиологичен процес, който води до хипоксия, ранен оток на дихателните пътища и бронхоспазъм.
Най-често полученото инхалационно увреждане на горните дихателни пътища от преките щети на експонираната епителна повърхност причинява ларингит, фарингит, трахеит.
Признаците на химично изгаряне на ларинкса и трахеята могат да включват: тахипнея, диспнея, кашлица, променен глас.
Клинично най-сериозното и незабавно усложнение е остър респираторен дистрес синдром, който обикновено се появява в рамките на 24 часа. Друго често срещано усложнение е стеноза на дихателните пътища.
Стриктури на горните дихателни пътища, свързани с химично инхалационно увреждане, са резултат от продължително възпаление и включват ларинкса и трахеята при повечето пациенти с химично изгаряне.
Повечето инхалационни респираторни химични увреждания са самоограничаващи се и преминават в рамките на 48-72 часа.
Лечението на химичното инхалационно увреждане, обхващащо горната част на дихателния тракт, може да включва: ендотрахеална интубация и механична вентилация, бронходилататори, противовъзпалителни средства, евентуално кортикостероиди (недоказана ефективност).
Симптоми и признаци при Химично изгаряне на ларинкса и трахеята МКБ T27.4
- Усещане за отпадналост
- Затруднено дишане
- Недостиг на въздух
- Виене на свят
- Ниско кръвно налягане
- Прилошаване
Коментари към Химично изгаряне на ларинкса и трахеята МКБ T27.4